Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Vlad B

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2015

  • Mesaj Privat
salutare, am si eu o intrebare legata de acest TC, am butonul, cand il apas imi apare intre ceasuri "Traction Controll on sau off", dar ca si martor nu il am in bord cand pun contactul, si nici nu se aprinde alt bec in bord cand apas butonul, apare doar scrisul.
Este o optiune sau e stadard pe toate masinile? am astra j 2010 1.7 cdti
Skip ads

  • boaba

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2011 a17dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Martorul Tc a venit ca optiune din cate am aflat si eu de la reprezentanta din craiova .
eu astra j 1.7 cdti 2011 echipare cosmo si am acel martor dar daca tin mai mult apsat pe buton imi zice stabilytrack off spre deosebire o astra j 1.4 a unui prieten unde lui ii zice esp off Wink
  • Vlad B

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2015

  • Mesaj Privat
aham, asa imi zice si mie, esp off. eram curios ca desi zice tc on/off cand apas butonul nu am nici o asistenta, o accelerez pe zapada si se accelereaza in gol, imi arata doar ca derapez, si asta doar de la a doua viteza in sus in prima nu se oboseste sa se aprinda Smile), in rest nu imi taie acceleratie. se pare ca nu am aceasta optiune Smile, merci de raspuns!
  • mihnea_alex

  • Mesaje scrise: 239
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Eu am martorul in bord si se aprinde cand pun contactul. Echipare enjoy.
Daca tin apasat pe butonil de esp imi zice pe ecran traction control off si daca mai apas o data imi apune esp off
Skip ads

  • paul2004

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2013

  • Mesaj Privat
A.ti incercat sa derapati usor cu masina?la mine numai atunci mi se aprinde martorul in bord.
  • boaba

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2011 a17dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Unele astra j sunt echipate cu Tc + Esp, iar altele sunt echipate cu Tc + Stabilitrak ,martorul Tc nu va clipii niciodata in schimb va clipi "masinuta cu liniile serpuite "martorul Tc este in partea cu turometrul.
la simpla apasare a butonului apare mesajul traction control off ,la o apasare mai lunga si aici devine interesant avem 2 variante :
1-ESP off
2-Stabilitrak off
Am cautat sa vad de ce ...... si nu am gasit nimic inclusiv daca este o eroare pe acest modul la unele scrie :
1-service esp
2-service stabilitrak
Poate ne lumineaza si pe noi un coleg care stie mai multe Smile
  • Vlad B

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2015

  • Mesaj Privat
pai bun si alea tc + esp fara martor care banuiesc ca sunt gama mai low, nu ar trebuii sa taie din acceleratie cand aceasta nu are aderenta? azi am facut ceva teste mai indelungate si pana la urma e asa, in prima viteza se duce turometru instant pana la 5000 dar in a 2 si a 3a ramane undeva la 3000 dar tot se accelereaza in gol. eu am fost cu un prieten cu o skoda model deasta nou echipata cu tc + un bmw seria 3 2001 care nu treceau de 1.2k turatii cand nu aveau aderenta., in orice viteza. deasta eram curios, am ceva defect, erroare pe undeva, sau a fost dezactivat tc-ul, masina fiind adusa din Danemarka, m-am gandit k poate acolo fiind multa zapada propietarul original s-ar fi saturat de limitatie Smile).
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
ESP = ESC = DSC = VSC = Stabilitrack... toate reprezinta programe de control a stabilitatii, dar denumirea difera functie de producator.
  • boaba

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2011 a17dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Ok clau70 si atunci cum iti explici ca aceeasi masina astra j a17dtj sau dtr la una scrie esp off fara martor Tc in bord si la una scrie stabilitrak off cu martor Tc prezent ,eu sincer nu stiu ce sa mai cred .
Eu am incercat-o pe zapada si limiteaza turatia la 1500 rpm daca rotile se invart in gol .
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
A mea 1.4 turbo, are TC + ESP. La o apasare scurta imi dezactiveaza TC-ul, insotit de un martor cu un cauciuc (care incadreaza TC) in cadranul turometrului de culoare galbena in apropierea gradatiei de 2000-2500 rpm. La o apasare mai lunga, de circa 10 sec, imi dezactiveaza si ESP-ul insotit de un martor in cadranul kilometrajului (vitezei instantanee) in partea de jos.
Mai exista un al 3-lea martor, cel cu masina si urmele serpuite din dreptul gradatiei de 3500-4000 rpm, care se aprinde la interventia oricaruia dintre cele doua sisteme, cu conditia ca interventia acestora sa fie ceva mai lunga. Au fost dati cand am simtit ca patineaza scurt si a corectat traiectoria prin actionarea scurta a franei pe una din rotile fata, sau ca s-au invartit rotile putin la accelerare si nu s-a aprins.

Referitor la functionalitatea TC, am incercat in curte pe putina gheata sa o accelerez in treapta 1 la fund, dar nu a lasat-o sa treaca de 1500 rpm, iar dupa circa o secunda a clipit si martorul descris mai sus. Nu mi s-a mai intamplat pana acum sa o limiteze la 1500-1600, dar probabil depinde de cat de tare patineaza si daca patineaza ambele roti sau una singura, de obicei limitarea producandu-se in intervalul 2000-3500 rpm.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
boaba a scris:Ok clau70 si atunci cum iti explici ca aceeasi masina astra j a17dtj sau dtr la una scrie esp off fara martor Tc in bord si la una scrie stabilitrak off cu martor Tc prezent ,eu sincer nu stiu ce sa mai cred.

Posibil sa fie din soft... la unele sa apara ESP, iar la altele Stabilitrack. Din ce am vazut, "Stabilitrack" ar fi marca inregistrata GM.

Aantonio a scris:A mea 1.4 turbo, are TC + ESP. La o apasare scurta imi dezactiveaza TC-ul, insotit de un martor cu un cauciuc (care incadreaza TC) in cadranul turometrului de culoare galbena in apropierea gradatiei de 2000-2500 rpm. La o apasare mai lunga, de circa 10 sec, imi dezactiveaza si ESP-ul insotit de un martor in cadranul kilometrajului (vitezei instantanee) in partea de jos.


Exact asa e si la a mea, numai ca la dezactivarea TC imi apare doar mesaj pe display "Traction control off" fara a ramane aprins in bord martorul TC... din ce imi amintesc, o sa verific maine.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR