Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Ma intereseaza sa iau legatura cu cineva care poate sa-mi gaseasca o masina buna, de preferat nu breaK, (un omega diesel cu cutie automata din 2003-2004), pana in 190.000 km, contra unui comision. Ideea de baza este sa fie rezervate 1-3 masini si eu sa trag o fuga sa le vad si sa iau una din ele. Asta ar fi ideea de plecare. Daca sunt si alte idei...astept. Comisionul ar fi de 300 eur. Pe acolo se invarte, nu? Nu ma intereseaza daca este de la privati sau handleari, sa aiba carte de service si sa arate bine. Astept pm. Merci
Skip ads

  • King of the road

  • Mesaje scrise: 489
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Nu e mai usor si ieftin sa cauti tu ? Smile
  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Nu e mai simplu si nici mai usor...Am o "mica" problema medicala cu un picior si nu pot sa cutreier Germania. In alt caz...nu as dori sa ajung acolo si dupa cateva zile de nervi si dezamagiri sa ma opresc la nu-s ce masina :).Mai ales ca nu stiu o boaba de germana.
  • King of the road

  • Mesaje scrise: 489
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Ma refeream la faptul ca poti cauta o masina online . sunt multe siteuri din germania de anunturi auto .
Skip ads

  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Iti dau dreptate. Am gasit utile link-urile cu site-uri .de. De fapt extraordinar de utile. Am luat legatura cu cateva cunostinte din Germania (din pacate ele nu au timp de asa ceva). Mi-au confirmat ca multe din anunturile de acolo sunt nerealiste, aproape neserioase si totul trebuie vazut la fata locului. De aceea incerc sa imi iau o masura sporita de precautie(am o proteza de sold in locul piciorului stang) pentru a nu umbla prea mult. T-am spus, n-as vrea sa plec decat atunci cand am siguranta ca ma si intorc cu masina pe care o doresc.Daca platesc pe cineva de aici din ro sa-mi aduca masina imi va lua intre 600-800 euro. Numarul de Germania, drumul etc. Plus ca nu am siguranta ca va fi ce imi doresc, sau ca din banii care ii primeste pe masina mai "trage" si el ceva, poate cat comisionul pe care il dau :) .
  • King of the road

  • Mesaje scrise: 489
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
cum crezi tu ...

Ai putea sa cauti pe mobile.de doar masinile de la handleri (firme/parcuri) - este optiunea asta . Iti faci lista cu masinile si datele de contact si te apuci si le trimiti mail la fiecare in care sa le ceri informatii aditionale (poze cu masina/actele sau altele) .

Mai este un site de anunturi auto : autohus.de

Acolo sunt putin mai scumpe (nu cu mult, preturi mai realiste) dar treaba este sigura si vorbesc si in romaneste. Daca le ceri sa iti rezerve o masina, cu siguranta o vor face.

Mult succes !
  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
O sa iau in calcul si varianta aceasta. Multumesc din nou
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
cred ca mai bine e sa rezervi singur vre-o 2 -3 masini in germania, sau sa pistonezi un pic si piata locala si sa vezi ceea ce ti se ofera
www.autohus.de mi-a fost recomandat si mie de mai multi prieteni, dar are unele preturi ceva mai mici ca in romania
cauta intai in tara, si nu cumpara neaparat una proaspat adusa
Skip ads

  • musicall

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2006 4 Uºi 1.7 DTL (80 cp)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2006

  • Mesaj Privat
poti sa incerci asta si la unele firme care aduc masini la mana a2-a in RO...
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Singur e greu sa aduci masini daca nu stii germana... In Timisoara se practica 200 euro comision + 100 euro de drum (dar tre sa meri si tu sa conduci masina inapoi)... Cu mancare si cu combustibilul de drum inapoi, te ajunge undeva la 500 euro...
  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
King of the road a scris:

Mai este un site de anunturi auto : autohus.de

Acolo sunt putin mai scumpe (nu cu mult, preturi mai realiste) dar treaba este sigura si vorbesc si in romaneste. Daca le ceri sa iti rezerve o masina, cu siguranta o vor face.

Mult succes !



De pe site-ul asta si-a cumparat varul meu masina , ce pot sa confirm ii ca sant oameni seriosi , ce zic aia ii.El a virat banii in contul lor fara sa vada efectiv masina, doar din poze si din detaliile primite.
  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
pentru DB77AAA: nu are rost sa caut in .ro. Nu am piciorul stang si sunt considerat persoana cu handicap, deci nu platesc taxa de prima inmatriculare...deci aceasta varianta pica.
Plus ca sunt o gramada de alte parcuri auto in germania care nu isi pot expune ofertele pe net. De aceea am nevoie de cineva de acolo care sa caute :)
pentru cristi_c: as plati comisionul asta...si sincer as merge personal sa cumpar masina cu cel care o gaseste sa o aduc eu acasa. Asa as fi relaxat si multumit
Skip ads

  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Oricum trebuie sa mergi sa o aduci ca tu o conduci inapoi. Pleci tu cu ala cu masina lui, veniti inapoi cu masini diferite. Daca vrei iti dau un numar de telefon si vrb direct cu ala. Mai mult nu am cu ce sa te ajut. Ca sa ma exprim mai bine:

- 200 euro comision la ala ca iti gaseste masini, suna, rezerva si vine cu tine;
- 100 euro motorina pt el la drum dus;
- 80 euro taxa inmatriculare provizorie;
- 100 euro motorina inapoi; (pt masina ta)
- 20-30 euro camera in caz de nevoie pt dormit.

Asa mi-a zis mie acu 1 luna cand am vrut sa imi iau masina.
  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Mi se pare de bun-simt comisionul... E in regula.O intrebare, el gaseste masina tot pe net? Adica o rezerva de aici din .ro? Deci mergem tot "la plesneala"? Sau are pe cineva acolo care cauta, gaseste si il suna...gen:"omule ti-am gasit masina, e super, vino"Noi ne suim in masina si ne ducem direct, o ridicam si plecam spre tara.
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Nu stiu, creca are. Nu pot sa ma pronunt daca nu stiu.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Pentru 200 nu se oboseste nimeni, cu exceptia notabila a unor loozeri care traiesc pe "sozial"... Confused
Mai realist eu asi zice 500, deci... aranjeaza-te cu vreun autohaus gasit prin "mobile.de", evita cele cu nume turcesti/rusesti si va fi OK...
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:Pentru 200 nu se oboseste nimeni, cu exceptia notabila a unor loozeri care traiesc pe "sozial"... Confused
Mai realist eu asi zice 500, deci... aranjeaza-te cu vreun autohaus gasit prin "mobile.de", evita cele cu nume turcesti/rusesti si va fi OK...


Eh nu, ala mere saptamanal dupa masini. Cu cate 2-3 oameni. De la fiecare 200, se ajunge destul. Nu stiu de ce faci afirmatii daca nu stii. Numai looser nu arata ala.

Oricum eu am zis ce mi-a zis ala.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Fara intentie polemica (scopul este, de fapt, sa ne ajutam colegul) asta e taxi specializat, eu ma refeream la un "neamt" care sa stea acolo si sa iti caute o ocazie INTR-ADEVAR convenabila...
Daca nu ar fi problema cu piciorul, eu asi merge in piata la Koln (de fapt... am si facut-o...)
Si iarasi fara a dori sa ma iau la harta cu nimeni... cred ca sunt mai bine plasat ca sa stiu unele lucruri despre invartelile cu masini din "vechea Europa", exceptand formalitatile de inscriere la Romanika, de care nu prea sunt la curent...
  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Varianta ideala ar fi cea spusa de tine sorin666...dar stii cum se petrec lucrurile astea...nu intotdeauna asa cum ne dorim sau asa cum ar fi mai bine. Uneori trebuie sa ne multumim si cu mai putin. Dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa ne luptam pana la capat. Este una din variante sa ajung (cred ca in Sttutgart), sa stau 2-3 zile si sa merg la "2 capete"...Presa locala si parcurile de prin zona. Voi sta pana rezolv problema. Dar mai e o luna pana atunci si inca nu vreau sa iau o hatarare despre cum voi proceda. Inca le rumeg :) Merci pentru sustinere.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR