Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • stelian2016

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Simptome: Salutare!
In primul rand imi cer scuze daca a fost deja deschis un topic pe aceasta tema dar eu caut de doua zile si nu gasesc nimic decat tutoriale despre scoatere nuci schimbatorului (cea de care apuci cand schimbi viteza).
Ca sa va fac un scurt istoric am vrut sa scot mansonul de la schimbatorul de viteza pentru ca era intr-o stare deplorabila si sa ii fac unul din piele la astra h-ul meu. In incercare de ai scoate nuca schimbatorului(dupa vizionarea unui tutorial si citirea unor pareri pe forum)am tras tare de nuca schimbatorului rotind usor stanga dreapta si facand asta am ramas cu schimbatorul in mana smulgandu-se din timonerie,de aici si problema mea, mi-sa rupt "bucsa din plastic" de prindere in timonerie(in podeaua masini,are un locas de plastic de intra schimbatorul + bucsa,cred rolul ei e sa tina tija fixa) am sunat la un magazin piese auto mi-au spus ca se vinde cu tot cu schimbator si costa 1300 de ron.
Intrebarea mea este daca aveti idee daca s-ar vinde separat sau daca stiti vreun centru de dezmembrari care ar vinde asa ceva sau daca a mai intampinat cineva problema asta si aputut s-o lipeasca si cum s-a comportat in timp,mentionez ca am sunat la 3 centre in Bucuresti si mi-au zis ca se vinde cu tot cu timonerie sau cu schimbator.
Atasez doua poze cu "bucsa" din plastic care s-a rupt.
ps:am lipit-o eu provizoriu pentru poze.
Multumesc anticipat si orice idee sau experienta cat de cat relevanta e binevenita.

Cod(uri) eroare:
----
Model: Astra H gtc
An fabricatie: 2006
Cod motor: (cod motor?)
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Cel mai simplu ar fi sa mergi la dezmembrari cu tot cu masina, m-as mira sa nu gasesti, chiar daca ar fi sa iei timoneria interioara completa, preturile nu sunt de cocaina ...
  • SB46MRS

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2012

  • Mesaj Privat
salut. ai descoperit intre timp ?
  • SSL

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2005 16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2018

  • Mesaj Privat
salut și eu am aceiași problemã cu bucșa de plastic mi sa rupt și nu gãsesc la dezmembrãri pe modelul ãsta am gãsit dar mai mari nici unul ce îmi trebuie mie
Skip ads

  • SSL

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2005 16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2018

  • Mesaj Privat
mîine merg sã vb.cu un strungar sã vãd ce îmi spune din ce material o poate face și dacã o poate face.
  • mihciprian

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Salut! Ai reusit sa gasesti pe undeva bucsa aia? Si ai idee daca pozitia schimbatorului se poate regla? Tija de pe schimbator s-a ros rau de tot, si am decis sa inlocuoesc schimbatorul cu totul, cu unul nou. Insa cel nou nu intra in treapta 1 si 2 din cauza cadrului de ghidaj pentru marsalier. Cel vechi intra din cauza ca era ros.
  • SSL

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2005 16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2018

  • Mesaj Privat
da am fãcuto la strungar și merge bine nu am nici o problemã am plãtit 150 de lei la strungar dar sa meritat.de scchimbat poziția schimbãtorului nu merge din cauzã cã are niște ghidaje ce intrã în bucșã
  • SSL

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2005 16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2018

  • Mesaj Privat

Skip ads

  • SSL

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2005 16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2018

  • Mesaj Privat
vezi unde este bețișorul și vaselina are un canal mai lat undre intrã capãtul de la schimbãtor și dacã te uiți la schimbãtor are douã ghidaje ce intrã în bucșã și bucșa intrã exact în locașul de la timonerie exact.fix nu ai cum sãl pui alfel.încearcã sã iei bucșa de pe schimbãtorul nou și sãl pui pe cel vechi
  • mihciprian

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspuns. Si eu caut bucsa aia de ceva vreme ca am joc mare in toate directiile. Din ce material a fãcut-o? La mine problema e mai complicata ca jocul vine atat din cauza bucsei cu pricina cat si a levierului din prima poza pe care ai urcat-o mai sus. Schimbatorul nou nu are si bucsa. Este doar ansamblul nuca manson tija de ghidaj si rama mansonului. Scuze ca te-am indus in eroare. Sigur se poate modifica cumva acea pozitie, dar din timonerie. Am gasit intre timp aici niste explicatii https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=73714.
  • SSL

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2005 16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2018

  • Mesaj Privat
din teflon a fãcuto.dar este ok merge mai bine ca și cu ai veche ce sa rupt.cu aia în treapta a treaia agãța un pic un pic de tot cu asta nu mai simnt nimic merge bine.poate din timonerie poți sã faci niște reglaje dar te sfãtuiesc sã nu umbli acolo este prea complicat dacã nu ști bine cei acolo.trebuie mecanic care știe ce este de fãcut acolo.
  • SSL

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2005 16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2018

  • Mesaj Privat
astea vine toate la timonerie la cutie f 17 leam schimbat la mecanic o zi întreagã sa chinuit.și schimba bine dar maneta de la schimbãtor cînd era în liber stãtea mul în partea dreaptã nu stãtea perfect în mijloc cum trebuie sã steie
Skip ads

  • mihciprian

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Mulțumesc pentru rãspuns. Voi merge la mecanic zilele urmatoare si revin cu un raspuns.
  • mihciprian

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Revin cu un update. Am inlocuitschimbatorul si am reglat timoneria, mentionand ca pozitia lui este usor pe dreapta. Din cate am inteles asta este pozitia lui normala (pe liber, si nu centrat). Am gasit si o bucsa de vanzare, luni o voi monta. Revin cu o parere atunci.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Poziția, pe liber, este pe dreapta...
  • SSL

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2005 16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2018

  • Mesaj Privat
la mine stã pe dreapta dar puțin cu totul cã am schimbat toate bucșele timoneriei.dar merge bine nu mã plîng.dar cu bucșa ai rezolvat ai montato merge
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Alinierea se face asa la F17.
Poate va ajuta.
https://www.clubopel.com/vie...p=1831308#1831308 - Ceva mai simplu pozele in link-ul 2
https://www.clubopel.com/vie...p=1830026#1830026
- Gearshift Linkage
- Transmission Shift Linkage, Adjust (F 17+)
  • mihciprian

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru sugestie!
  • MPogar

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2019

  • Mesaj Privat
De unde pot lua si eu asemenea garnitura?
  • mihciprian

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Salut. Eu am cumpãrat-o de la dezmembrãri. Cea veche era foarte uzata, inclusiv crapata într-un loc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR