Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Racire
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
daca nu ai apa in circuitul de racire, senzorul de temperatura nu o sa indice corect NICIODATA. Asa ca, fii foarte atent cu "mersul fara apa".
Skip ads

  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
imi recomanda si mie cineva o sulutie pentru radiator spart?
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
am reparat problema cu poxilina..sa vad cat o sa tina!
  • ghyury

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2011 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2008

  • Mesaj Privat
si eu am probleme cu radiatorul de rãcire. pierde lichid, iar partea de jos a radiatorului e umedã pânã la jumãtate. mi-a zis un mecanic sã-l lipim cã o sã þinã. sunt curios...
Skip ads

  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
lipestel fara problema!eu lam lipit de 2 saptamani si nu mai am nici un fel de problema cu el..daca ai pus apa peste antigel(eu completam zilnic cu apa)ar fi recomandat sa il schimbi...poti sa il lipesti si singur..nu e asa greu...dai bara jos,cureti locul bine si aplici poxilina!

eu lam avut spart pe la colt.
  • ghyury

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2011 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2008

  • Mesaj Privat
cred ca are pori. in partea stanga e umed, o sa incerc cu solutie pentru radiatoare
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
sa nu bagi prostie deaia in radiator sub forma de pulbere!daca vrei incearca cu gel special pentru radiatoare!
  • ghyury

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2011 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2008

  • Mesaj Privat
nu cu pulbere ca am patit si a infundat radiatorul interior pentru incalzire
cu solutie lichida.
Skip ads

  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
sa ne anunti si pe noi daca ai bagat si daca mai curge..nu stiu cat o sa tina poxilina la radiatoru meu..nu stiu daca poxilina rezista la vibratii,frig,apa.
  • ghyury

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2011 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2008

  • Mesaj Privat
am luat o solutie Nigrin. Am adaugat un capacel din solutie, am rulat zece minute cu motorul.
De atunci nu a mai scazut nivelul in vasul de expansiune. Mai astept...
  • aiss

  • Mesaje scrise: 641
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2010

  • Mesaj Privat
E buna solutia?eu am bagat o solutie ca am fisuri in chiuloasa,sper sa-mi acopere porii...! Pe imaginea flaconului arata un radiator spart si lichidul ce astupa fisura.
  • tomazo

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salutare! As dori si eu cateva sfaturi , vreau sa inlocuiesc radiatorul de racire, am descoperit ca e spart, inainte de a ma apuca , as dori cateva sfaturi, poate a mai facut cineva aceasta operatiune, sa nu demontez ce nu trebuie, are si mai are doua radiatoare prinse pe el, Merci!

Ati fost de acord cu regulamentul, atunci cand ati deschis acest topic,considerati ca a fost respectat, acordul ?
Titlu,descriere.....cautare.
edit by Stefan Tolos.

Skip ads

  • aiss

  • Mesaje scrise: 641
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salut.Eu l-am schimbat in spatele blocului,unde aveam o groapa. trebuie demontat parasocu, radiatorul A/C, ventilatoarele si ultimu radiatorul de racire, il scoti pe jos,pe sus e cam incomod si nu stiu daca merge. Nu e treaba grea,o poate face oricine. Spor la demontat/montat
  • aiss

  • Mesaje scrise: 641
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Va Salut. Acum 2 saptamani cu aproximatie, am bagat o solutie pe baza te teflon in antigel, cauza este aceea ca imi pierdea antigel. Am facut toate procedurile,si am ajuns la concluzia ca este chiuloasa fisurata.In 600km nu a scazut deloc,acum cateva zile cu frigul asta a mai scazut 2 cm,precizez ca antigelul ajungea in ulei,si acum nu se mai simte mirosul antigelului la esapament. Cu stima, Adrian.
  • Bluecorsa-PDG

  • Mesaje scrise: 661
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Si eu am o usoara pierdere de antigel pe la radiator. Mai exact, in urma unei tamponari cu o pisica sinucigasa mi-a sarit bazinul din dreapta radiatorului (cel de plastic care este ambutisat pe corpul de aluminiu al radiatorului). A fost ambutisat din nou cu silicon si tine presiune, dar e umed si la 1000 de km tr sa completez cu 100-150ml de antigel. Ce parere aveti se merita sa pun solutie de lipit radiatorul? Sau mai bine il las asa, tinand seama ca nu e o pierdere foarte mare?
  • jumugacostel

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2008

  • Mesaj Privat
am radiatorul umed in partea dreapta jos, banuiesc unde este ambutisat aluminiul cu plasticul, am lasat masina in parcare 5 zile cand au fost -15 grade si am vazut sub ea pe zapada o pata, mentionez ca la aprox. 5000 km completez 1 litru, ce solutie as putea folosi ptr. remediere?
  • cristisan55

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Exista un gel special incearca in magazinele de profil
  • Bluecorsa-PDG

  • Mesaje scrise: 661
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Am expus problema mea puþin mai sus. Vreau sa vã spun cã mi-am fãcut curaj si am sus jumãtate de flacon de soluþie stop leak de la 2+2. Rezultatul dupã 600 km nu mai da lacrima, si nu au fost probleme de alta natura. Cum am procedat: am plecat de la alexandria la curtea de arges, cam 200 km, dupa 20 km când am vãzut cã s-a încãlzit motorul am adãugat soluþia si am continuat drumul fãrã sa mai opresc. Cred cã o foarte mare importantã o are si folosirea maºinii imediat dupã adãugare. Nu vreau sa fac reclama, am expus rezolvarea problemei mele! Succes!
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Am o problema cu in sensul ca pierde antigel. De vre-o 3 luni de cand a venit vremea rece, cam la aprox 2.000 km rulati, cam o data pe luna, mi se aprinde martorul in bord de completare cu antigel, cel cu ideograma ca un radiator. Trebuie sa completez cam 100 - 150 ml, deci destul de putin. Am o pierdere pe undeva, dar foarte mica, totul este uscat. Cum pot sa-mi dau seama pe unde pierde, ca poate fi un por in radiator, un furtun intepat, un colier slab, de fapt poate fi oriunde in sistemul de racire, chiar si capacul de la vasul de expansiune.
Multumesc
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nu cred ca este un furtun intepat sau colier slabit...ai observa scurgerea mai ales ca la incalzire cauciucul se dilata si ar curge mai tare. Posibil sa fie radiatorul, sau chiar radiatorul de incalzire..acolo e mai greu de observat daca pierde asa de putin.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Racire

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR