Ai uitat parola?

• ahappyuser

• Mesaje scrise: 5,526
  • Masina: Vectra X17DT din 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat in: 05 Apr 2010

• Garaj Mesaj Privat
Inainte de a cumpara radiatorul, masoara-l pe cel demontat de pe masina pe inaltime/latime/grosime si neaparat sa numeri cate celule avea (daca poti, masoara si grosimea unei celule cu un subler). Cu dimensiunile astea te duci la magazin. Primul lucru : verifici daca radiatorul nou are acelasi numar de celule cu cel vechi. Apoi vezi si ce grosime are o celula (daca ai putut masura). Pe urma verifici si grosimea/inaltimea/latimea la noul radiator. Daca masuratorile corespund, ramane de vazut daca te multumeste pretul.

Ce se intampla : prin RO se vand radiatoare ieftine care de noi racesc mai prost decat cele vechi care erau pe masina. Asta se intampla in general la radiatoarele care au un numar mai mic de celule decat cel original, sau au acelasi numar de celule dar cu celule mai groase. Nu cumparati un astfel de radiator, nu raceste motorul cum trebuie de nou si odata cu praful si mizeria de pe drumurile noastre adunate in el veti avea probleme vara cu temperatura motorului.

Inainte de montarea radiatorului nou, curatati radiatorul de A/C cu jet de aer suflandu-l cu aer comprimat (dinspre motor spre exterior) printre lamelele de ghidare a aerului dintre celule, daca aveti posibiliatea ar fi util sa si indreptati lamelele obturate folosind o surubelnita.
  • costin nastase

• Mesaje scrise: 14
  • Masina: Vectra Y22DTR din 2001
  • Cont inregistrat in: 05 Oct 2016

• Garaj Mesaj Privat
De la ce model se mai poate potrivi radiatorul de apa la vectra b 2.2 dti? Multumesc!
  • bibu16v

• Mesaje scrise: 3,437
  • Masina: Astra X16XEL din 1995
  • Cont inregistrat in: 25 Jan 2016

• Garaj Mesaj Privat
@costin nastase
Se pare ca e dedicat, nu se monteaza pe alte modele ...
  • Angelgri

• Mesaje scrise: 40
  • Masina: Astra Z12XE din 2001
  • Cont inregistrat in: 25 Oct 2016

• Garaj Mesaj Privat
La minea curgea tare radiatorul, am lipit cu poxipol colturile de jos la imbinari, s-a mai redus din pierdere dar tot gaseam 2 baltoace mici in dreptul colturilor dimineata, la 2-3 zile mai puneam 200-300 ml antigel. Am cumparat o solutie lichida K2 bidon de 400ml, am pus doar 200 ml (mi-a recomandat vanzatorul) cand era motorul cald, am mers 30 km aprox. si a doua zi nu curgea deloc, am ramas uimit ca a functionat!
  • liberlamare

• Mesaje scrise: 3,373
  • Masina: Zafira 1.9 DT din 2006
  • Cont inregistrat in: 23 Mai 2007

• Garaj Mesaj Privat
a pus cineva radiator racire marca ITN ?
  • cornel_ionut

• Mesaje scrise: 108
  • Masina: Astra z17dth din 2005
  • Cont inregistrat in: 01 Apr 2015

• Garaj Mesaj Privat
@liberlamare: ITN din cate stiu sunt chinezi...eu am pus Nissin de vreo 5 ani si e ok
  • liberlamare

• Mesaje scrise: 3,373
  • Masina: Zafira 1.9 DT din 2006
  • Cont inregistrat in: 23 Mai 2007

• Garaj Mesaj Privat
ala e cam scump, nu as mai baga piese scumpe in ea, la mine curge putin, doar cand e cald motorul, de multa vreme, din ce tin minte de cand am luat-o in 2012 mirosea a antigel cand era motorul cald.

Intra si tu in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Solutii la probleme tehnice
check Mai putine reclame
check Intalniri locale
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata