Ai uitat parola?

• Silviniu

• Mesaje scrise: 3
  • Masina: Zafira Z19DT din 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat in: 10 Feb 2017

Simptome: După ce o bag în marsalier, nu mai iese. Pentru a iesi o bag in a 2-a si las ambreiajul usor. Observ că maneta schimbătorului viblreaza ciudat. Ce poate fi? Ceva grav? Trebuie să merg la un mecanic sau aș putea să rezolv eu singur problema. Mulțumesc de ajutor

Cod(uri) eroare:
----
Model: Zafira
An fabricatie: 2009
Cod motor: Z19DT
  • jgyprime

• Mesaje scrise: 9,309
  • Masina: Vectra Z19DT din 2005
  • Cont inregistrat in: 22 Dec 2010

Par a fi probleme de timonerie sau ambreiaj...
  • Silviniu

Voi merge la un mecanic de opel, saptamana viitoare. Voi posta care sunt problemele. Multumesc
  • Silviniu

Am rezolvat problema. În capătul manetei schimbătorului este o piesă din plastic care limitează vitezele 1-6 de cea de mers înapoi. Piesă din plastic a ieșit de la locul ei și în stânga maxim era mersul inapoi, bineînțeles. Deci cutia nu avea nici o problemă. Problema e că fără acel limitator fizic nu găseam vitezele 1 și 2, pentru ca, fiind obișnuit ca cele două viteze să fie în partea stângă înainte și respectiv înapoi, eu băgăm în marsalier in loc de viteza 1. Așa deci daca pățiți ce va în genul acesta, demontați schimbătorul de viteze și fixaxi piesă de plastic. Atenție, dacă mergeți la un service de poate să vă spună ca să schimbați tot sistemul ce conține maneta schimbatorului de viteze, ceea ce costa aproximativ 2000 lei. Eu am rezolvat-o cu 50. Cu bine

Discutii similare

Intra si tu in Club!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Solutii la probleme tehnice
check Intalniri locale
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata