Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • ghyury

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2011 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2008

  • Mesaj Privat
m-am gandit ca ajuta cateva fotografii la shimbarea becului de pe dreapta:

se indeparteaza capacul filtrului de aer, prin desfacerea suruburilor


se indeparteaza partea de jos a filtrului de aer, se scot cele doua furtune care vin in fata apoi se ridica pana iese din cei doi suporti


se rasuceste capacul de protectie al becului si se indeparteaza


se slabesc cele doua suruburi fara a le scoate definitiv, apoi becul se poate rasuci cu soclu si scoate din far



  • oli42

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2012 A17DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Se pot inlocui becurile pe faza scurta(pe partea dreapta) si fara demontarea filtrului de aer. Nu a trebuit sa slabesc cele doua suruburi. Si pentru a nu schimba la 3-4 luni becurile(Philips Xtreme Vision, etc - care intr-adevar sunt un pic mai puternice), va recomand Osram H7 Ultra Life - niste becuri mai mult decat decente , care tin cu siguranta cel putin 2 ani. De fapt, masina vine din fabrica cu becuri Osram H7 cod 64210L(long life)
  • RBen

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2020

  • Mesaj Privat
Salutare baieti! Am si eu o problema. De curand am achizitionat niste becuri led pentru pozitii. Am schimbat primul bec, mai exact cel de pe partea soferului, toate bune si frumoase, s-a potrivit perfect. Apoi am trecut la cel de pe partea pasagerului, am observat ca vechiul bec a iesit un pic mai greu, iar cand a trebuit sa il introduc pe cel nou, nu a mai intrat deloc. Intra-adevar becurile acestea led sunt mai maricele dar atunci cand am vrut sa reintroduc vechiul bec, nu am mai reusit. Am observat ca firele soclului unde intra becul, sunt mai scurte decat cele din partea soferului si asta ma impiedica sa introduc becul. Am tot tras de firele acelea in speranta ca se maresc dar nimic....va rog mult daca ma puteti ajuta pot plati acest serviciu. Locuiesc in sectorul 3 si masina este un Opel Astra J sedan. Va multumesc mult!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR