Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • vds

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Posibil poate sa se mai fi discutat aceasta problema, insa eu nu am gasit nici un subiect asemanator cu problema pe care o am eu si anume : recent am schimbat parbrizul si la cateva zile ( aprox. 5 ) la denivelari mari/mici se aude cum pocneste ceva in special in partea dreapta sub plansa de bord. Initial am crezut ca ar fi grila de aer , am demontat-o , am dat cu un spray pe baza de ulei pe un burete, am sters grila si locul unde vine pus si nu mai scartie, dar pocniturile tot au ramas Sad . Precizez ca inainte de a schimba parbrizul nu se auzea absolut nimic, acum undeva pe la 90-100 km/h chiar si pe drum drept incepe sa zbarnaie . Am verificat parbrizul , este bine lipit, nu se misca nici chederul ,nici ornamentele de pe lateral . Singurul lucru este sa ma apuc sa demontez bordul si plansa de bord, un lucru nu prea usor, pentru ca ma mai incercat in vara lucru asta, dar nu am putut sa dau jos airbagul de la pasager, ca sa pot ajunge sub plansa de bord . Crying or Very sad
Care ar fi rezolvarea pentru aceste pocnituri ? Cum pot da airbagul de la pasager jos ? Posibil sa fi scapat ceva sub plansa de brod in momentul montarii parbrizului ?
P.S. cineva din Iasi care m-ar putea ajuta la aceasta operatiune ?

O zi buna va doresc !
  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Pentru demontarea airbag-ului den dreapta ( cel pentru pasager ) trebuie sa demontezi grilele de ventilatie din stanga si dreapta airbag-ului , pe urma demontezi torpedoul , sub capacul airbag-ului gasesti 3 suruburi ( din cate imi amintesc ) , trebuiesc desfacute suruburile alea si atat , o sa ai impresia ca acel capac e prins si in partea de sus tot cu suruburi dar nu e asa , sus are doar niste nituri-distantiere care tin capacul prins acolo . trebuie doar sa tragi putin stanga sau dreapta , nu imi amintesc exact , si iese capacul , are niste gauri ovale ( ceva de genul ) acolo .
Deconecteaza bateria inainte de operatie sa nu faci vreo nebunie cu airbag-ul , dupa ce dai capacul jos o sa vezi ansamblu in toata splendoarea lui , deconectezi mufa care duce la capsa pirotehnica si il scoti din bord .
Sper sa nu fi ratat ceva ,nu am dat prea mare atentie la detalii atunci cand am demontat eu dar daca e cineva care stie mai detaliat operatia poate ma corecteaza , in ideea sa nu dau informatii gresite si sa ajungi la ambreiaj prin gaura din bord .
Cu respect !
  • vds

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Am mai incercat sa il desfac, dar nu am reusit sa dau capacul jos . Voi incerca si varianta asta , mai ales tin sa nu se auda nimic in masina, oricat de veche ar fi ea . Voi desface maine dimineata bordul. Multumesc pentru raspuns .
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR