Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Salut prieteni opelari !

Am de gand sa imi fac o asigurare personala, cu acumulare de capital, pe o perioada de maxim 15 ani. Sincer nu ma prea intereseaza pensia, ptr ca pana la aia mai am mult timp sa ma gandesc. In prima faza, ma intereseaza sa fiu full asigurat, si de asemenea sa acumulez capital in aceasta perioada, ptr ca apoi, dupa 10-15 ani, sa fie ceva banuti stransi acolo, din ce am pus eu, ce au mai pus ei ... hai sa le zicem ... bani albi ptr zile negre.

Pana acum am luat legatura cu ING NEDERLANDEN, care pe piata este clasificata cu AA+ (AAA+ fiind maximul) ca factor de stabilitate. Am citit pe internet si despre AIG Life, si acestia sunt parca mai stabili. Pana acum nu am discutat cu nimeni de la ei.

As ruga pe cineva de pe aici, care are habar sau vreo asigurare, sa imi dea si mie niste sfaturi legate de acest subiect. Bininteles ca atunci cand te duci la oricare dintre ei, tot gunoiul intra frumos sub pres, si pe fata si cu un zambet larg pe buze, iti sunt prezentate doar lucrurile frumoase si cat de bine va fi.

Evident, nu m-am coborat acum din baobab, si nu mi-a cazut nici acum coada, ca sa nu pricep ca ptr ei este o afacere foarte buna sa se le dau bani mei pe mana, iar apoi ei sa imi dea ce mai ramane.

Va rog sa veniti cu orice fel de parere pe acest subiect, sunt foarte interesat de el, si vreau sa imi fac cat de curand o asigurare.

Cu respect,
Mircea !
Skip ads

  • pufulet

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Mircea, poate ar trebui sa specifici despre ce asigurare e vorba: de viata, pensie privata, a apartamentului, a masinii?
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
pufulet a scris:Mircea, poate ar trebui sa specifici despre ce asigurare e vorba: de viata, pensie privata, a apartamentului, a masinii?


ice01astra a scris:Am de gand sa imi fac o asigurare personala, cu acumulare de capital, pe o perioada de maxim 15 ani. Sincer nu ma prea intereseaza pensia, ptr ca pana la aia mai am mult timp sa ma gandesc. In prima faza, ma intereseaza sa fiu full asigurat, si de asemenea sa acumulez capital in aceasta perioada, ptr ca apoi, dupa 10-15 ani, sa fie ceva banuti stransi acolo, din ce am pus eu, ce au mai pus ei ... hai sa le zicem ... bani albi ptr zile negre.


Embarassed

Cu respect,
Mircea !
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nimeni, nimic ? Crying or Very sad
Skip ads

  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Nu cunoasc foarte bine sistemul asigurarilor care functioneaza azi in RO dar din ce am mai prins pe ici pe colo, se pare ca liderul zilei este AIG Life Romania
Iti dau niste link-uri legate de asigurari
http://www.1asig.ro/
http://www.csa-isc.ro/
Poti sa mai cauti pe net Revista Asiguratorilor sau Asigurarilor.
Se numeste XPRIMM.
Daca vii in weekend la Oradea poate vorbim mai multe.
Pune cu tine si DVD-ul ala cu "300"
  • pmi
  • **
  • 95 mesaje
  • din 03 Apr 2006
  • Astra 2001 Y20DTH
  • Varsovia
  • pmi

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Varsovia
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
In urma cu aproape 2 ani am avut si eu aceasta "curiozitate": sa vad cu ce se mananca pensia privata.
Nu mai tin minte firma, dar era tot asa, una importanta si serioasa.
Agentul de asigurari mi-a prezentat cat o sa se munceasca ei sa faca bani pentru mine, mi-a explicat ca pot alege sa am o pensie cu risc mai mic sau mai mare, in functie de cat de mare vreau eu sa fie pensia finala. Adica daca sa investeasca banii in bonuri de trezorerie sau in actiuni. Mi-a explicat si cum e cu inflatia in cei 15-25 de ani, cum depun eu 1 milion pe luna (RON pe atunci) si cum o sa iau pensie 3-4 milioane sau mai mult.

Si acum cele cateva smecherii:
-pensia privata e un contract foarte bine facut. Trebuie sa platesti lunar o suma, timp de 15-25 de ani. Acesti bani se aduna si produc si o dobanda. Dar surpriza mare e ca nu o sa primesti pensia respectiva pana mori, asa cum e cu cea de la stat. O sa primesti acei bani un anumit numar de ani, pana cand papi toti banii pe care i-ai adunat in cont. Dupa aceea, gata pensia privata.
-ca orice firma serioasa cu sediu luxos, trebuie sa faca si ei cumva bani: cea mai simpla metoda e un comision. Si asa, pensia privata avea un comision pentru intretinerea contului de 3 euro / luna, cam 100.000 pe vremea aceea. Pai sa-mi spuneti voi, chiar si la nivelul de acum, cati bani trebuie sa depui la banca intr-un cont ca sa obtii o dobanda de 3 euro / luna, ca macar din dobanda sa acoperi acel comision. Si uite cum trebuia sa depun lunar in contul de pensie cateva sute de euro ca sa pot acoperii dobanda.

Nu am idee daca au schimbat metodologia si daca acum poti sa ai o pensie privata in conditii onorabile.
Succes la negocieri si sa ne informezi si pe noi.

Mihai
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Tin sa va multumesc ptr sfaturi si toate cate ati scris pana aici !

Intradevar e in ceata rau situatia, si va trebui sa ma informez mult mai atent asupra situatiei. In principiu toate aceste societati au fost infintate ptr profit, este prima chestie care trebuie sa te duca cu gandul ca nimic nu este asa de roz precum ti-se prezinta, sau pare la prima vedere Twisted Evil Adevarul este ca nici fara nu prea e bine sa stai, ptr ca doamne fereste ... se poate intampla orice ...

A avut cineva nevoie de asigurarea pe care o are ? Cum s-a comportat societatea de asigurari in acel moment ? Au facut strambe ?

Multumesc incaodata la toata lumea !

Cu respect,
Mircea !
  • vladruse

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2006

  • Mesaj Privat
vad ca lumea care nu are vorbeste....aiureli...eu am pensie privata la Grawe Romania...si include asig de viata ...citeste la http://www.grawe.ro/cps/rde...hs.xsl/index.htm? eu dau 11 milioane pe an...25 de ani...si in caz de ceva familia ia un miliard doua sute mil.....plus multe alte facilitati ....aa...si pensia dupa cei 25 de ani e pana mori cam 476 euro parca
  • viorelb

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Eu am pensie privata de 3 ani la ING, se cheama MERIT, are si o componenta micuta de asigurare de viata si nu sunt multumit de ea.
Am facut contractul pe 15 ani, mi s-a spus ca o pot folosi si drept garantie prin cesionare in cazul unui imprumut de la banca, ceea ce nu se confirma decat daca ai un fond imens acumulat, deci sa cotizezi cu 1000-2000 lei pe luna Shocked
Nu sunt multumit de rezultate pana acum, rapoartele anuale arata ca banii depusi au SCAZUT dupa ce si-au retras ei comisioanele. Explicatia lor a fost ca numai la sume mai mari si deabia dupa 5-10 ani se simte randamentul.... Question Exclamation Ca urmare mi-au propus sa cresc suma depusa lunar iar eu m-am revoltat si ma gandesc foarte serios sa ma retrag, chiar daca pierd o suma mica de bani nu le mai dau lor inca 12 ani o parte din venituri sa le "gestioneze".
Ideea era ca aveai trei optiuni la incheierea contractului:
- ridici toti banii stransi
- primesti o pensie timp limitat
- primesti pensie viagera
Calculele se fac in functie de fondul acumulat, speranta de viata, etc.
Eu zic sa cascati bine ochii, sa cititi bine contractul si abia dupa aceea sa semnati.
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Stimate viorelb - multumesc ptr parere si sfaturi !

viorelb a scris:Eu zic sa cascati bine ochii, sa cititi bine contractul si abia dupa aceea sa semnati.


Cred ca asta este cel mai important cand te bate gandul sa faci o asigurare de acest gen, ptr ca de obicei lucrurile de care te lovesti cel mai des, sunt scrise cu * la sfarsit Twisted Evil

Ce imi spui tu legat de asigurarea ta, este exact ceea ce am aflat de la foarte multa lume ! Pe langa acele comisioane uriase care le ascund cu grija in spatele vorbelor, aceste case de asigurari, iti trag din fondul strans orice cheltuiala pe care o ai ulterior cu spitalizarea sau orice chestie de acest gen. In plus de asta, calculele se refac de fiecare data si cu cat ai avut mai multe probleme, cu atat mai tare vor creste indexarile, astfel ca, am amici care au pleca de 12 milioane lei vechi pe an, si dupa 3-4 ani au ajuns la 17 -20 milioane lei vechi pe an, tocmai datorita acestor indexari unde s-a recalculat riscul, inflatia, comisioanele de gestionare, etc etc ...

Practic, dupa expirarea contractului, ajungi la concluzia ca mai bine ieseai daca iti depuneai banii intr-o banca ... Oricum acolo ai un fond acumulat din care iti poti plati si singur la nevoie cheltuielile de sanatate sau alte alea ...

Alte pareri ?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Ai o asigurare ?!
Da am una 50%
Da, si ma bate gandul sa imi mai fac una 0%
Nu, dar ma gandesc sa imi fac 43%
Nu, si nici nu ma intereseaza 6%
16 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR