Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • BUMU

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2011

  • Mesaj Privat
salutare. am si eu o problema, de ceva timp cand tin motorul pe ralnti am fluctuati minore adik nu face urat dar se aude si se vede in turometru cum fluctueaza am bagat tester pe masina si mia dat o singura erroare (p1690) am cautat pe net si am gasit ceva dar nu prea am fost lamurit de ce spuneau oamenii aia pe acolo ca mai mult se certau si se contraziceau. tin sa mentionez ca problema apare doar in momentul cand motorul este cald nu si la rece. in rest masina ruleaza si se comporta normal in mers nu face "figuri", doar la relanti, sau daca am motorul cald si plec de pe loc si calc ambreiajul si iau piciorul de pe acceleratie rapid (faze de semafor) in loc sami scada turatia motorului aceasta urca fara sai calc eu acceleratia pana la 1500-1700 RPM pentru un interval de 2-3 secunde apoi scade la normal. Va multumesc anticipat sper sa ma puteti ajuta sau cine a mai avut problema daca poate sa-mi dea un sfat. Va multumesc
Skip ads

  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
P1690 Wastegate Solenoid Circuit Malfunction
Ar trebui sa fie probleme la valva care actioneaza tija westgate...
  • BUMU

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Sa sti k la aia ma gandesc si eu, k acum1 an cam asa am schimbat turbo suflanta dar am facut o prostie k am schimbato doar pe ea nu cu tot cu wastegate, sti cum e romanul face cat mai simplu si acum se pare ca imi platesc greseala. totusi se poate regla, adik se poate face ceva in cazul asta?
  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Fizic, exista posibilitatea sa umbli la westgate dar nu se recomanda. Poate ar trebui verificata electrovalva care actioneaza tija.
Skip ads

  • BUMU

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Ok am sa incerc sa vad daca pot rezolva si vin cu un raspuns. multumesc frumos de ajutor.
  • BUMU

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Defapt am sa pun tester-ul pe masina si poate reusesc sa o reglez cu ajutorul tester-uli si sa i verific tot circuitul electronic si vaccumatic. Idea
  • BUMU

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2011

  • Mesaj Privat
am incercat sa rezolv problema dar nu am reusit. ideea e k nu stiu dupa ce sa ma ghidez. stiu k la turbo ai valva ai de da comanda si din aia e problema dar nu stiu cum sa reglez. exista anumite valori sau ceva de genu dupa care sa ma ghidez? am posibilitatea sa pun testerul pe un y17dt cu turbo perfect functional dar nus ce sa urmaresc si cum sa reglez:( daca stie cineva multam de ajutor bafta
  • wolfdale

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2019

  • Mesaj Privat
@BUMU am aceeasi problema ca si tine, am pus testerul si am eroarea p1690. Imi poti spune cum ai rezolvat sau de unde este problema?
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
P1690 - Service Vehicle Soon Telltale Low Voltage - bec "masina cu cheita/check engine" scos din bord.
  • wolfdale

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2019

  • Mesaj Privat
@iulian1971 p1690 circuit martor motor- tensiune mica si nu imi apare nimic in bord, doar simptomele descrise mai sus, se accelereaza pentru 2-3 secunde atunci cand ridic piciorul brusc de pe acceleratie.
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Asta ti-am spus si eu.
Ai becul scos din bord ca sa nu vezi ca ai erori pe motor.
Adica altele in afara de P1690. Fa si tu o diagnoza la colegul @34KLA.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR