Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
OK, non problem Dane ,acuma stiu sigur ca nu dau banii aiurea,mersi pentru informatie.
Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
GATA le-am pus sunt beton merge motorul ,very cool, prima impresie este buna sa vedem mai incolo,dupa mai multi kilometri parcusi.
  • Daxy

  • Mesaje scrise: 202
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Bujiile, NKG influienteaza si consumul?. Eu am un Z18XC. In afara de aprindere ce se mai poate constata?. Va rog sa-mi spune-ti ce tip de EKG este cel mai bun pentru acest motor. Va multumesc mult,
Acum am BERU si mi se pare consumul cam mare !
  • danywlm

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2008

  • Mesaj Privat
am si eu o dilema cu bujiile de la z16xe imi sunt originale si au aproape 200000 ce imi recomandati cu un electrod sau patru ?
Skip ads

  • daniel0001

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Dorohoi
  • Masina: Vectra 1994 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Salut,am si eu o intrebare.Cati km merg fara probleme cu un set de bujii bosch cu 4 electrozi l-a o exploatare normala,motor c20ne.Multumesc.
  • cazacu_cristy

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Eu am mers pe NGK,la recomandarea celui de la piese auto,a mecanicului si dupa cele spuse de Autodata.Nu mai stiu cati electrozi aveau,ca le-am schimbat acum vreo 10 luni , dar stiu ca avea mai putini electrozi decat cele originale GM care le aveam montate.Cred ca NGK aveau doar un electrod.
  • deleted-16555

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2008

  • Mesaj Privat
daniel0001 a scris:Salut,am si eu o intrebare.Cati km merg fara probleme cu un set de bujii bosch cu 4 electrozi l-a o exploatare normala,motor c20ne.Multumesc.
..... 123456 km !!!.... atata timp cat iti permiti sa bagi benzina in motorul ala ....c20ne....tu cati km mergi pe an cu el ?! zi-mi ca depasesti 35-40K km Very Happy
  • daniel0001

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Dorohoi
  • Masina: Vectra 1994 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Pai ce are motorul asta sa nu-mi permit benzina si oricum daca vrei poti sa razpunzi l-a intrebare documentat sau din experienta,nu l-a mist-o.
Skip ads

  • deleted-16555

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2008

  • Mesaj Privat
nu dom`le...dar ai pus o intrebare de parca ai merge o groaza de km cu masina aia...ceea ce masinile vechi (nu utilitarele) din ziua de azi nu mai pot/nu e rentabil.
  • daniel0001

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Dorohoi
  • Masina: Vectra 1994 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Ce nu-i rentabil...oricum am 25000km cu aceste bujii si vreau sa stiu cat mai merg ce-i asa greu de inteles dom'le.
  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ok ...Am schimbat bujiile nu ca erau probleme ci doar ca aveau multi km saracele ... 110000.erau cele origanel pe ea alea cu sigla GM cu doi electrozi (detin o astra g caravan z16xe) am pus Bosch super 4 (cu 4 electrozi )si sincer nu e placebo se simte .... Acuma o mie de discutii nu isi fac rostul ... Majoritatea bujiile de pe piata au o calitate ridicata diferentele intre ele sunt insezizabile caci altfel ieseau de pe piata ...
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
salutari.
imi spuneti va rog ce model de NGK se potriveste la Z14XEP ? inentionez sa schimb bujii si sunt "chitit" pe NGK.
Multumesc.
Skip ads

  • Furdui

  • Mesaje scrise: 1,067
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2008

  • Mesaj Privat
NGK ZFR5F11
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Bujiile NGK cu 2 electrozi sunt foarte bune.Le-am schimbat la masinuta mea Vectra B,X16XEL cumparat acum un an si 3 luni din Germania o data cu schimbarea distributiei(la venirea in tara).Masina a avut bujii Bosch si o data cu schimbarea lor s-a vazut diferenta in ceea ce priveste puterea si dorinta de viata a motorului.Masina a avut 97.000 de km iar acum 105.000km.No problem cu bujiile.De fapt nu am avut absolut nici o problema cu masina.Nici macar greierasi nu am:))
  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am votat in chestionarul de la inceput cu "altele". Dezvoltand ideea, e vorba de bujii GM (cica originale...uateva) cu 2 electrozi.Acestea mi-au fost recomandate de mecanicul care se ocupa de masinuta mea.Parerea mea despre diferentele dintre bujii o exprim plastic: "HABAR NU AM!"
  • Ady_cretzu

  • Mesaje scrise: 234
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Votat altele - NGK Iridium- sunt mult mai scumpe ca cele standard, dar parca motorul are alta viata. Very Happy
  • cuby

  • Mesaje scrise: 287
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2008

  • Mesaj Privat
diferenta dintre bujiile cu un electrod si cele cu mai multi electrozi este numarul de km facuti cu bujiile respective. bujii cu un electrod 15000 - 20000 iar cu un set cu 4 electrozi 60000 - 80000 la un motor in parametri. cit despre bujiile GM sun fabricate de BOSCH
  • oanceagabriel

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1996 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2008

  • Mesaj Privat
salut,inainte de a avea opel am avut un golf 3si am ramas cu un set de bujii noi care leam cumparat pt. golf dar nu leam mai schimbat,as vrea sa intreb daca se potrivesc si pe opel,diferenta intre cele de pe opel si cele de la golf este ca pe opel e cu 2 electrozi iar celalalte sunt cu 3
  • m1sh

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Signum 2003 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2008

  • Mesaj Privat
deci la un z16xe, NGK-urile cu 2 electrozi, la cati kilometri ar trebui schimbate?
  • cozma44

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2010

  • Mesaj Privat
si eu am tot c16nz, am avut bujii japoneze pe ea , le-am schimbat si am pus BERU la 11 lei bucata, cu un singur electrod. despre bujiile cu mai multi electrozi, nu stiu ce sa zic, nu sunt facute pentru c16nz, parerea mea.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Chestionar

Recomand bujii
Bosch 51%
Champion 14%
Altele (specifica !) 33%
154 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR