Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • GeKados

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Salutare,

Ambreiajul l-am schimbat in iunie 2016 (LUK, placa/disc/rulment) la aprox. 83 k km. In prezent am 98 k km.
Dupa ce am schimbat kit-ul am sesizat 2 lucruri carora nu le-am dat prea multa importanta considerand ca poate nu operez eu corect cutia de viteze:
1. Uneori (mai ales in acceleratie puternica) cand schimb vitezele, parca are un gol inainte de cuplare (desi eu sincronizez corect acceleratia cu ambreiajul).
2. La accelearatie intr-o singura treapta de viteza pana in 3000 de ture apare un fenomen similar cu patinajul (destul de usor dar care nu ar putea sa apara deoarece piesele sunt noi).

Cam prin decembrie, am descoperit un zgomot nou (pe langa toate celelalte caracteristice modelului Smile) ): parea sa fie o rola care rasneste cand motorul este rece; dupa ce se incalzeste dispare.
M-am gandit ca ori e o rola, ori o fi pompa de apa, ori o fi un rulment de la compresor ac sau alternator, si ca pana nu se acutizeaza nu are rost sa caut sa il tratez.
Dar, in dimineata asta am sesizat ca zgomotul dispare daca apas pedala de ambreiaj.
- Nu am erori in bord.
- Cutia la ultima verificare avea nivelul de ulei ok (cam prin toamna).
- Nu am zgomote in mers pe care sa le asociez cu cutia de viteze.
- Nu am sesizat batai in pedala de ambreiaj.

din pacate nu cunosc nici modelul cutiei de viteze, stiu doar ca e in 5 trepte cu mars arrier-ul in stanga sus.

A mai patit ceva similar?
Multumesc frumos,
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,481
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Mie imi sugereaza un rulment de presiune care "ataca" permanent placa de presiune ... Pare sa explice toate simptomele pomenite ...
  • GeKados

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Nu stiu exact cum se poate diagnostica exact. Piesele sunt inca in garantie, dar problema nu a mai aparut de cand s-a incalzit afara.
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Cand gasesti cauza la acel zgomot sa imi spui si mi-e Smile))) Tot KIT LUK am , dar am auzit de vro 3 ori acel zgomot ( iarna ). Nu am ideie de unde e...

Referitor la : 1. Uneori (mai ales in acceleratie puternica) cand schimb vitezele, parca are un gol inainte de cuplare (desi eu sincronizez corect acceleratia cu ambreiajul)

Este si la mine la fel, se intampla doar daca schimb foarte repede la turatia mare viteza... ( cand spun repede, ma refer foarte repede Smile )
  • GeKados

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Update: rulmentul a crapat. A fost schimbat cu unul gm. Zgomotul a diaparut. Case closed Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR