Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • georgica92

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2008 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Salut! Dupa mai multe drumuri pe la service-uri vin si eu cu o problema pe care nu i-am gasit rezolvare. Am o bataie la roata din stanga fata care se aude doar cand merg foarte incet cu a1a sau a2a la relanti,o bataie fier pe fier sau zic dar mai infundat,se aude la orice denivelare cat de minora ar fi,precizez ca aceasta problema mi-a aparut la 1 saptamana dupa ce am schimbat amortizoarele si flansele cu rulmentii(toate noi,sachs). De atunci am tot umblat prin service uri si am schimbat inca o flansa la indrumarea mecanicilor crezand ca de acolo e,am schimbat si pivotul dar acea bataie tot a ramas.Toti mi au zis ca nu este nici un joc nimic,masina nu are nimic Smile) de curand am facut si itp si a iesit ok. Dupa verificari indelungate am descoperit ca acea bataie pe care o aud eu se aude cand imping cu putere de roata in partea sus se simte ca un joc la roata dar nu imi dau seama de unde provine.. Se simte doar in anumite pozitii acel joc,daca mut masina sau o ridic pe cric nu se mai simte nimic.
Inca ceva,acum cateva zile mi a aparut un troncanit in mers care se auzea la orice denivelare..ieri am mers cu masina vreo 30km si nu s-a mai auzit nimic,chiar am luat si cateva gropi intentionat sa vad daca se mai aude si nimic..
Skip ads

  • GeKados

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

Verifica bucsile de la caseta de directie (nu se pot schimba, dar se pot strange mai tare a.i.) sa nu mai aibe joc.
Bineinteles si bieletele antiruliu, dar daca ai umblat la suspensie probabil sa le detectau atunci.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,503
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Bucsele la brat au fost verificate? Temeinic, zic ... Daca nu e dela caseta, cum zicea colegul, mai sus ...
  • georgica92

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2008 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Au fost verificate toate bucsele..Cele de la caseta nu,imi poti da mai multe detalii?as vrea sa verific personal
Nu stiu ce sa zic de bieletele alea antiruliu..le-am verificat si ieri si nu se simte nimic,am tras de ele,am facut si parghie pe bara stabilizatoare.. Eu bieletele antiruliu nu le-am schimbat de cand cand am masina(5 ani) si nici neamtu nu cred ca le-a schimbat,am luat masina la 88k
Skip ads

  • GeKados

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Pai jocul din caseta nu prea poti sa il verifici. Mai degraba sa il adresezi prin strangerea suruburilor.
Bieletele antirului daca nu au joc nu le schimbi.
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Posibil problema sa fie de la flanse. Dimensiunea nu este identica cu cea de la flansele originale. Daca stai sa cauti temeinic pe forum gasesti cazuri. Nu bag mana in foc, dar parca se rezolva problema cu o alta piulita de strangere mai subtire. Din cate imi amintesc ramane joc intre flansa si caroserie.
  • georgica92

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2008 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2012

  • Mesaj Privat
M-am gandit si eu la asta deoarece la flansele vechi siguranta de sus de plastic de pe oala nu se misca,la astea se misca foarte usor..
  • georgica92

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2008 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2012

  • Mesaj Privat
alre a scris:Posibil problema sa fie de la flanse. Dimensiunea nu este identica cu cea de la flansele originale. Daca stai sa cauti temeinic pe forum gasesti cazuri. Nu bag mana in foc, dar parca se rezolva problema cu o alta piulita de strangere mai subtire. Din cate imi amintesc ramane joc intre flansa si caroserie.



Nu gasesc nici o discutie pe tema aceasta. Daca stii/stie careva il rog sa-mi lase un link..
Skip ads

  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Georgica ...uite...
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=1240116
  • georgica92

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2008 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Mersi! La mine sta lipita de oala,nu cred ca e de acolo. La astra h are o singura piulita care se infileteaza in capul amortizorului si am strans-o cu pistolul pneumatic. Alta e problema si nu-i dau de cap..
  • GeKados

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Strange putin suruburile de la caseta de directie.
  • B64ZTV

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Sachs am pus si eu pe masina. Mergi pe o curba mai stransa accelereaza (nu e nevoie de 120 dar sa ai 40 cand incepi accelerarea) si tine piciorul drept lipit de consola. Daca o sa simti cum vibreaza stanga dreapta sunt amortizoarele sau flansele ( da stiu ca nu le mai poti da retur).
Skip ads

  • tirnaveni

  • Mesaje scrise: 555
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Eu zic sa verifici si piulita la planetara sa fie stransa si planetare la locul ei. Caseta o poti verifica cu frana calcata si misti de volan usor stanga dreapta .cu motorul oprit.
  • georgica92

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2008 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Salut! Am depistat si problema..Am joc in bieletele de directie sau caseta nu-mi pot da seama exact. Cu motorul oprit cand trag de volan cu putere stanga-dreapta se aude acea bataie ca de bucsa care o auzeam eu la viteze mici.Am observat ca se aude si cand sunt rotile virate la maxim si trag de volan stanga-dreapta(in zona aia unde revine volanu inapoi cateva grade) Aveti vreo idee ce ar putea fi?cand tin mana pe capul de bara nu se simte nimic,in schimb cand pun mana pe burduful de la bieleta acolo se simte cel mai bine.. Bataia se aude pe ambele parti(se simte si la roata doar daca misc cu putere dar cate putin)dar in masina se simte doar la sofer.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,503
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Pãi, @GeKados te-a sfãtuit bine... sau citești în diagonalã?!
  • georgica92

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2008 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Am incercat sa le strang dar din partea de jos de sub cadru insa nici nu se clintesc,ma gandesc ca daca erau slabite se miscau..Chestia e ca la mine piulita aia cu palarie de sus nu vine fix pana la baza bucsei/camasii,este cu cativa milimetrii mai sus. TinyPic
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Da burduful jos si vezi cum sunt bieletele. Poate e doar nuca si scapi usor cu inlocuire plus geometrie. Verifici si jocul la intrarea axului in caseta.
  • georgica92

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2008 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Va salut! Revin cu update la problema,bataia pe care o aud eu iauntru este de la coloana de directie,asa cred eu.Daca trag mai tare de volan spre mine aud acea bataie si am observat ca are joc acea bucsa incercuita in poza.Din ce cauza si-a facut joc acolo si daca ii pot face ceva?


  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,503
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Nu cred ca se poate schimba printr-o interventie obisnuita, la nivel de service auto ... Bucsa respectiva nici nu apare ca piesa de schimb ...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR