Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • SC.Gabriel

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2017

  • Mesaj Privat
În primul rând salut toți membrii grupului si urmeazã sã mã prezint Smile Ma numesc Sorin și sunt din București. Având minunata vârstã de 17 ani, ca orice pasionat de șoferie și de mașini a venit momentul alegerii unei mașini, optând pentru un Opel Astra Bertone 2.0 turbo z20let fiind o mașinã sport și destul de spațioasã dupã pãrerea mea. Acum întrebãrile mele sunt:
1. Cât de fiabile sunt aceste motoare?
2. Este o mașinã potrivitã?
3. Asigurare si taxele cât costã? ( Sau se majoreazã în funcție de vârstã? )
4. Întreținerea este costisitoare?
5. Posesorii de Bertone îmi pot spune o pãrere despre aceste mașini?
Vã mulțumesc pentru timpul acordat!
P.S: Rog moderatorii clubului sã mute topicul în secțiunea potrivitã dacã nu se aflã. Mulțumesc!
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
1. Cât de fiabile sunt aceste motoare? depinde de motor. 1.8 daca nu e intretinut papa ulei, 2.0 T daca nu e intretinuta turbina.Si nu prea e o sa trebuiasca reconditioanat curand 1000 E. apoi 2.2 e prea mare impozitul si nu e nici un motor foarte fiabil

2. Este o mașinã potrivitã? depinde ce vrei sa faci cu ea. 2 usi. deci nu prea ai mult spatiu la interior.

3. Asigurare si taxele cât costã? ( Sau se majoreazã în funcție de vârstã? ) impozit in functie de motor, asigurare in functie de motor si varsta

4. Întreținerea este costisitoare? nu prea piese se gasesc usor.
  • SC.Gabriel

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2017

  • Mesaj Privat
În majoritatea timpului aș merge 2 persoane, rareori 4. 4 persoane ar avea loc?
  • B64ZTV

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Au loc 4 persoane dar sa nu fie prea grase ... totusi 2.0T 192 de cai la inceput de drum mie mi se par cam multi. Poti merge lejer pe 1.6 si se schimba si costurile ai si ceva cai si dupa ce prinzi putina experienta poti merge mai departe. Ai vrut un sfat ... asta e al meu
Skip ads

  • SC.Gabriel

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Apreciez sfatul tãu însã aș vrea 2.0 sã nu o schimb dupã un an sau doi și totodatã sã mã pot baza pe ea în depãșiri, sa nu fie ,,puturoasã". Am mers cu un 1.6 și mi s-a pãrut puțin cam leneșã..
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
4 persoane incap. dar pe drumuri scurte. caci pozitia cu genunchii in barbie nu e prea confortabila.
  • Gabor Tiberiu

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Ai condus? Sincer, nu mi se pare ok ptr un incepator 192 de cai. Eu am 122 pe o vectra c, Z18XE ceea ce are si bertone, parerea mea e ca e un motor foarte fiabil, usor de intretinut si nu consuma mult.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,498
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
B64ZTV a scris:... totusi 2.0T 192 de cai la inceput de drum mie mi se par cam multi. Poti merge lejer pe 1.6 si se schimba si costurile ai si ceva cai si dupa ce prinzi putina experienta poti merge mai departe. Ai vrut un sfat ... asta e al meu


Gabor Tiberiu a scris:Ai condus? Sincer, nu mi se pare ok ptr un incepator 192 de cai. Eu am 122 pe o vectra c, Z18XE ceea ce are si bertone, parerea mea e ca e un motor foarte fiabil, usor de intretinut si nu consuma mult.


Acelasi lucru i l-as fi spus si eu, dar daca omu' o tine mortis pe-a lui, lasati-l in pace ... lucrurile se vor regla dela sine ... Rolling Eyes
Nu toata lumea merge pe,principiul "daca 2 oameni iti spun ca esti beat", iti pui intrebari serioase despre tine, chiar daca (sau cu-atat mai mult ca) nu esti beat ...
Skip ads

  • B64ZTV

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Eu am undeva la maxim 110 cai pe 1.6 ... daca vrei te dau o tura si apoi imi zici daca e puturoasa. Intelege ca nu ai experienta sa tii in frau 110 cai daramite 192 si dupa cum vad esti si putin teribilist. O sa dai de necaz dar banii tai viata ta treaba ta atata tot sa ai grija sa nu cada si altii in capcana ta. Puneti si voi virgulele eu sunt la volan
  • SC.Gabriel

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Colegi, vã înteleg si vã dau dreptate, doar mi-am dat cu pãrerea despre 1.6-le acelui prieten. Sunt foarte constient ca 192 de cai sunt enormi pentru mine și chiar dacã am mai condus de-a lungul timpului, nu am reflexele pe care le are un sofer care conduce zilnic de 2-3 ani; si chiar de i-as avea nu i-as folosi din cauzã de necunoastere a masinii si din lipsã de experiențã. Nu sunt un inconstient, nici mie nu-mi plac ,, cocoșii vitezomani " care au permis de o sãptãmânã, dar din perspectiva mea dacã ești liniștit si nu judeci cu mintea prietenilor sau cu adrenalina e ok Smile . Deci în final renunț la 2.0.
Acum urmãtoarea întrebare, restul motoarelor sunt destul de fiabile?
  • Gabor Tiberiu

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Iti recomand z18xe. E perfect!
  • SC.Gabriel

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Mulțumesc pentru sfaturi bãieți! Drumuri bune și fãrã incidente sã aveți! Smile
Skip ads

  • B64ZTV

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2010

  • Mesaj Privat
In sfarsit i-a venit mintea la cap. Z18XE e destul de ok pt tine asa ca te asteptam sa ne prezinti achizitia.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR