Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • emanuel1980

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Buna ziua.
Cum pot demonta actuatorul(motorasul) la usita de la busonul de combustibil. S- a blocat pe inchis si nu merge deschis din centralizare. Am mai patit randul trecut cand am vrut sa alimentez sa se blocheze si am "rezolvat" prin a scoate bornele de la baterie.
In cazul in care nu merge cum as putea sa deschid usita. Am impresia ca cele 2 suruburi ale actuatorului se desfac doar dupa ce deschizi usita de la rezervor. Daca exista o alta solutie de demontare.
Vectra C, Z19DT, combi, 2005.
Multumesc!
Skip ads

  • Dragos Ene

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Salut,
La Zafira e o usa de vizitare prin protbagaj. Actuatorul era prins prin 2 cleme in suportul de la buson.
  • emanuel1980

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Salut si multumesc!
Am acces la el prin usita aceia din porbagaj numai ca acele 2 suruburi in care e prins se desfac doar dupa ce se deschide usita rezervorului si pe acolo se si scoate modulul de inchidere. Intrebam daca exista si alta varianta. Iar in cazul in care nu este nu am decat sa incerc sa rup modulul prin interior pe la porbagaj in speranta ca voi elibera axul care realizeaza blocarea si sa caut altul in loc.Daca incerc prin exterior(sa fortez usita) sigur se va strica ceva si acolo si poate nu mai sta inchisa(nu blocata) usita.
  • emanuel1980

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Salut.
Initial am lasat ca si la primul incident borna scoasa de la baterie in speranta ca va functiona ulterior. Nu a mai mers. Incepusem sa trag de modul in ideea de a-l rupe ca sa pot elibera axul care realizeaza blocarea si spre surprinderea mea el e conceput sa iasa cumva tras de acolo si a iesit(cred ca e ca pe o sina ceva). O sa vad la montare daca reusesc sa-l repar pe acesta. Noroc ca nu l-am rupt.
Multumesc oricum !
Skip ads

  • Dragos Ene

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2014

  • Mesaj Privat
L-am desfacut eu. Are un fel de motoras cu rotite care l-a mine s-a stricat/ars. Am vazut pe la dezmembrari vreo 50 de lei iar nou vreo 240 lei.
  • emanuel1980

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2017

  • Mesaj Privat
L-am desfacut si eu. Am vrut sa desfac si motorasul sa-l curat la indicatiile unui coleg de pe forum:
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=87271
Nu am reusit sa-l desfac de tot(simteam cand am vrut sa scot motorasul din carcasa lui ca agata ceva prin interior si nu am insistat)dar am departat capacul motorasului cat de cat intr-atat incat sa-l curat cu WD40.
Inca nu stiu daca mai functioneaza(era functional dupa ce l-am dat jos; probabil era doar blocat cumva; poate acum dupa ce l-am curatat o sa fie de durata).
Revin cu raspunsul daca functioneaza.
  • Dragos Ene

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2014

  • Mesaj Privat
La fel am incercat si eu:))) prima data cu spray si nimic. Si din curiozitate l-am facut praf:)
  • emanuel1980

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Eu l-am incercat si functioneaza numai ca in momentul in care este alimentat electric am observat ca iese un firicel de fum. Banuiesc ca din cauza ca este "imbacsit" de vaselina din WD40 si la trecerea curentului prin el se incinge si se topeste vaselina aceea.Acum daca totusi merge as vrea sa vad cum il curat de vaselina din el si ulterior sa-l ung in partile esentiale si apoi sa vad daca mai scoate fum.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR