Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • scrumbie

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2009

  • Mesaj Privat
salut la toata lumea mam hotarat sa trec de la farurile de vectra b1 din 2 bucati la faruri cu lupa si xenon din fabrica am toata instalatia la ea cu balast etc...ma poate ajuta cineva cu o schema sau ceva sfaturi care au mai facut aceasta operatiune?
  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Daca ai cat de cat cunostinte despre electrica nu e asa greu , iti mai trebuie cei doi senzori pentru auto-reglaj inaltare faruri sau adaptezi instalatia pe care o ai acum ( cea cu reglaj din rotita de pe bloc lumini ) la motorasele farurilor cu xenon ( care sunt in interiorul farului ) .
In post ai scris ca ai balast , adica ai numai unu ? daca e asa inseamna ca il ai doar pe cel montat pe far ( farul din stanga ) , iti trebuie si celalalt balast pentru farul din dreapta , locul lui este sub aripa dreapta si pana la far are cam 30cm traseu cabluri cu mufa care intra in far .S-a mai discutat pe forum despre farurile astea si majoritatea nu au fost incantati , ba chiar au trecut de la xenon la halogen , eu am schimbat de la B1 la B2 ( halogen H7 parca si sunt multumit ( farurile de B2 erau noi ) , am un B2 cu xenon si nu ma incanta foarte tare incerc sa imbunatatesc cumva prestatia lor ( fara inlocuirea lupelor cu unele de BMW ) , cred ca cea mai buna solutie ar fi lupe de Saab 9-3 sau 9-5 cu bec halogen sau led
Demonteaza bara fata , scoate farurile vechi si modulul optic de semnalizare , montezi farurile xenon in locul celor vechi ( se potrivesc la fix ) restul sunt fire , multe fire .
  • scrumbie

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Am ambele balaste cu tot cu suport ele si vedeau super pe masina donatoare acum o sa vad ma interesa daca se leaga pe culoare firele dar acel suport nush unde vine pe aripa cine detine o ppoza rog sa o ataseze aici
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR