Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • zerillos

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Salut. Acum vreo 2 saptamani geamul din portiera soferului a inceput sa faca figuri. Se ridica pana la jumatate, intampina o mica rezistenta si cobora din nou. Am observat ca se ridica totusi pana sus, daca de pe interior in zona mai apropiata de oglinda apasam putin si ridicam, ajutandu-l sa treaca de acel hop, apoi continua singur si se inchidea. Aseara, am vrut sa il inchid, a urcat, l-am ajutat si eu putin apoi nu s-a inchis complet, si era putin stramb, intr-o parte, semn ca urca pe sina dar pana sus se stramba putin, astfel ca nu se inchidea bine. Am continuat sa folosesc butonul de pe portiera sa-l ridic si sa se aseze bine. S-a auzit CLANC ! in portiera si nici nu mai coboara, nici nu mai urca. Mai ramasese si putin deschis, l0am urcat cu mana apasand pe ambele parti, astfel am constatat ca pot sa-l si cobor putin daca vreau. E clar ca s-a rupt/spart ceva si nu mai functioneaza, totusi daca il strangi cu mana il misti, fara sa mai fie strans in ceva si sa nu-l poti misca asa cum cred ca a fost inainte. Acum cineva de pe exterior daca pune palma pe geam si apasa in jos cred ca il deschide, nu stiu cat dar il misca sigur cat sa bage mana. Motorasul functioneaza, bazaie, pare sa miste putin geamul dar nu coaboara si nu se ridica. Poate sa imi spuna cineva cam ce s-a rupt, sau ce ar putea fi?
Skip ads

  • alin263

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2005 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Trebuie desfacuta fata de usa. Mai mult ca sigur ca nu mai este pe rolele de ghidare pe sina sau a sarit de la pinioanele de antrenare ale motorasului. Si la mine intampina aceea rezistenta la urcare, dupa care se retrage automat. Cand vine caldura am sa desfac si eu tot ansamblul. Se zice ca datorita uzurii, exista undeva jos pe sina 2 suruburi care treuiesc reglate. Eu din cand in cand intoduc spray degripant pe chederul de cauciuc in dreptul oglinzii si ridic geamul de 2-3 ori. Apoi o perioada nu mai am probleme si il ridica pana sus. Dar la urcare se observa ca se Ridica inegal , partea din fata ramanand in urma. Mare atentie, ca datorita tensionarii geamului, acesta se poate sparge. Asa ca pana il desfaci nu il folosi decat cand este absolut necesar. Mai bine deschizi geamul din dreapta la nevoie.
  • zerillos

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Nu-l fortez. Dar la mine nu mai coboara geamul. Daca apas pe buton, il forteaza si il stramba putin, dar tot nu-l deschide ! ... Tu ce imi spui acum e legat de rezistenta aceea, dar la mine deja a facut CLANK ! .. si nu mai merge Smile Oare ce sa fie stricat? Zbir rupt ?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Geamurile electrice au, ca sistem de protectie, monitorizarea consumului de curent al motorasului. Daca consumul e prea mare, geamul "da inapoi". Ca sa nu iti reteze degetele, de exemplu.
Daca geamul a sarit de pe ghidaje, forta necesara miscarii lui e mare, deci consumul de curent e mare, deci intra in functiune sistemul de protectie.
Desfaci usa, ca nu e asa de greu (sunt n tutoriale) si vezi care e baiul acolo. Grija la folia deflectoare.
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Online
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
E clar ceva la partea mecanicã a macaralei: înțepenit, rupt, uzat, deformat, sãrit din poziție, etc. Numai prin demontarea panoului ușii poți vizualiza și determinã cauzã realã ...
  • zerillos

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Da, o sa dau jos satoza (panoul) usii cand e timpul bun, si o sa vad ce este in interior. Am intrebat doar ca sa am niste repere la ce sa ma uit, ce ar putea sa fie si la ce sa fiu atent.
  • zerillos

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Din cauza unui taximetrist care mi-a bulit usile de pe stanga, acestea au fost inlocuite pe RCA la renumitul service Tiriac. Nu mai functiona inchiderea geamului deoarece acesta a tot fortat in macara cand se inchidea, iar aceasta s-a desprins din niturile de rahat care au fost puse in service. Am mai avut si alte multe belele din cauza celor de la Tiriac Service. Sa nu va duceti fratilor la ei ca sunt praf. De sucursala Constanta vorbesc acum. S-a dat totul jos, s-a nituit ca lumea, s-a pus si folia care mai ca nu era pusa, si acum totul merge perfect.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Online
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Ma bucur ca ai rezolvat! Deobicei, dupa demontarea macaralelor de geamuri, se recomanda remontarea lor cu suruburi, nu cu nituri cum au fost de fabrica, probabil ptr ca niturile obisnuite(sau tehnologia de montare a lor) nu intrunesc specificatiile celor originale...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR