Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • CristiMoldo

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Salut,

Am un astra h 1.8 model 2004. L-am luat la 174.000 si i-am facut schimbul de ulei. Am intrebat proprietarul ce ulei a folosit a spus 5w30 Castrol , am facut si eu schimbul cu 5w30 castrol. De atunci am facut 5000 de km,toti in Germania, nu a consumat nici un gram de ulei. Apoi am scos-o pe autostrada dar decat la 3500 de ture 2 ore si mi s-a aprins becul. (unii spun ca e doar coincidenta).
Da , stiu ca la turatii mari masina trebuie sa consume ulei , e specificat si in manual acest lucru. Am completat o jumatate de litru , joja era la jumatate. Am facut 300 de km (nu pe autostrada) , verific azi joja si e la minim. Mai bag inca jumatate de litru, apoi verific joja dupa 2 ore si alti 30 de km si iar e la minim. N-are cum sa consume 500 ml in 30 km nici daca ma duc pe rosu.
Am verificat masina daca nu e vreo pata sub ea, m-am uitat pe la motor daca nu sunt scurgeri .. nimic.
in 3 zile trebuie sa fac 1500 km si am emotii , nu vreau sa-mi iau 5 l de ulei cu mine.

Care ar fi cauzele ?
  • ClaudiuGR

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Am 1.4 din 2007 la fel patesc si eu , pierd ulei in prostie , dupa câțiva km e le minim , si am vãzut ca mi-l scoate Pe toba jos , când accelerez iasã o gramada de ulei , pune pe cineva sa accelereze mașina si tu sa te uiți la toba daca iasã pe acolo , din ce mi sa spus la mine e chiuloasa Sad si nu stiu ce sa fac
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,458
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
CristiMoldo a scris:Salut,

Am un astra h 1.8 model 2004. L-am luat la 174.000 si i-am facut schimbul de ulei. Am intrebat proprietarul ce ulei a folosit a spus 5w30 Castrol , am facut si eu schimbul cu 5w30 castrol. De atunci am facut 5000 de km,toti in Germania, nu a consumat nici un gram de ulei. Apoi am scos-o pe autostrada dar decat la 3500 de ture 2 ore si mi s-a aprins becul. (unii spun ca e doar coincidenta).
Da , stiu ca la turatii mari masina trebuie sa consume ulei , e specificat si in manual acest lucru. Am completat o jumatate de litru , joja era la jumatate. Am facut 300 de km (nu pe autostrada) , verific azi joja si e la minim. Mai bag inca jumatate de litru, apoi verific joja dupa 2 ore si alti 30 de km si iar e la minim. N-are cum sa consume 500 ml in 30 km nici daca ma duc pe rosu.
Am verificat masina daca nu e vreo pata sub ea, m-am uitat pe la motor daca nu sunt scurgeri .. nimic.
in 3 zile trebuie sa fac 1500 km si am emotii , nu vreau sa-mi iau 5 l de ulei cu mine.

Care ar fi cauzele ?

Cunosti conditiile de monitorizare a nivelului de ulei din motor?
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Ai verificat de fiecare pe teren drept si dupa 5-10 minute de la oprirea motorului?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR