Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • narcis1983

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2004 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor!
Am o Vectra c din 2004, combi cu motor de 1.9 110 Kw/150cp, 6+1 trepte.
Am tot urmarit discutiile despre incalzirea motorului vara /iarna si nu am vazut simptome ca ale mele de aceea vreau sa va intreb daca e normal cum se manifesta masina mea.
Iarna trecuta in cei 7,5 km cat aveam pana la munca inclusiv trafic bara la bara se ridica apa la 80gr si aveam caldura destula in masina + ca motorul se auzea foarte frumos.
Spre finalul iernii a inceput sa nu mai dea caldura asa de repede si sa scada foarte repede temperatura mai ales cand stateam la un semafor.
Acum ca s-a facut frumos afara la 20 gr nu mai urca deloc temperatura la 80 -85 gr decat daca ii dau tare.
Temperatura sta undeva la 70 gr si consuma mult tare, motorul nu se aude frumos ca in iarna. . .
Credeti ca termostatul este de vina pentru acest comportament sau ar putea fi altceva?
Multumesc frumos celor care imi pot da un sfat!
Skip ads

  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
vad ca sunteti din ce in ce mai multi cu motorizarile z19dth din iasi care aveti probleme. daca ati mai veni pe la intalnirile saptamanale ati rezolva mai usor unele probleme
  • prooff

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
da. e termostatul. motorul tau are o temperatura optima de functionare si nu ajunge la ea(cred ca e intre 90 si 95).

ai noroc ca s-a blocat pe deschis si nu inchis.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
depinde de regimul de mers temperatura motorului.
poate sa stea la 95 de grade la blana, poate sa stea la 80 la mers batranesc.
orcium ar fi, trebuie sa bage caldura ca la balamuc incepand de la 70 de grade...

dar 70 de grade clar inseamna termostat care nu mai inchide la temperatura corecta.
Skip ads

  • narcis1983

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2004 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2016

  • Mesaj Privat
In general conduc sportiv, dar mai am momente cand merg mai lejer (nu mosnegeste) deoarece oricum nu am unde sa ma duc daca este trafic intens. In momentele astea scade sub 80, undeva spre 70-75 gr.
Chiar in weekend cand am venit spre Iasi la un drum de 120 km am observat ca daca ii dadeam 110-120 in a-5-a statea sub 80gr apa si imi consuma mult iar cum o lasam la 90 in a-4-a scadea consumul si apa statea intre 80-85.
Ideea este ca apa nu sta la o termperatura constanta dupa ce a parcurs un minim de 5-6 km. Totusi afara e cald si ma gandesc ca daca termostatul ar lucra bine nu ar fi problema asta...
  • narcis1983

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2004 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2016

  • Mesaj Privat
xcuseme a scris:vad ca sunteti din ce in ce mai multi cu motorizarile z19dth din iasi care aveti probleme. daca ati mai veni pe la intalnirile saptamanale ati rezolva mai usor unele probleme


Sincer sa fiu nu stiam ca sunt astfel de intalniri si la Iasi.
Masina mea este o masina de familie cu care imi fac treaba si pe care ma straduiesc sa o intretin cat mai bine posibil!
La intalnirile acestea credeam ca se discuta lucruri de tunning, modificari de cp, transformari etc.
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Majoritatea avem masini stock. Nu ne pasioneaza tuningul, ci doar sa mearga masinile ok cu cat mai mica investitie financiara.
Unii nici nu mai au Opel, dar am ramas prieteni si ne vedem la intalniri si mai punem tara la cale.
Si o masina de familie necesita intretinere, asa ca nu strica sa mai afli una alta care te scuteste de a cheltui sute de lei prin service-uri pline de Dorei.

Spor.
  • narcis1983

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2004 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor!

Avand in vedere sfaturile voastre si ce am mai citit pe forum, am luat decizia sa schimb termostatul.
Operatiunea a durat vreo 2-3 ore din cauza unui colier care mi-a dat de furca, in rest totul a mers bine.
L-am schimbat fara sa demontez egr, suport baterie sau clapeta de acceleratie.
Se simte diferenta. merge mult mai bine, apa nu mai coboara sub 87-88 grade. Sta intre 87-92 grade.
Va multumesc pentru sfaturi!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR