Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • zeus_mb

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z12xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Buna seara, am citit eu ceva, dar vroiam o concluzie de la cineva priceput, masina este o Morsa D, 1.2benzina, 2007, CU PROIECTOARE.
1. Vreau sa-i pun CC, am achizitionat CIM-ul cu maneta pt CC. In afara de activare mai trebuie ceva?
2. Am achizitonat volan cu comenzi, il montez si in afara de activare mai trebuie ceva? Merge pus pe CIM-ul cu tempomat, proaspat achizitionat? Airbagul merge pus la loc, sau e un alt airbag pentru comenzile pe volan?

Multumesc anticipat!
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Pai pune si tu niste poze cu volanulnou, cu cel de pe masina, cu cim-ul (sa se vada codul de pe el).
Pozele fac cat mii de cuvinte.
  • zeus_mb

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z12xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Am pus, masina are proiectoare, ar trebui sa mearga si cc-ul, nu? Airbagul il pastrez pe al meu?[imglb=https://www.clubopel.com/8080/uploads/2017-03/89034_u7pixcty0.jpg]
  • yeti

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2016 B1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Cand am pus eu tempomat pe Corsa D (tot din 2007, diesel), am cumparat numai maneta din stanga volanului. Cea existenta pe masina era doar un "ciot" de plastic, iar cea noua avea buton in cap si un cablu cu conector. N-am schimbat ansamblul CIM si ma tem ca nici la tine nu era nevoie (cat te-a costat?). In cel mai rau caz, se trage un cablu de la maneta pana la BCM.
Vorbind de BCM, ar fi fost bine sa verifici daca este compatibil cu tempomatul - faptul ca ai proiectoare il face mai probabil sa fie compatibil, dar nu este sigur.
Si iti mai trebuie un contact care se pune la pedala de ambreiaj. Versiunea diesel il are din fabrica, dar la benzina trebuie adaugat. Este posibil sa fie nevoie si de cablaj pentru el.
Skip ads

  • zeus_mb

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z12xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Recunosc ca nu am verificat seria BCM, insa l-am luat pe incredere, masina are diverse functii, inclusiv inchidere/deschidere geamuri din telecomanda.
Nici de switch nu m-am uitat, dar e ieftin. Insa nu stiu unde sa-i duc firele mai exact.
CIM - ul a fost 200 iar ghidonul 300, incalzit si cu comenzi. Comenzile ar trebui activate numai, nu? Incalzirea va ramane din pacate in aer...
  • zeus_mb

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z12xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2013

  • Mesaj Privat
O intrebare...

Masina mea nu are switch la pedala de ambreiaj. Stie cineva unde merg firele de la el, unde trebuie legat?
  • pedala01

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2013

  • Mesaj Privat
zeus_mb a scris:Buna seara, am citit eu ceva, dar vroiam o concluzie de la cineva priceput, masina este o Morsa D, 1.2benzina, 2007, CU PROIECTOARE.
1. Vreau sa-i pun CC, am achizitionat CIM-ul cu maneta pt CC. In afara de activare mai trebuie ceva?
2. Am achizitonat volan cu comenzi, il montez si in afara de activare mai trebuie ceva? Merge pus pe CIM-ul cu tempomat, proaspat achizitionat? Airbagul merge pus la loc, sau e un alt airbag pentru comenzile pe volan?

Multumesc anticipat!


Salut, ai rezolvat cu CC? Imi poti spune cat te-a costat si unde ai rezolvat tot?
Multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR