Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • saveli

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Salut, imi cer scuze dar sunt un necunoscator al mecanicii/pieselor de la motor ale masinii....intra doua furtune in piesa din fotografie(nu stiu ce anume este), unul din furtune se misca stanga dreapta dar si sus jos dar fara sa iasa afara de tot..parca are si ceva prelingeri de lichid..puteti sa imi spuneti despre ce este vorba?
Dedesubt se afla un tub de plastic care pe partea inferioara este taiat pe lungime iar in interiorul lui se afla ceva cabluri..acolo am gasit urme de motorina cred...era umed pe interior acel tub...poate sa fie de la aceasta piesa scurgerea?
Model: Astra
An fabricatie: 2005
Cod motor: Z19DTH



Skip ads

  • tirnaveni

  • Mesaje scrise: 555
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Este filtrul de motorina .nu mai trage de el .posibil oringurile sa fie uzate .
Cand faci revizia spune mecanicului sa schimbe acele oringuri.
  • nikuloscristea

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Nu are legatura cu filtru De motorina. Piesa aceea se numeste furtun epurator gaze.Si La mine mustea pe langa coliere din cauza uzurii. Cost piesa 380 si manopera 60.
  • saveli

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Salut, merci de raspunsuri...pana la urma dupa lungi cautari am gasit despre ce este vorba..este vorba despre epuratorul de gaze...in completarea a ceea ce spune nikuloscriste. ...acel furtun are in varf ceva dispozitiv care din cand in cand ar trebui curatat din cate am citit eu...sper sa ajung zilele ce urmeaza la un service sa vad despre ce este vorba mai exact
Skip ads

  • Ciprinhio

  • Mesaje scrise: 465
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
io nu stiu cum vin uni cu raspunsuri deaste bomba filtru de motorina sau ce mai stiu eu ce si ei habar nau.
  • tirnaveni

  • Mesaje scrise: 555
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Nu am urmarit pozele am citit ce a scris el ca sunt urme de motorina .de unde motorina .abia acum am urmarit pozele .99% din raspunsurile date 1% a fost eronat ..
Daca te referi la cicineva da nume nu -i baga pe toti in aceeasi oala .imi asum greseala facuta .
  • nikuloscristea

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Pt Saveli. Acel furtun ,cel pe care l-ai incercuit , nu are nimic in el sau La capete.In mijloc are o piesa din plastic cu trei iesiri /intrari, una din ele intra in epurator De aici si denumirea. Am avut piesa in mana si am studiat-o.
  • saveli

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2015

  • Mesaj Privat
"nikuloscristea" ai dreptate....azi m-am uitat sa vad despre ce este vorba...unul din furtune iese usor din acea carcasa de plastic...furtunul respectiv are la varf ceva metalic(teava) care intra in acel dispozitiv.....acum nu stiu..oare este normal sa iasa asa usor? ..opune putina rezistenta dar totusi iese usor....iar in gaura in care intra..este ceva tot metalic care se misca putin cand trag de el....oare asa trebuie sa fie?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR