Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Alexander112

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Salutare dragi colegi,
Am un opel astra G - cod motor Z16SE din 2003 si in urma consumului de ulei am zis ca merita sa fac segmentarea. Am facuto, a mers masina bine cam 1000km apoi intr-o zi pur si simplu imi arunc ochii in spate si vad un nor imens de fum albastru. Deja am inceput sa completez iar cu ulei, adica sa stau cu bidonul dupa mine.
Mecanicul la care am fost am zis ca este de incredere mai ales ca fiind tatal unui prieten foarte bun, dar nu m-a lamurit in nici un fel cu raspunsurile pe care mi le-a aruncat. Segmentii sunt goetze, iar el spune ca nu ar fi de la segmenti ca e posibil sa fie de la semeringurile de supapa, etc ... etc.Ma voi duce inapoi la dansul, dar intrebarea mea este urmatoarea: Cum imi dau seama daca problema este de la semeringurile de supapa si nu de la segmenti ( 3/4 bujii sunt umezite cu ulei ) ? Va intreb pentru buna mea stiinta, ca am impresia ca ceva nu a facut cum trebuie si incearca sa ma duca cu zaharelul.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
iti dai seama desfacand motorul.
  • Alexander112

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2017

  • Mesaj Privat
mhm ... deci in alt mod nu se poate? Dar compresia daca iese scazuta, inseamna ca e de la segmenti?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Nu neaparat ... poate fi si dela o supapa care nu mai inchide bine pe scaunul ei ... Dar verificarea supapelor trebuia facuta la demontarea chiulasei de pe motor, iar schimbarea simeringurilor de supapa cam tot la fel, nu te scumpesti la tarate cand desfaci motorul si-l segmentezi ...
Skip ads

  • Alexander112

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Atunci ma duc inapoi la el si ii spun sa dea chiuloasa jos sa verifice ce pusca mea a facut acolo, ma termina masina asta cu uleiul.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Cam asa ...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR