Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • BMarius

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Salut.
Aveam un zgomot la roata, am fost la service s-au uitat , au spus ca trebuie sa schimb discul si placutele de frana pentru ca sunt foarte uzate.. le-au schimbat,, iar dupa ce am mers cativa km, la un semafor ma depaseste cineva si imi spune "vezi ca iti iese fum de la roata", m-am dus de urgenta inapoi la service si mi-au spus ca asa este normal.. la inceput pana isi fac discurile rodajul, ca sunt unse cu ulei.. etc.., au urcat-o iar pe elevator , s-au mai uitat odata la rotile din fata, au spus ca nu sunt probleme.. ca functioneaza... Va intreb si pe voi, asa este normal ?
Nici frana nu mai este ca inainte , chiar daca discurile si placutele erau terminate.. dar mi-au spus cand am plecat , ca 20-30 de km, ca pana isi fac si astea rodajul.. nu o sa tina ca inainte Smile) .
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Mai mergi 1-2 zile, cu atenție, eventual verificã, cu precauție sã nu te arzi, dacã se încinge vreo roatã mai mult (la cele la care s-a intervenit) și dacã nu simți o îmbunãtãțire a frânãrii, adreseazã -te din nou celor care au prestat...
  • Murderer27

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2011

  • Mesaj Privat
daca ai discuri noi, o sa dureze cateva zile pana se va curata stratul de protectie de pe suprafata lor, de asemenea se aude si un huruit pana acestea se curata. daca nu stimti ca masina merge infranat, nu cred ca ar trebui sa ai nicio problema. Mergi cu grija 2,3 zile si dupa o sa revina la normal franarea.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Nu pot sã împãrtãșesc ceea ce spuneti voi. Ca frânã nu este la fel de eficienta aprox 100-200 km, da.
Dar sa se încinge rotile sau sa huruie, nu.
Ala nu a curãțat bine culisele de la etrieri. Sau ai pistonasele blocate si nu revin dupã frânare. Trebuia sã verifice mesterica toate astea.
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Daniel a scris:....Sau ai pistonasele blocate si nu revin dupã frânare. Trebuia sã verifice mesterica toate astea.


De-aia ziceam sa verifice daca rotile la care s-a intervenit se incing nefiresc si/sau inegal: daca la schimbarea discului subtiat nu s-a facut o verificare ca pistonul circula si revine usor, este posibil ca acesta sa blocheze (mizerie, rugina, garnituri, abateri dimensionale...).
  • corsa.timis

  • Mesaje scrise: 490
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
BMarius a scris:Salut.
Aveam un zgomot la roata, am fost la service s-au uitat , au spus ca trebuie sa schimb discul si placutele de frana pentru ca sunt foarte uzate.. le-au schimbat,, iar dupa ce am mers cativa km, la un semafor ma depaseste cineva si imi spune "vezi ca iti iese fum de la roata", m-am dus de urgenta inapoi la service si mi-au spus ca asa este normal.. la inceput pana isi fac discurile rodajul, ca sunt unse cu ulei.. etc.., au urcat-o iar pe elevator , s-au mai uitat odata la rotile din fata, au spus ca nu sunt probleme.. ca functioneaza... Va intreb si pe voi, asa este normal ?
Nici frana nu mai este ca inainte , chiar daca discurile si placutele erau terminate.. dar mi-au spus cand am plecat , ca 20-30 de km, ca pana isi fac si astea rodajul.. nu o sa tina ca inainte Smile) .


Ridica masina pe cric la fiecare roata(din fata), apasa frana, elibereaza si invarte de roata. Ar trebui sa se invarta relativ usor. Placutele si discurile noi se "pasuiesc" dupa 100-200km de mers, iar franarea in km astia se face usor, fara bruscari. Daca iesea fum vizibil nu se retrage pistonul suficient si placutele strang pe disc.
  • BMarius

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2017

  • Mesaj Privat
se pare ca nu mai sunt probleme.
nu a mai iesit fum..
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR