Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • KKatalin

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Va salut!
Doresc sa achizitionez una din masinile de mai sus, bugetul este de aproximativ 4500e, masina va fi folosita in jur de 15 20 km pe zi in Bucuresti(pana la munca si inapoi) plus mici deplasari in weekend si concediu in afara Bucurestiului, o medie de 9000, 10000km pe an. Doresc ca masina sa fie cel putin 2007 ca an indiferent ca va fi vectra c sau astra h, dilema mare e in alegerea motorului( 1.7, 1.9cdti sau 1.8 benzina), inclin spre diesel mai mult pentru consumul mai redus de combustibil, astept o parere de la cei ce au motorizarile acestea si sfaturi despre motare si costuri de intretinere ale acestor modele. Multumesc frumos!
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Alegerea buna ar fi benzinara Z18XE, nu faci drumuri lungi si vei omora un diesel.
Vrei musai diesel cu mitul consumului, cauta un Z19DT.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Vectra c z19dt berlina, consum de oras (galati) 9.5 litri / 100 km.
Orasul devine din ce in ce mai aglomerat.

Dupa 6 ani de diesel, cu toate ca am avut noroc si nu am avut probleme majore cu masina, recomand benzina.
Z18XE sau X18XER
  • stolniceanulucian

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
La 1.8 benzina sau la orice benzinar mai mare de 1.2 trebuie sa te gandesti la o instalatie GPL daca planuiesti sa tii masina mai mult de 2 ani.
Skip ads

  • arachnid

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Ca fost detinator de Astra H 1,6 Twinport benzina, 105 cp dintre benzinare recomand acest motor.
Este fiabil si are un consum rezonabil atat urban cat si exterior. De altfel am dat masina in familie, cumnatului meu di Iasi, care este de asemenea foarte multumit de ea. Motorizarile mai mici de 1,6 sunt prea slabute, iar cele peste, sunt prea gurmande.
Ca actual detinator de diesel y19dth il recomand cu conditia ca motorul sa nu fie sugrumat de DPF, EGR si clapetele din admisie...adica sa fie eliminate atat fizic cat si din soft.
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
stolniceanulucian a scris:La 1.8 benzina sau la orice benzinar mai mare de 1.2 trebuie sa te gandesti la o instalatie GPL daca planuiesti sa tii masina mai mult de 2 ani.


Hai sa fim seriosi. Benzinarul cu gaz face o economie de 3l/100km. La 10.000 de km cat se presupune ca face, sunt 300 de litri anual, adica 1400 lei.
Aici am fost generos. Cat e rece motorul si mai ales daca mergi pe distante scurte mergi mai mult pe benzina decat pe gaz.
Reglaje, filtre, defectiuni, uzura motorului, vesnicele"nu merge bine pe gaz", "merge bine numai pe gaz", merita?
  • stolniceanulucian

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Exact asta am zis - 2 ani e amortizarea apoi e profitul
Daca instalatia e montata profesionist nu mai ai nimic de reglat la ea dupa montaj
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
am gaz de 2 ani si 5 luni pe vectra 1.8. Am facut 46.k km cu gazul si merge f bine. Nu am avut nicio treaba cu reglaje. Instalatia a fost landi renzo.
Skip ads

  • KKatalin

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Va multumesc tuturor pentru interes si sfaturile acordate! Dupa mai multe cautari pe net si sfaturi ale mai multor mecanici, am ramas la alegerea unei benzinare de 1.8(ceva mai rar pe Astra H break motorizarea asta), nu ma sperie consumul de 11-12 l in oras deoarece momentan conduc un Cielo(cine stie cunoste cat de insetate sunt) si consuma aprox la fel, iar gpl nu ii voi pune...daca o sa gasesc masina si cu gpl o iau ca pe un bonus dar nu tin expres sa aibe gpl.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Vezi ca ti-ai bagat mintile in cap !
Gasesti H sau C cu Z18XE , mai rare ca prostimea nu le cauta, cumpara jegosul de 1,3 de Fiat si in cel mai bun caz 1.7 sau 1.9 cu mitul banului economisit, la reparatii te darama, iarna nu face caldura etc.
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
la rulaje de genul 9-10k pe an ( majoritar urban ), trebuie sa fii masochist sa iei diesel Smile
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
mai acum sa o luam pe aia dreapta, daca ai noroc de un diesel bine si corect intretinut, e rentabil sa-l cumperi...

dar daca nu te pricepi si iei un lighean, si la benzinar iti iei teapa...
am vazut z18xe care consumau mai mult de 1 litru de ulei la 1000 de km de mers normal...
daca intretinerea la benzinar a fost facuta cu picioarele, atunci ai sanse foarte mari sa iei o teapa magistrala...
Skip ads

  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
teapa iti iei cu orice cazan intretinut necorespunzator, indiferent ca e benzinar sau diesel... Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR