Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • ISilviuBogdan

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Salut,
Mentionez ca nu sunt mecanic sau vreun cunoscator. Va rog sa ma scuzati daca spun tampenii.
Am si eu un opel astra h z16xep. Problema a aparut iarna aceasta cand masina a inceput sa tremure la plecare de pe loc(cateodata) sau pur si simplu in treptele 1-2 nu se tura(adica pedala pana la fund si ea abia se chinuia sa tureze). La service a zis ca cel mai probabil e bobina de inductie(codurile de eroare erau p300,301,302, 303, 304). Au adus o bobina noua si au montat-o, s-au plimbat cu masina dar problema era aceiasi. Am mai cautat pe forumuri si am gasit ceva cum ca s-ar putea sa fie sonda lambda. Am schimbat sonda lambda 1, 2 era schimbata cu cateva luni inainte si intr-adevar problemele au disparut. Problema mea acum este ca de circa 1 luna am martorul de check engine aprins si la testul cu pedala primesc aceleasi coduri de eroare(p300, 301,302,303,304), dar masina nu pare sa aiba vreo problema(trage bine, nu trepideaza).
As dori sa stiu daca a mai avut cineva o problema asemanatoare si de la ce ar putea fi.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
p301 e misfire pe cilindrul 1. P302 pe cilindrul 2, si asa mai departe. P300 e multiple misfires
Sterge erorile, si urmareste masina cu atentie. Cand o sa ti se aprinda becul, o sa si ai o perioada in care masina va trepida (simptom de mers in 3).
In rest
1. basic:
- verifici/schimbi bujii. Iei Bosch, nu te arunca la avioane gen ngk cu jdemii de electrozi de iridiu poleiti cu aur si alte nebunii... Verifici distanta intre electrozi cu lera
- verifici/schimbi bobina (daca ai luat mobiltron, da-i viteza, iti recomand sa iei oem, dai cautare pe google ca nu sunt o avere)
- eventual faci o curatare a injectoarelor (cu ultrasunete, din nou, google, cauti firme, vezi review-uri)

2. advanced
- verifici sistemul de twinport
- verifici debitmetru
- cauti un mester competent care sa iti faca diagnoza. Asta depinde si de cat de des ti se aprinde becu' (adica apare problema) ideal ar fi sa fii in diagnoza cand se intampla, pentru ca mesterul poate vedea valorile si sa stabileasca o directie de investigatie...
  • ISilviuBogdan

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Mersi pentru raspuns.
Insa problema mea e ca am becul aprins, insa nu trepideaza(n-a trepidat niciodata de cand s-a aprins becul, cca 1 luna)
Oricum astazi o sa trec la cineva la un service si sa imi stearga erorile si voi urmari daca se va mai aprinde becul.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR