Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • dexo

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Buna,
Incerc sa conectez in locul cdr 500 un multifunctional av de la PNI si am o gramada de fire care nu stiu ce reprezinta ca sa stiu cum sa le leg corect si ce sa urmaresc in functionare. Precizez ca firele principale sa zicem , le-am legat deja si dispozitivul functioneaza partial. La mufele din , gasesc o serie de prescurtari la denumirea pinilor , prescurtari care nu stiu ce reprezinta si ce corespondenta au in multifunctional. Cei ce au vindut multifunctionalul nu stiu mai mult decit ce scrie in manualul rapid de utilizare si nu m-au putut ajuta sau lamuri. Am fost indrumat spre centre ce se ocupa de montare dar nici la cele din zona ( Bacau ) nu am putut rezolva . Multifunctionalul este PNI 8008 si contine printre altele si posibilitatea de a fi conectat cu comenzi pe volan ( nu stiu daca si la astra g cdti ) . Pt inceput, as vrea sa stiu ce reprezinta firul "ill" (inteleg ca ar fi iluminarea panoului ) care poate fi regasit si pe mufele din si pe mu!tifunctional si fiind neconectat, panoul se aprinde. As putea sa-l conectez dar ce ar trebui sa urmaresc, ce ar trebui sa se schimbe in functionare . Mai regasesc intre firele multifunctionalului si firul "amp control " si nici acesta nu stiu ce reprezinta , unde sau daca poate fi conectat si la ce foloseste. Trecind peste cele doua fire , cel mai important ar fi conectarea la comenzile de pe volan unde exista multe alte fire pe mufa din care nu au corespondenta cu ce fire am eu pe aparat. Poate cineva sa ma lamureasca in privinta semnalelor sau tensiunilor ce exista pe mufa comenzilor pe volan eventual si a modului de functionare ?
Skip ads

  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Comenzile de pe volan sunt in pinul 1 al mufei originale fir albastr/rosu de 0,35.



Cat despre firul ILL de pe PNY uite aici http://www.youtube.com/watch?v=AwI8aNOiO9A si aici http://www.youtube.com/watch?v=QVoPXBPxqpc
  • dexo

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc pt interes si rãspuns dar în legãturã cu comenzile pe volan, doar pe un singur fir, nu stiu daca e posibil desi dacã nu stiu mai nimic despre asta, poate nu ar trebui sa îmi dau cu pãrerea. Oricum, pe PNI , înteleg cã firele ce ies din mufa " BUS" ( sau parte din ele ) ar trebui legate la comenzile pe volan dar nu stiu care, dacã direct sau prin intermediul vreunui montaj. Voi atasa o poza cu mufele de pe PNI si conectorul cu firele mufei BUS în speranta cã cineva m-ar putea face sa înteleg despre ce e vorba.
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Daca iti arat schema ma crezi pe cuvant?
Nu cred ca BUS este la comenzi volan.
Skip ads

  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
dexo a scris:Multumesc pt interes si rãspuns dar în legãturã cu comenzile pe volan, doar pe un singur fir, nu stiu daca e posibil desi dacã nu stiu mai nimic despre asta, poate nu ar trebui sa îmi dau cu pãrerea. Oricum, pe PNI , înteleg cã firele ce ies din mufa " BUS" ( sau parte din ele ) ar trebui legate la comenzile pe volan dar nu stiu care, dacã direct sau prin intermediul vreunui montaj. Voi atasa o poza cu mufele de pe PNI si conectorul cu firele mufei BUS în speranta cã cineva m-ar putea face sa înteleg despre ce e vorba.
Tu nu ai cuple standardizate EURO,deci orienteaza-te catre cupla 4,pinii 9 si 13... posibil sa te descurci!
  • dexo

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Încã odatã mulțumesc pentru rãspunsuri! Faptul cã mufa BUS se folosește pt comenzile pe volan mi-a spus-o de la un centru ce se ocupã printre altele și de montat aparatura audio auto ce totusi nu au știut sa rezolve problema fiindcã nu pot fi atotștiutori. Mulțumesc și lui big-electro pt amãnunte dar nu mã voi descurca f ușor fiindcã nu stiu nimic despre cum funcționeazã comenzile de pe volan nici la cdr 500 si nici in mod obișnuit. Sunt convins ca nu sunt informații care se dau cu ușurințã va înțeleg și va respect fiindcã si eu repar echipamente birotica si stiu cum e. Mi-ati dat ceva informații , o sa încerc sa ma mai documentez poate voi reuși ceva deși nu mi-e ușor sa risc pe un asemenea aparat.
  • dexo

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Big electro,
am sãpat destul poate totuși nu cit trebuia si nu cred cã are rost sa povestesc prin cîte am trecut. Nu vrea nimeni sã se bage si nu stiu de ce. Pãrerile sunt diferite dar în momentul ãsta am descoperit cã doar tu ai avut dreptate, sper, si te rog daca poți sã îmi mai dai vreun indiciu. Am vãzut cã se folosește un singur fir la comenzi dar 9 si 13 sunt douã si nu stiu ce ar trebui sã fac. Am încercat sã cumpãr si adaptor dar nu știe nimeni cum se leagã si am renunțat.
  • dexo

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Am reușit sã rezolv totul fãrã interfațã si fara alte complicații. Firul albastru roșu din mufa mașini, cel cu comenzile pe volan, l-am legat cu unul din mufa BUS a multifunctionalului si am configurat butoanele si rezistentele din meniul aparatului. Am reușit sã rezolv în urma unei postãri pe forumul electronistilor unde am gãsit din prima un binevoitor .
  • dexo

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Schema a fost f simplã și legãtura a fost în mufa BUS.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR