Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • Nemesis10

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Salut, de cateva luni am un zgmot 'tzc-tzc-tzc' la roata din stanga, atunci cand iau viraj aproape maxim la dreapta, la urcarea in pantele mai serioase, in acele de par (deci nu face pe drum drept, nici cand se ia maxim de volan la plecarea de pe loc, m-am invartit in cerc pe plan drept si nu se aude nimic). Zgomotul a aparut dupa ce am dat intr-o groapa (dar nu pot baga mana in foc ca asta este cauza) si nu pare sa se intensifice in timp (deci se aude rar, in conditiile descrise mai sus, doar cand merg spre munte).

Am fost in service saptamana trecuta, cu hotararea de a rezolva problema si mi s-a spus ca e capul planetarei, insa pe foaia de diagnoza nu se mentioneaza daca e capul exterior sau interior. S-a mai confruntat cineva cu problema aceasta? Cred ca ar fi totusi cel exterior, spre roata, dar m-ar ajuta si opiniile voastre, ca sa evit sa ma mai duc iar la service pentru a clarifica aspectul asta.

(nu prea am incredere in cei de la service-ul la care am fost, pentru ca mi-au zis ca trebuie sa inlocuiesc toate amortizoarele si toate flansele, in conditiile in care masina are 4 ani si nu scoate alte zgomote, abia ce am fost la ITP unde i-a facut test de amortizoare si a fost ok, cand ma apas pe fata, spate, totul e ok....nu trage stanga, dreapta....ce mai, cred ca pur si simplu am avut ghinionul sa dau peste un mecanic tare priceput in ale 'ciupitului').

Mersi mult!
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,481
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Nemesis10 a scris:Salut, de cateva luni am un zgmot 'tzc-tzc-tzc' la roata din stanga, atunci cand iau viraj aproape maxim la dreapta, la urcarea in pantele mai serioase, in acele de par (deci nu face pe drum drept, nici cand se ia maxim de volan la plecarea de pe loc, m-am invartit in cerc pe plan drept si nu se aude nimic). Zgomotul a aparut dupa ce am dat intr-o groapa (dar nu pot baga mana in foc ca asta este cauza) si nu pare sa se intensifice in timp (deci se aude rar, in conditiile descrise mai sus, doar cand merg spre munte).

Am fost in service saptamana trecuta, cu hotararea de a rezolva problema si mi s-a spus ca e capul planetarei, insa pe foaia de diagnoza nu se mentioneaza daca e capul exterior sau interior. S-a mai confruntat cineva cu problema aceasta? Cred ca ar fi totusi cel exterior, spre roata, dar m-ar ajuta si opiniile voastre, ca sa evit sa ma mai duc iar la service pentru a clarifica aspectul asta.

Cred ca, cel putin pe aspectul asta, cei din service au dreptate ...
Manifestarea pare sa fie un cap de planetara(inspre roata) uzat ... Ai verificat in ce stare e burduful?
In mod normal, acel cap de planetara ar trebui sa se faca auzit in viraj dreapta si pe plat, daca accelerezi(eventual mai in forta) ...dovada ca la urcare. spre munte, se aude, si acolo tu accelerezi, chiar daca nu constient ...

Nemesis10 a scris:

(nu prea am incredere in cei de la service-ul la care am fost, pentru ca mi-au zis ca trebuie sa inlocuiesc toate amortizoarele si toate flansele, in conditiile in care masina are 4 ani si nu scoate alte zgomote, abia ce am fost la ITP unde i-a facut test de amortizoare si a fost ok, cand ma apas pe fata, spate, totul e ok....nu trage stanga, dreapta....ce mai, cred ca pur si simplu am avut ghinionul sa dau peste un mecanic tare priceput in ale 'ciupitului').


Nici nu trebuie sa ai incredere, daca ai alte optiuni ...
4 ani nu sunt relevanti din punctul de vedere la care faci referinta...conteaza mult nr. de km(mai ales in Bucuresti) si, in special, stilul de condus(plecari repetate in tromba, numaratul gropilor cu masina, starea de incarcare)...
In alta ordine de idei, daca ai incredere(vezi tu, iar ajungem la asta ...) in testul facut la ITP, atunci ar trebui sa mergi pe mana lor, mai ales in privinta amortizoarelor... daca nu, atunci o a 2-a diagnosticare n-ar strica...macar, asa, ptr linistea cugetului...


Ultima modificare facuta de bibu16v la Vin 31 Mar, 2017 1:03 pm, modificat de 2 ori in total
  • Nemesis10

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Da, am incercat si cu accelerare pe plat, dar cum se aude doar cand volanul e aproape la maxim dreapta, e cam greu sa ma invart in cerc sportiv Very Happy Chiar si la urcare, nu face tot timpul, ci cand accelerez mai serios, iar masina e grea (cu 3-4 persoane), deci la turatii mai mari.

M-am uitat si eu cand a fost ridicata masina, insa burduful parea intact, mecanicul mentionand ca defectiunea este la piesa invelita de burduf. Cum nu stiam ca acest cap de planetara poate fi exterior sau interior, mi-a fost teama sa nu comand ceva gresit. Multumesc mult!
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,481
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Ptr putin ...
Dupa ultimele precizari, indiciile sunt si mai puternice catre acel cap de planetara . Nu face tot timpul ptr ca asta e doar inceputul ...Poti sa mai mergi asa cu masina pana cand sunetul se va agrava/acutiza si-l vei auzi permanent pe viraj dreapta...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR