Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • DARE

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2013

  • Mesaj Privat
adica cum ai verificat amortizorul manual ? ! fiind pe gaz..... ? si chiar nu conteza ca e ulei , gaz, nu se face asa ... asta i clar.. nu ai cum .... socul nu il poti reproduce cu mana , cred ca e corect ce zic ?! totusi verifica si suportii de motor , in special pe dreapta sus, stiu ce zic .... chiar daca se aude "jos" e greu sa ti dai seama exact!


LE: nu citisem tot ce ai postat, eu zic sa ajungi in tara si se rezolva , ... e fier Smile)) se face:P
Skip ads

  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Da manual au testat amortizoarele si asa e nu ai cum sa iti dai seama daca bate decat pe stand de testare dar de unde asa ceva si amortizorul pe dreapta pare nou marca KYB si mi s-a parut ca e perfect .Cel de pe stanga nu e nou dar nici daca e original nu stiu nu am verif.Oricum eu il banui pecel din stanga cu toate ca pare bun
  • KnX
  • **
  • 82 mesaje
  • din 19 Oct 2015
  • Astra 2011 A17DTJ
  • Bucuresti
  • KnX

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Daca lovesti cu ceva in roata re aude zgomotul?
  • DARE

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2013

  • Mesaj Privat
pai da , e bun ca nu e curs, si cand il apesi, se ridica ....dar.... nu e relevant, poate sa aibe scapari....sa zic asa o sa rezolvi...sunt convins...si nu exaspera..... nu i nimic grav, doar deranjant! Smile
Skip ads

  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Nu se simte cand lovesti in roata dar la denivelarile de pe sosea ,stii alea mici ca nu e sticla asfaltul troncane bine , la calea ferata la fel, dar cand dau in gropi nu se aude, parca dar oricum masina lanseaza bine adica nu e barca deloc .O sa verific si suportii la motor. Suportii de jos de la motor cutie i-am verificat nu prea sunt ok dar nu are cum sa troncane de la ei, sunt cu alta treaba . Daca mai stii ceva in afara de ce am spus ca am verif. poti sa ne spui ca vad ca mai sunt colegi cu troncaneli. Thanks.
  • DARE

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2013

  • Mesaj Privat
RADU: suportul antibalans... se simte de regula inainte si inapoi in miscarea motorului si cutie(plecari de pe loc) , la cel din dreapta ...este socul sus jos , adica caroseria urca denivelare si cand coboara ....poc , cel de langa radiator (centru) tot inainte si inapoi.... tu verifica .

am astra j ecoflex 1,7 .... dar sunt si lucrez, in domeniu de foarte mult timp , orice marca ... si m am lovit ..de en probleme , bafta !
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Da cum ziceam stiu ce fc. fiecare suport , nu sunt mecanic dar in general imi repar singur masinile.O sa verific sigur suportul ca pe asta chiar nu l-am verificat.Multumesc mult.
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Esti sigur ca nu ai si pe spate acelasi tip de zgomot la trecerile peste denivelari si peste sine de tramvai/cale ferata? Din ce zici pare a fi vechea problema a culiselor de etrier.
Skip ads

  • nickm

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arges
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Si la mine a fost verificat tot ce ar fi putut troncani, adica suportii de motor, caseta de directie, bucsi brate, capete de bara, pivoti, rulmenti, etrieri, planetare, bara stabilizatoare, linie de evacuare, coloana volan, bucsi cadru motor, si toate verificarile au fost facute cu simt de raspundere. Ce s-a putut verifica pe stand a fost verificat, unele au fost inlocuite, altele demontate si verificate.
Nu stie nimeni de unde vine troncaneala si nici de la ce ar putea fi.
Am incercat la sfatul unora sa astept sa se accentueze troncaneala, dar din august 2015, de cand am luat masina, nu s-a simtit nicio modificare. Nenorocirea este ca, e jenant cand iei pe cineva "cunoscator in ale mecanici" in masina si iti atrage atentia asupra zgomotului care se simte pe ambele parti ale masinii.
Ce ma consoleaza, este faptul ca am inlocuit niste piese care in scurt timp trebuiau inlocuite si ca sunt sigur ca aceasta troncaneala vine de la ceva neinsemnat care nu ma poate pune in pericol.
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
@nickm aceeasi problema si la mine , doar ca eu nu am schimbat amortizoarele , in special stanga fata care pare vechi original sau nu ,nu stiu dar la verificare pare ok, iar pe dreapta nu cred ca e defect se cunoaste shimbat de curand marca kyb si accesoriile lui si mai am de verif. suportii de la mot. de sus.Altceva nu mai stiu ce sa verific. @Aantonio ai dreptate nu am verificat etrierii spate ,decat pe fata am schimbat culisantii si nu mai are joc.O sa trec pe lista neagra si verificarea puntii spate ,dar totusi parca se aude pe fata stanga mai mult.Thanks.
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Daca verifici cu atentie, o sa vezi ca si pe fata au un mic joc etrierii. Desfa suruburile de la erier si incearca sa tragi de culisa sus-jos, stanga-dreapta si o sa vezi ca au un mic joc. Cota masurata a culisei este de 9.70+/-0.02mm la o gaura din portetrier de aproximativ 1cm. Cu mana nu ii poti imprima un soc foarte puternic cat sa reproduci zgomotul, asa cum se intampla la gropi, denivelari etc. Poate ai noroc si nu e asta problema, si intr-adevar e doar amortizorul, dar sa ne tii la curent daca rezolvi ceva.
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
@radu florian: Ai mai facut ceva la masina legat de zgomote? Ai schimbat amortizoarele fata?
Skip ads

  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
@Aantonio , inca nu, cum am mai spus ceva mai sus nu sunt in tara si masina o am acasa in garaj .In august ajung acasa.
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Mi-au recomandat si mie sa schimb bucsele de la bascule (cele mari). La tine aveau joc de le-ai schimbat? E complicata operatiunea?
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Nu aveau nimic le-am schimbat degeaba ,mai mergeau mult si bine . Dar vezi ca se pot verifica foarte usor cu un levier pe sub masina deci trebuie sa ai groapa,rampa sau elevator si dai scutul jos prima data asta daca ai ,eu am din plastic.Spor la treaba. Aaa , daca vrei sa fc.tu operatia de schimbare a bucsilor sa stii ca nu e este prea usor.
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Am sa mai cer o opinie, pana acum am fost la 2 reprezentante si unii mi-au zis ca articulatiile n-au nimic, iar ultimii ca am un mic joc in bucsa asta. Am ridicat-o si eu pe cric si parca are un mic joc de 1-2 mm, comparativ cu cea de pe fata care e destul de stransa si nu permite joc. Tu cand ai schimbat-o ai pus GM sau aftermarket?
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Aftermarket am pusLa nimic original pt.ca nu am fost la reprezentanta ,am fost la un service particular chipurile mai renumit prin zona mea.La reprezentanta stii cu este ....
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Eu va recomand sa schimbati flansele de amortizor impreuna cu rulmentii de presiune. Pana sa ii dau de cap, am schimbat tot, mai putin amortizoarele(IDS+) ca sunt foarte scumpe (1 300 ron/buc).
In capul amortizoarelor sa bagati vaselina, ca sa nu rugineasca piulitele.

Bafta
  • KnX
  • **
  • 82 mesaje
  • din 19 Oct 2015
  • Astra 2011 A17DTJ
  • Bucuresti
  • KnX

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Pai impreuna ca separat nu prea poti
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
@Tiaz: Salut, din profil nu mi-e foarte clar daca ai J. Sa inteleg ca amortizoarele nu le-ai schimbat pentru ca erau foarte scumpe, dar problema a disparut atunci cand ai schimbat flansele? Erau uzate, cum de ti-ai dat seama ca sunt ele de vina? Mersi.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR