Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • vladspaniolul

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Grandland X 2018 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Daca echiparea masinii este cu suspensie FlexRide si CDC atunci in caseta de directie veti avea joc indiferent ca este noua caseta sau utilizata, in schimb batai sau socuri daca apar in caseta de directie este destul de evident intrucat tinde ca volanul sa aiba cursa imprecisa, directie instabila cu fluctuatii stanga dreapta la rularea pe sosea. Mai trebuie verificat si prinderea carenajului la rotile fata, pot aparea zgomote si de la prindere imperfecta sau slaba a carenajului de plastic. Si eu ma confrunt cu o sumedenie de zgomote de genul asta si unele provin in mare parte datorita materialelor slab antifonate sau chiar deloc antifonate. Cand mai descopar cate o sursa de zgomot pe care reusesc sa o elimin revin cu pareri si idei. Toate cele bune.
Skip ads

  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Am suspensie normala si inca ma confrunt cu problema asta cu troncanelile.Pur si simplu ma dapaseste treaba asta ,mai ales ca 2 service-uri nu i-au dat de cap.Nu e de la plasticurile alea ,sunt fixate bine , zgomotul este ca si cand ar fi duse bucsele ,sau bieletele antiruliu.Multa lume imi spune sa pun amortizoare originale , nui bai ,acu le cumpar si le pun ,dar daca nu este de la ele....am schimbat deja 2 perechi de amortizoare noi si marci diferite.
  • donatelo

  • Mesaje scrise: 229
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2009 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salut. Ai mai rezolvat problema? Aceeași problema o am și eu dar la un Ford focus c max. Am pus amortizoare kib Excel g și am pe dreapta cloncãnit mãrunt. Nici eu nu-i dau de capãt.
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Nu am rezolvat nimic , bine nici nu am avut timp de ea cu serviciu asta si cu timpul asta.Banui pivotii ,doar banui ,dar nu sunt sigur, pt.ca nu i'am schimbat niciodata si nici nu stiu daca au fost schimbati vreodata , dar stiu ca au fost verificati la rar ,si nu au comentat nimic ca ar avea joc, plus prin alte service-uri .Am vrut sa shimb pivotii ,dar la j se schimba cu tot cu bascula si este cam piperat.
Am vorbit cu cineva care avea zgomote si la fel nu stia de unde ,a schimbat basculele cu tot cu pivoti si a rezolvat problema ( nu a schimbat basculele pt.pivoti si era alta masina nu astra j ).Posibil ca pivotii sa nu aibe joc asa la verificare manuala sau pe stand ,dar in mers sa provoace zgomote.,zic si eu ca nu mai stiu ce sa zic.
Skip ads

  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Aceeasi poveste, am fost la mai multi mecanici pentru verificari si nimeni nu-i gaseste nimic, toti zic ca masina e "tun" pentru numarul de kilometri, dar totusi ocazional se aude o bataie metalica, doar pe fata. Pe spate am rezolvat si e liniste. Mi s-a propus sa schimb bucse bascula si bucse bara stabilizatoare, care desi nu sunt duse, se pot intari in timp si produce zgomote ocazinal. Nu stiu de ce, dar nu cred ca zgomotele vin de acolo.
Etrierii au un joc mic, la fel ca si cei de pe spate, dar tind sa cred ca zgomotul nu provine de la ei. Am redus la placutele de frana, care au un mic joc in port etrier, dar si aici e discutabil, sau amortizoarele. Dar amortizoarele si flansele le-am schimbat asta vara cu ultimele coduri existente la momentul respectiv. Oare tot ele sa fie de vina?
@Radu: Pivotii se verifica usor si se depisteaza la mana daca au joc. Iar ca sa produca zgomotul de care zici tu, ar trebui sa aiba joc maricel. Nu cred ca are rost sa schimbi bascula, pentru ca e foarte posibil sa nu fie de acolo.
Eu cred ca e un zgomot constructiv, pentru ca am mers si cu una noua si se aude la fel in anumite situatii, dar ma intreb cum de noii posesori nu se plang de problema asta.
  • astralhd

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Cu ceva mai mult timp in urma pe un forum de afara am gasit o discutie despre aceste zgomote si imi amintesc ca dadeau vina pe protectia de plastic care imbraca amortizorul.
  • astralhd

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Cu ceva mai mult timp in urma pe un forum de afara am gasit o discutie despre aceste zgomote si imi amintesc ca dadeau vina pe protectia de plastic care imbraca amortizorul.
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Cred ca te referi la protectiile de pe spate, acelea sunt de plastic. Pe fata protectiile sunt din cauciuc si nu produc zgomot.
Skip ads

  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Corect ,asa este ,pe fata sunt de guma si nu produc zgomote ,altundeva este problema.
Nu am schimbat basculele ,pt.ca sunt ff.scumpe si asa m-am gandit si eu ca e posibil sa nu fie de la pivoti si sa le schimb degeaba.
In legatura cu etrierii fata si eu am putin joc ,cu toate ca am schimbat culisele,dar am verificat simplu ,prin gropi tineam frana apasata putin si logic nu ar mai trebui sa se auda nimic ,daca este de la etrieri,dar tot se aud troncanelile la fel.Deci nu este de la etrieri.
Sa va mai zic si altceva, cum am mai spus mai demult ,eu am luat masina cu un amort.stanga fata original gm si pe dreapta aveam kyb excel g .Am cumparat o pereche de kyburi excel g si le-am montat,dar inainte am comparat lungimea axurilor si erau identice.Troncanelile sau accentuat ,din cauza ....zic eu ....ca amort.kyb sunt ff dure.La o luna cumpar amortizoare bilstein care erau ceva mai moi ,le montez,dar nu inainte sa le masor si am constatat ca axul de la bilstein este cu vreo 5cm mai lung decat la gm.Ma gandesc ca daca este mai lung ,are cursa mai lunga ,deci e ok.numai ca nu am scapat de troncaneli,care acum par sa fie la fel pe ambele parti,ceea ce can am cump.masina stiu ca se auzea mai mult pe stanga fata.
Acum nu stiu ce sa mai zic ,o fi din cauza ca sunt mai lungi ,ori nu habar nam.Cele kyb erau la fel cu originalul si tot troncaneau.
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Sotia are un Astra J din 2010, 1.7CDTI de 110cp.
De ceva vreme bate ceva la denivelari mici si gropi. Nimic semnificativ.
Voi schimba azi ceva bielete si niste bucsi, dar mi s-a spus ca este si o bataie in caseta de directie ( nu curge ) dar la o fortare mai puternica s-ar simti un mic joc.
E vreo pb cunoscuta in acest sens?
O caseta noua de directie am inteles ca ar fi pe la 11000lei. Si o reparatie nu ar rezolva aceasta pb ( decat poate cea cu scurgerea - probabil ceva simering - dar aici nu e cazul )
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Schimba ce e de schimbat si tine-ne si pe noi la curent cu ce ai schimbat si daca s-a rezolvat.
Cu caseta de directie nu stiu ce sa zic ,nu am auzit pe nimeni sa se planga din cauza asta ,eu nu am nici un joc in caseta si nu ar trebui sa curga nimic ,la j caseta este full electrica.Daca are joc intradevar ,poti apela la desmembrari,dar dute cu un mecanic priceput care stie cu ce se mananca.Bafta si tine-ne la curent.
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Momentan nu schimb nimic, decat bieletele si ceva bucsi.
Cu restul mai urmarim si verificam ( caseta de directie ). O sa mai sap in subiect.
Poate pe toamna ar trebui si niste amortizoare, cel putin fata, unde am inteles ca unul are mici urme de ulei ( nimic problematic momentan ). Ceva original am inteles ca sunt pe la 500lei ( ceea ce mi se par f scumpe ). Ce receomandari ar fi in acest sens?
Skip ads

  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Multi colegi ti-ar recomanda amortizoare pe original ,eu am acum bilstein ,darinainte sa le cumpar am intrebat pe un coleg de forum care a montat asa ceva in 2015 si mia spus ca sunt ok , dar eu tot nu am scapat de zgomote.Dar nu stiu inca daca la mine este problema de amort.ori nu.
Am avut si kyb pe masina dar sunt f.dure pt.strazile noastre.
Altcineva mi-a zis ca trebuie sa schimb si arcurile ca sunt mai moi fata de amort.noi si ca de aceea troncane.Nu vad legatura .
Eu te sfatuies sa ei GM .
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Banuiesc ca schimbi bieletele antiruliu si nu cele de directie. Daca au joc, trebuiesc schimbate si poate ar merita verificate si bucsele de la bara stabilizatoare. Legat de caseta de directie intr-adevar este complet electrica si nu stiu ce ar putea curge din ea, dar poate fi mai problematic de verificat. A fost verificata la mana sau la un service specializat unde au echipamente speciale (acele platane)? Oricum, tine-ne la curent.

P.S. Legat de amortizoare, eu le-am schimbat anul trecut cu GM avand ultimele coduri disponibile la vremea respectiva, am inteles ca ar fi fost schimbate codurile pentru ele undeva prin 2016, dar uita-te ca nu am scapat complet de zgomote. Probabil zgmotele provin de la altceva, pentru ca imi este greu sa imi imaginez loturi intregi de-a lungul anilor de amortizoare cu probleme, dar cu masina asta este o loterie. Cred ca in loc de o echipa de proiectare de ingineri si testeri au folosit niste praf magic si acum se uita la ea de parca s-ar chinui sa descifreze un text in chirilica. Nimeni nu stie de unde vin zgomotele,
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Bielete antiruliu.
Cat despre caseta de directie, n-am stiut ca e electrica. Mi-a zis omul din service ca nu prea se poate repara. Au mai avut cateva cazuri, dar fara succes. N-am intrat in detalii. Mi-a zis sa o las asa momentan.
Poate bataile/troncanitul va disparea dupa schimbarea bieletelor si bucsilor.
Om vedea. Oricum e masina sotiei. Stim cu totii cum sunt conduse aceste masini Laughing
  • Trebeca

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Belgia
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Am avut aceiași problema cu bãtaia pe fata. La mine se manifesta doar pe partea stângã la denivelari, gropi mici si mai ales pe piatra cubica. La recomandarea mecanicilor am schimbat o bucsa la bascula si bieleta anti ruliu, fara nici un rezultat insa. Am schimbat amortizoarele fata cu unele sachs si de atunci nu mai am probleme. Rulmenti si protecții tot de la sachs.
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Amortizoarele cele vechi ,erau originale ,sau au mai fost schimbate.Daca au mai fost schimbate ce marca erau.Ce masina ai ,astra j si ce motorizare?
  • Trebeca

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Belgia
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Amortizoarele erau originale. Astra J 1.7 cdti.



Amortizoarele originale.
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Thanks a lot.
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Se simte o oarecare imbunatarile si in unele momente, unele zgomote nu se mai aud, dar am impresia ( defapt sunt convins Laughing ) ca inca se mai aude ceva in anumite momente. Deci pb nu e 100% rezolvata. Momentan o las asa si vedem ce si cum va fi.
Poate pe toamna amortizoare noi pe fata. Sper totusi sa nu fie de la caseta de directie, unde am vazut preturi de la 8500 la 11000lei.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR