Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • Ragnar

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Buna ziua!
Am achizitionat recent un Opel Astra H 1.7cdti 110cp fabricat in 2008. Astazi am fost sa schimb toate filtrele + uleiul (Castrol 5W40). Dupa o perioada de timp am observat ca turatia la relanti a inceput sa fluctueze (sta in jurul a 800 de turatii), dar aceeasi problema apare si in mers. Turometrul variaza cu cativa milimetrii, masina trage bine si nu are pierderi de putere iar legat de consum nu sunt probleme (la relanti 0.6L/100km si in mers in jur de 5-6L/100km). De la ce credeti ca ar putea fi?
Va multumesc!
----
Model: Astra H
An fabricatie: 2008
Skip ads

  • cmarius53

  • Mesaje scrise: 454
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Citat Mariusnapcori "inlocuiti regulatorul de debit de pe pompa de inalta presiune. E prins in doua suruburi si este DENSO. "
Sunt zeci de pagini pe acest subiect dar va e greu sa folositi functia de cautare.
  • Ragnar

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns!
Am dat search inainte sa scriu, dar mi se pare foarte ciudat faptul ca problema a aparut imediat ce am schimbat filtrele si uleiul. Problema ar putea fi de la filtrul de motorina?
Treaba e ca nu as vrea sa schimb regulatorul si sa ma trezesc ca problema e de fapt de la altceva.
Acum imi apare mesajul "check coolant level", dar lichid de racire este destul. O sa merg sa verific senzorii.
Nu reusesc sa gasesc regulatorul de debit, imi puteti spune unde se afla mai exact pompa de inalta?
Multumesc !
  • MCroitoru

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Aceasi problema o am si eu pe masina identica
Completeaza antigel si dispare mesg din novigator.
Dar cu turatia si eu o am numai ca este ls 900rpm
Sper sa fie senzorul de turatie cu toate ca tind sa cred ca este regulatorul ala....
Skip ads

  • Ragnar

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Am fost cu masina la service. A fost intr-adevar regulatorul de debit care a fost in jur de 400 de lei. In legatura cu "Check coolant level" problema e de la senzorul de pe vasul de expansiune si ar trebui schimbat vasul de expansiune cu totul, dar pe mine personal nu ma deranjeaza deci il voi lasa asa deocamdata. O zi buna!
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Faci ceea ce doresti,dar vei vedea importanta senzorului respectiv in situatia in care se sparge ceva(furtun, radiator,etc) in sistemul de racire,acest senzor fiind primul care te va avertiza de avarie...
  • Ragnar

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Adevarul e ca la treaba asta nu m-am gandit. Cand mai ajung la EDS il voi schimba si pe acela. Multumesc de înstiintare!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR