Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Mokka
  • Link83

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Timis
  • Masina: Mokka 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Buna,

am fost in weekend plecat la un drum mai lung cand apas normal pedala de ambreiaj sa schimb viteza si aud o pocnitura zdravana ca si cum s-ar fi rupt un plastic. Initial m-am speriat ca s-a rupt pedala, dar masina nu parea sa aiba nimic, frana/accelera normal.
Cand am ajuns la destinatie am coborat din masina si am vazut 2 piese metalice albe pe pres:

Surpriza arcul de la abreiaj rupt in 2, am cautat putin pe internet si am vazut ca o problema similara era si la Corsa prin ani 2007.
Masina nou, 12.000 KM si doar 9 luni.
Sunt programat la service in garantie la o constatare peste cateva zile sa vad ce zic mecanici lor. Am inteles ca este posibil sa schimbe toata pedala ceea ce mi se pare stupid. Am o teama ca odata ce incep sa defaca Dumnezeu stie ce plastice o sa inceapa sa zdrangane.
Are careva un Autodata sa imi dea codul de piesa, sunt curios daca nu se gaseste numai arcu, la o adica ma chinui eu un pic si il schimb.

Mersi
Ladislau
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
95910038(LHD)
95910040(RHD)
  • Link83

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Timis
  • Masina: Mokka 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Multumesc, am primit intre timp si un telefon de la service si mi-au confirmat ca se va schimba doar arcul, il au si pe stoc. Deci e o problema cunoscuta la ei.
  • yeti

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2016 B1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Eu si cu un coleg de serviciu am luat Corsa D in 2006, comandata in aceasi zi, deci cel mai probabil fabricata in acelasi lot. Lui i s-a rupt arcul, nu mai stiu dupa cat timp. La mine a rezistat cel putin 8 ani psna am vandut masina.
Acum am Mokka de foarte scurt timp. Colegul are Insignia de vreo 3-4 ani. Lui nu i s-a mai rupt arcul pedalei de ambreiaj. Sa ma astept acum sa fie randul meu la defect? Smile)
Skip ads

  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salut!
Acelasi lucru am patit si eu, tot pana intr-un an a plesnit arcul, a fost inlocuit si nu am mai avut probleme.
Drumuri bune!
  • Link83

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Timis
  • Masina: Mokka 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2016

  • Mesaj Privat
In cazul meu cei de la Service au schimbat arcul in 2 ore dupa ce am lasat-o la ei, probbail ca au deja stoc de ele Smile
Am vazut si eu ca la Corsa pe net se mai plangeau de problema asta si cum Mokka e bazata tot pe Corsa probabil ca a mostenit si unele probleme.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Mokka

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR