Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
mi s-a parut un pic dubioasa turatia indicata de turometru si m-am hotarat sa o verific; am fost la o statie itp si am obtinut urmatoarele valori: 2000 rpm (indicat) - 1540 rpm (real); 3000 rpm (indicat) - 2200 rpm (real); 4000 rpm (indicat) - 2830 rpm (real); 5000 rpm (indicat) - 3600 (real); mentionez ca am montat anul trecut un bord cu turometru in locul celui fara existent pe masina si ca semnalul este luat din alternator; deasemeni pe arbore am 2 fulii de antrenare( de marimi diferite) care din cate stiu eu una este pentru alternator si alta pentru posibila pompa de servodirectie; daca mut cureaua de antrenare a alternatorului de pe o fulie pe alta este posibil ca sa dispara aceasta anomalie? va rog sa imi raspunde-ti de unde este aceasta eroare, posibilitati de corectie
multumesc anticipat!
  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
eu cred ca e din constanta aia w a aparaturii de bord...is turometre cu mai multe valori ale w-ului...poate de acolo sa fie buba...apropo...cat iti indica la relanti?Very Happy
  • andreizr1

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Manta 1976 20e
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2007

  • Mesaj Privat
si mie imi arata mai mult turometru

la 800-900 reali la bord imi arata 1300-1400 Question
  • Kappy

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2005

  • Mesaj Privat
@gabonne: sigur ti-ai luat turometru pt diesel?
@andreizr1: cam ce motor ar avea masina ta?
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
0 - 6000 rpm; sa zicem ca nu sunt chiar asa novice in auto; exceptand schimbarea distributie care am facut-o in service, restul tot ce a insemnat reparatie le-am facut singur; peste asta si un golf facut bucati (la un moment dat era prin 3 garaje) si apoi reconstruit - perfect functional Embarassed ; si peste asta am scris ca semnalul este luat din alternator - si asta e numai la diesel Embarassed
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR