Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • alexpTM

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Mihai, eu am in oferta semnata si stampilata de dealer impreuna cu contractul cauciucuri de 215. L-am si intrebat de subiectul asta si mi-a confirmat ca asa e. Daca nu vin cu cauciucuri ca incontract...asta e. O sa am de unde sa negociez un scut Very Happy
Skip ads

  • gaby1971

  • Mesaje scrise: 281
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Salutare,
Cosmin95 cand ai semnat contratul si cat ai de asteptat pana vine masina?
Eu am fost la Radacinii Motors si am de asteptat cam doua luni jumate semnat contract pe data de 5.05.2017
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Intr-adevãr, dealerul a spus ca dimensiunea de 215/60/16 se adreseaza exclusiv motoarelor diesel. Pentru cine vrea sa monteze dupa achizitionarea masinii caucicuri pe 215 la versiunea pe benzina, trebuie sa ia in considerare o usoara diferenta de viteza fata de cea aratata in bord, deoarece inaltimea de 60 este procent din latimea anvelopei, deci daca latimea creste, va creste si diametrul rotii.
  • roush009

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2017

  • Mesaj Privat
@Cosmin95: Am inteles. In conditiile date, eu zic ca ai iesit foarte bine.

@mihai63: pe fisa de prezentare din showroom scrie negru pe alb + confirmare consilier vanzari "Anvelope fata-spate, 215 mm latime, 60% profil si rating H, 16 inch diametru" in doatarea standard pentru 1.4 turbo 140CP Enjoy S/S. Da, pe brosura este trecut altfel. Ma voi asigura inca o data de acest aspect.

edit: diferente Smile diferente 205/60/16 vs 215/60/15


Ultima modificare facuta de roush009 la Sam 27 Mai, 2017 6:18 pm
Skip ads

  • mihai63

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Tulcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Ok..cum ziceti voi..
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
@gaby1971 Salutare! Pe la sfarsitul lunii iunie ar trebui sa vina, cel tarziu in prima parte a lunii iulie.
  • all4u

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Pentru cei interesati de jante si anvelope le propun sa lectureze si subiectul de mai jos:
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=75105&postdays=0&postorder=asc&start=0

Putem continua acolo discutia... Wink
  • gaby1971

  • Mesaje scrise: 281
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Cosmin95 a scris:@gaby1971 Salutare! Pe la sfarsitul lunii iunie ar trebui sa vina, cel tarziu in prima parte a lunii iulie.

Tu cand ai semnat contractul? Ai fost pe Iuliu Maniu ?
Skip ads

  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Propun sa discutam putin despre un aspect important pe care multi dintre noi il vom intalni in curand: rodajul. Exista anumite indicatii in acest sens date de producator?
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
gaby1971 a scris:
Cosmin95 a scris:@gaby1971 Salutare! Pe la sfarsitul lunii iunie ar trebui sa vina, cel tarziu in prima parte a lunii iulie.

Tu cand ai semnat contractul? Ai fost pe Iuliu Maniu ?

Pe 25 aprilie, Vitan
  • IBogdan999

  • Mesaje scrise: 596
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2017

  • Mesaj Privat
[quote="mihai63"]Toate benzinarele care le-am vazut la showroom braila si buc.aveau pe jantele de tabla gume de205.60.16.repet-vedeti brosura cu opel sedan .la jante scrie marunt.ptr furnici.ca 215 sunt in combinatie cu diesel...only[/quote
Standard jantele de tabla vor fi cu 215. Posibil ca cele de aliaj sa aiba 205. Sa nu crezi ca jantele de aliaj vor fi usoare. Brosurile sunt vechi.
  • mihai63

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Tulcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2017

  • Mesaj Privat
brosurile sunt vechi dar masinile din shoeroom sunt noi si nu vorbesc despre cum vor fi ci despre cum sunt deja,,,dar,,,nu mai conteaza,,,SA VINAAAAA..
Skip ads

  • mihai63

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Tulcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2017

  • Mesaj Privat
skimbam subiectu.. KIAR NIMENI CU START-STOP ?
  • all4u

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Cosmin95 a scris:Propun sa discutam putin despre un aspect important pe care multi dintre noi il vom intalni in curand: rodajul. Exista anumite indicatii in acest sens date de producator?


Cateva pagini mai in spate ne-am cam dat cu parerea despre rodaj. Vezi si tu ce s-a discutat pe acolo, pentru ca lucrurile par destul de clare. Acest subiect apare in discutie si in paginile finale de la "Pareri astra j sedan 1.6 115cp"...

Si nu uita de manual. Avem si acolo cateva indicatii.


Ultima modificare facuta de all4u la Sam 27 Mai, 2017 8:50 pm
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Ok. Multumesc mult!
  • all4u

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
IBogdan999 a scris:
Standard jantele de tabla vor fi cu 215. Posibil ca cele de aliaj sa aiba 205. Sa nu crezi ca jantele de aliaj vor fi usoare. Brosurile sunt vechi.


Subscriu la cele spuse de bogdan. Din ce stiu pana in momentul de fata masina ar veni cu 215 la tabla si 205 la aliaj.
Dar.... chelebat a ridicat masina acum o luna si are jante de tabla pe 205. Nu am mai intrebat la dealer, dar azi am vazut si eu in brosura ca benzinarele au 205, desi pe configuratorul opel intra cu 215. Eu in contract nu am anvelopele trecute asa ca raman la mana dealerului....
Si, intr-adever, nu toate jantele de aliaj sunt mai usoare. Am avut la ford jante de aliaj fiecare cu 250g mai grele decat cele de tabla, dar am avut si jante din aliaj mai usoare. Cred ca depinde de compozitia aliajului si de design.
  • silvester

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET/B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
poze showroom jante aliaj
  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
exact asa au venit ale mele pe jante tabla ...dupa cum confirma si all4u
  • mihai63

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Tulcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Chelebet cand ai luat masina..cata benzina ti.au dat ?macar 10 litri acolo?pompa de benzina e in rezervor .corect?
  • IBogdan999

  • Mesaje scrise: 596
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Eu zic ca nu tineti seama de modelul propus de opel pt programul rabla. Chelebet a luat masina inainte de programul de anul asta. Posibil ca janta de aliaj cu cauciucul mai mic cu 1 cm sa aiba o greutate asemanatoare cu cea a jantelor de tabla cu cauciuc de 215. In plus, fiecare model de cauciuc are anumiti indici indici. El este etichetat in functie de zgomot, distanta de franare si rezistenta la inaintare. Consumul poate creste doar printr-un desen diferit. Sunt curios cu ce cauciuc va veni prima masina prin programul rabla. De ex. In categoria marcilor premium sunt modele incadrate in clasa E, iar altele in clasa B, la economia de combusibil. Deci...
Raspunsul Opel la intrebari...brosurile au caracter informativ. Datele actualizate se vor afla prin contactarea unui dealer.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR