Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Bau Bau a scris:Astra 5 usi 2013 an 1.4 T de 140 cu 97k km fãrã navigație, fãrã AFL și fãrã jante aliaj se vinde cu 8750.
Și a fost si masina de închiriat. Deci este realist prețul menționat de mine.

Sedan chel chel chel de 1.4 cu 100 ca doar cu ac, fãrã piele volan...etc...cu 96k km se vinde cu 7500


Vezi preturi la astra j sedan pe autovit.
Skip ads

  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Prefer sa am masina noua fãrã probleme și griji inutile vs o mașinã cu varsta mai mare de 4-5 ani la care trebuie sa ma aștept la diverse probleme care evident sunt datorate de trecerea anilor.
Fiecare se ghideazã dupã convingeri și buget.
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
De acolo sunt luate informațiile de mai sus.
Comparam mașini cele cu 100 ca cu o mașinã cu dotãri net superioare(din start doar AFL+navigație sunt 2000 € în plus) și 140 cp.
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
De acolo sunt luate informațiile de mai sus.
Comparam mașinã cu 100 cp cu o mașinã cu dotãri net superioare(din start doar AFL+navigație sunt 2000 € în plus) și 140 cp.


Ultima modificare facuta de Bau Bau la Mie 13 Dec, 2017 5:30 pm
Skip ads

  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Scuze pentru dublare.
  • adrian00

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Poti sa dai edit la postul dinainte, ai scris 4 mesaje consecutive. Ok, unul e in plus, dar tot ai scris 3 degeaba, in 6 minute.
  • damnatu

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Bau Bau, una e cand cineva cere un pret si alta e cand i se si ofera.
Uite si una dotata la acelasi pret: http://sixtsh.ro/masina/opel-astra-if-06-ngg/ de la o firma destul de serioasa de pe piata care clar au preturi peste media pietei.
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Pretul este si in functie de km pe care ii are masina. Una este sa aibã 60k km si alta este 120k km. Nu mai vorbim de cãti utilizatori a avut aia care a fost folosita în regim de închiriere


Și dau edit la post ca deranjez colegii cu multe postãri...😬

Voi cu cine țineți? Sa scadã prețul sau sa se piardã cat mai puțin din valoarea de achiziție?
Mai sunt 3 ani și 10 luni pana la vanzare...asa ca mai am timp sa ma bucur de ea.
Skip ads

  • damnatu

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2015

  • Mesaj Privat
E masina de firma luata pe leasing operational, iar in 2013 cred ca pretul a fost undeva la 18k-20k euro si nu cel de catalog... fiind varianta cosmo, iar daca ar fi avut undeva la 60k km probabil pretul era pana in 10k euro.
Nu conteaza cu ce tinem noi, piata dicteaza iar daca crezi ca poti lua mai mult de 10k euro peste 4 ani te inseli. Eu personal cred ca i foarte greu chiar si in momentul de fata sa iei 13.000 euro la 4 luni de la achizitie, nu arunca nimeni cu banii, iar din momentul in care ai iesit pe poarta dealerului pretul tot scade.
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Peste ani, Astra J Sedan va fi iesita de mult timp din fabricatie si va avea preturi mai mici decat acum, la aceeasi vechime si nr. de km.
Va fi cum e Astra H acum.
Trebuie sa fim realisti, suntem oameni maturi.
Bau Bau, tu ai cumparat SH alergat de altii si ai avut incredere ca e masina buna.
In masina aceasta nu vei mai avea incredere dupa ce o vei alerga tu timp de 4 ani?!
E mai buna daca e alergata de altii?

Deabia am cumparat masinile acestea si vorbim de vanzarea lor!
  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
BauBau si eu vin dupa o experiențã neplacuta cu passat b6 luat SH cu multe probleme (b6 cred ca a avut foarte multe probleme mai ales in primii ani de fabricație 2005..2007) și am zis ca de acum merg doar pe masini noi (de preferat in ultimii ani de productie cum a fost sedanul J). Gândește-te bine ca daca o vei întreține super bine o masina ca asta te poate servi fara prea mari investiții lejer 10 ani...asa ca mai bine aplici metoda cu masinile schimbate la 10..15 ani Very Happy intrucat ii vei cunoaste foarte bine istoricul si nu cred ca se va defecta pur si simplu asa din senin... parerea mea.. ☺
Plus ca am nimerit fara sa știu o masina super tanc la rezistențã dupa ce am vazut filmuletele lasate de Tai-Pan cu test crash.urile pe la celelalte mașini asemãnãtoare cu a noastrã.


Ultima modificare facuta de chelebet la Mie 13 Dec, 2017 11:25 pm
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Si eu tot pe pe ideea asta merg. Daca nu ma tradeaza, va avea parte de toata grija mea cel putin 10 ani..
Skip ads

  • Alexandru074

  • Mesaje scrise: 836
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Insignia 2014 A20DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Am intrat pe autovit am cautat opel astra j din 2013 cu km pina la 100k si am facut o medie -rezultatul?7160 euro .Cred ca peste 4 ani tinand cont ca nu se v a mai fabrica acest model pretul ?6400 euro sau chiar mai putin .
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Maina reinnoita la 4 ani presupune, pe langa pierderile din scaderea pretului si toate celelalte cheltuieli inevitabile ocazionate de achizitia unei masini noi + CASCO tot timpul.
La masina tinuta mai multi ani, nu mai este rentabil a se face CASCO dupa 5-6 ani.
Dar toate calculele acestea palesc in fata dorintei/emotiei.

Emotia in industria auto, adica in randul celor care proiecteaza si produc automobilele, se spune ca a disparut odata cu aparitia lui Golf 1.
Dar emotia in randul cumparatorilor nu a disparut,
Ea e cea care determina in mare parte achizitia unei masini.
La romani mai exista si un alt aspect, foarte important, care determina achizitia unei masini, dar nu il mentionez ...............
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Buna dimineata,
Asa cum spune si colegul Tai-Pan "Dar toate calculele acestea palesc in fata dorintei/emotie" fiecare decide si se ghideaza dupa ce considera el.
Eu am avut CASCO si la masinile SH pe care le-am avut pana acum . La Astra si la Corsa voi avea CASCO pana cand le vand. Un far AFL costa 1000 Eur daca il pocnesti..tu sau altii... CASCO este 167 Eur/trimestru..deci prefer sa platesc banii astia si sa nu beneficiez de asigurare.

linistea pe care mi-o ofera este priceless:)Smile
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
http://www.economica.net/xxx_147504.html
Noua taxa care se pregateste in 2018.

Deci se incurajaza sa avem masini noi. Nu sa le tinem 15-20 de ani.

PS: un A6/A8 de prin 2000 cu motor de 3000 cm3 diesel este la prima tinerete acum....de ce sa o vanda...mai merge ..


Ca fapt divers fara suparare:

2 olteni ajung in New York. Mergand ei pe strada se arunca de la etajul 30 o frumoasa blonda de vreo 25-30 de ani si cade fix in fata lor.
Unul dintre olteni catre celalalt: " Ia uite ce arunca astia ..!? Noi mai fu#@am la ea vreo 15 ani!"

asa si noi.. Mai tine 15 ani.!SmileSmileSmileSmileSmileSmileSmileSmileSmileSmileSmile
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Bau Bau, daca ai gandirea aceasta foarte argumentata, cum se face ca pana acum ai avut masini SH si nu NOI? Shocked
Ai totusi o varsta, nu ai 18-20 ani sa-ti schimbi parerile ca pe sosete!

Eu merg pe linia consacrata: masina noua, avut grija de ea si tinuta 12 ani.
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Am avut pana acum 2 noi si 4 sh. Acum am iar 2 noi!
Raman consecvent ca masina are durata de viata/utilizare este de maxim 8 ani. Dupa valoarea de revanzare tinde catre zero...( adica 2-3000 eur la o masina care a facut 14-15k eur noua)
  • Alexandru074

  • Mesaje scrise: 836
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Insignia 2014 A20DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Bau Bau ai dreptate in ceea ce priveste vechimea masinii si sumele care le -ai spus dar acum depinde si de posibilitatea financiara a fiecaruia .Eu am avut numai masinii sh pina acum (5) dar niciodata nu am cumpãrat masina mai veche de 4 ani si am fost multumit de comportamentul lor inca 4 ani pina le-am revandut. Acum tinand cont ca am luat masina noua din experienta mea cu celelalte masini ,fiind si un singur proprietar cred ca o pot tine 8-10 ani fara probleme .
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Eu iau in calcul si sumele pe care le investec in masina pe toata perioada de utilizare .
Adica in 4 ani la rulajul pe care il fac nu trebuie sa cumpar gume de vara/iarna. Asta doar daca ai ghinion si se mai duce un altul..
Cu cat vechimea creste la fel va creste si costul de exploatare a bunului. Mai schimbi o curea..mai se duce o baterie...
Dar asa cum ai spus mai devreme totul se reduce si la veniturile pe care le ai sau pe care esti dispus sa le investesti in masini.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR