Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,055
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Tai-Pan a scris:Door sill plates - front
Moulding sill panel
Cod: 13466724

Le-am cumparat pe cele din vitrina, ultimele!😊

https://www.opel-accessories...r_Design/13466724


pe site-ul pieseautoradacini costa 104 lei !
Skip ads

  • CZosin

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Tai-Pan a scris:Poze:


Originale, din Al.
Se lipesc? Cum se monteazã?
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Da, se lipesc.
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Catalin1985 a scris:

Sa nu te astepti la minuni Tai-Pan...am si eu acest kit de corectie,cump tot de la colinauto.este diferenta intre vopseaua din tubulet si vopseaua masinii.daca dai pe zgarietura si cunoaste diferenta de culoare.este mai inchis decat culoarea masinii.am folosit pt unele zgarieturi pe bara fata.

Nu ma astept la minuni, evident.
Sunt doar pentru retusuri fine, in special pentru protectie anticoroziva.
E firesc sa aiba o nuanta un pic mai inchisa decat vopseau de pe masina, deoarece aceasta din urma a fost vazuta de soare si s-a mai decolorat.
Skip ads

  • MStefan235

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Din pacate trebuie sa va spun ca azi am avut prima problema. Nu mai functioneaza priza de 12V din fata, deci presupun ca s-a ars siguranta Sad Cred ca nu e nicio problema cu garantia daca o schimb singur, nu? Voi ce stiti despre asta?
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce sa zic. Daca ai timp, du.te la reprezentanta sa o schimbe ei..
  • mihai1983

  • Mesaje scrise: 570
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Salut.
Stefan, daca o identifici si este doar siguranta arsa, nu are nimic, cu conditia sa pui o siguranta identica, culoare si amperaj.
Daca nu se rezolva asa, sau o arde imediat si pe cea noua, sfatul meu este sa te duci la service, e clar ca este o prb mai complicata.
Cu respect.
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
MStefan235 a scris:Din pacate trebuie sa va spun ca azi am avut prima problema. Nu mai functioneaza priza de 12V din fata, deci presupun ca s-a ars siguranta Sad Cred ca nu e nicio problema cu garantia daca o schimb singur, nu? Voi ce stiti despre asta?


Salut,
De ce faci precizarea "din fata"?
Ai mai multe prize? Eu am doar una, pozitionata pe consola centrala.
Skip ads

  • Alexandru074

  • Mesaje scrise: 836
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Insignia 2014 A20DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2017

  • Mesaj Privat
PEmil incep sa cred ca faci parte din CRONICA CARCOTASILOR .Omul are o problema cu priza de 12 v si ma gandesc ca ar fii util sa ii dãm un sfat decat sa-l blamam ca nu are decat o priza in masina .Acum câteva zile ai ținut neaparat sa-mi atragi atentia ca o parte din postarea mea "MAI SPRINTENA "nu e binevenitã pentru aceasta masina .Asa ca parerea mea hai sa ajutam lumea de pe acest forum daca putem decat sa începem sã corectam tot timpul ce spune lumea pe aici.👍👍👍
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
MStefan235 a scris:Din pacate trebuie sa va spun ca azi am avut prima problema. Nu mai functioneaza priza de 12V din fata, deci presupun ca s-a ars siguranta Sad Cred ca nu e nicio problema cu garantia daca o schimb singur, nu? Voi ce stiti despre asta?


Schimarea unei sigurante sau a unui bec cu unele identice (aceleasi caracteristici) nu are cum sa afecteze garantia deoarece nu faci modificari la instalatia electrica.
Pai ce facem daca se ard becurile la far si se apropie noaptea iar noi suntem in trafic pe drumurile patriei?
Le schimbam sau chemam platforma sa ne duca la service autorizat Opel?
  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
MStefan235 a scris:Din pacate trebuie sa va spun ca azi am avut prima problema. Nu mai functioneaza priza de 12V din fata, deci presupun ca s-a ars siguranta Sad Cred ca nu e nicio problema cu garantia daca o schimb singur, nu? Voi ce stiti despre asta?

Schimbã liniștit siguranța cu una identica. De regulã kitt-urile de siguranțe din comerț au aceleași culori. Ai folosit un consumator mai zdravãn decât duce priza. Nu ar trebui sa fie o problema, pentru cã și eu am trecut prin aceasta operațiune cu o sãrãcie de minicompresor care a stat in mașina câțiva ani și datoritã oxidãrilor inevitabile și-a mãrit considerabil consumul. Cum spuneau colegii, urmãrește sã ai curent dupã schimbarea siguranței, pentru ca, in circuit deschis sau cu un consum inferior valorii suportate de priza, aceasta nu se arde. Valoarea este de 15 A dacã îmi aduc bine aminte, așa cã atenție pe viitor la consumatori. Ideal ar fi sa te limitezi la un maxim de 10-11 amperi, cam cat suporta și spliterele de priza cã sa nu încãlzești inutil cablurile din instalație cã pe urmã chiar apar probleme la service. Cam tot 10 amperi au majoritatea minicompresoarelor uzuale, așa cã atenție.
  • coshmaru

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2012

  • Mesaj Privat
PEmil a scris:
MStefan235 a scris:Din pacate trebuie sa va spun ca azi am avut prima problema. Nu mai functioneaza priza de 12V din fata, deci presupun ca s-a ars siguranta Sad Cred ca nu e nicio problema cu garantia daca o schimb singur, nu? Voi ce stiti despre asta?


Salut,
De ce faci precizarea "din fata"?
Ai mai multe prize? Eu am doar una, pozitionata pe consola centrala.


Salut,
Eu am doua prize in masina. Cea de-a doua este montata pe cotiera pentru a putea fi utilizata de persoanele care stau pe bancheta din spate.
Skip ads

  • MStefan235

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2017

  • Mesaj Privat
PEmil a scris:
MStefan235 a scris:Din pacate trebuie sa va spun ca azi am avut prima problema. Nu mai functioneaza priza de 12V din fata, deci presupun ca s-a ars siguranta Sad Cred ca nu e nicio problema cu garantia daca o schimb singur, nu? Voi ce stiti despre asta?


Salut,
De ce faci precizarea "din fata"?
Ai mai multe prize? Eu am doar una, pozitionata pe consola centrala.


Mai am o priza in spatele cotierei, pentru pasagerii din spate. Aia functioneaza.

Am folosit un incarcator de 2.4A pentru telefon, atat. Incarcatorul este Xiaomi si are 2 porturi USB, si functioneaza in continuare.
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Ce optionala ati ales de aveti priza pe consola centrala, pentru pasagerii din spate?
Eu nu o gasesc in configurator.
  • mosudan

  • Mesaje scrise: 649
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra Sedan 2018 B14NET TURBO
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Salut, si eu tot o priza am ,cea din consola centralã! Trebuia si la astea opțiuni?! Nu am avut în vedere acest aspect,din pacate !
  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Tai-Pan a scris:Ce optionala ati ales de aveti priza pe consola centrala, pentru pasagerii din spate?
Eu nu o gasesc in configurator.

Constat cã unele mașini au primit priza pe cotiera, cãtre locurile din spate, unele nu. La vremea respectivã și eu m-am întrebat care este opțiunea, însã nu m-am lãmurit. Asta este, dupã cum a vrut pan producãtor.
  • MStefan235

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Singura optiune la care ma pot gandi este frana de parcare electro mecanica. Nu am pachetul de versatilitate cu cotiera spate si access portbagaj, deci cred ca e vorba de configuratia cotierei si a consolei centrale. Care arata diferit fata de versiunea cu frana de mana mecanica
  • coshmaru

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Si eu am frana electromecanica. Cred ca a venit cu aceasta optiune.
  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
MStefan235 a scris:
PEmil a scris:
MStefan235 a scris:Din pacate trebuie sa va spun ca azi am avut prima problema. Nu mai functioneaza priza de 12V din fata, deci presupun ca s-a ars siguranta Sad Cred ca nu e nicio problema cu garantia daca o schimb singur, nu? Voi ce stiti despre asta?


Salut,
De ce faci precizarea "din fata"?
Ai mai multe prize? Eu am doar una, pozitionata pe consola centrala.


Mai am o priza in spatele cotierei, pentru pasagerii din spate. Aia functioneaza.

Am folosit un incarcator de 2.4A pentru telefon, atat. Incarcatorul este Xiaomi si are 2 porturi USB, si functioneaza in continuare.

Înseamnã cã acel încãrcãtor are o bubița și da vârfuri de curent pentru cã nu sarea siguranța în plaja de curent prevãzutã de producãtor. Stai cu ochii pe el și dacã mai sare o data siguranța te-as sfãtui sã-i arãți drumul pe care l-am luat compresorul meu vechi, adicã la tomberon. Baftã!
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Alexandru074 a scris:
Tai-Pan a scris:
Alexandru074 a scris:Da cam atat este 100euro.Probabil cã nu am ales bine dealerul in ceea ce priveste cartea .Majoritatea care au cumparat masinile de la Rãdãcini le-au obtinut cartea dealerul .Eu am dat comanda la Expocar si probabil ca la ei nu intra in atributii cartea. Alta data voi reflecta mai bine asupra dealerilor cand voi mai comanda o masina .Mea culpa.


Modelul acesta are omologare de tip de la RAR, nu mai trebuie nicio omologare.
Vei plati doar cv. CIV, cateva zeci de lei.
Eu la GTT am platit cv servicii 145 lei, reprezentand CIV, nr provizorii si deranjul lor.
Joi cand am programare o sa ma lamuresc si in privinta pretului


Ai ramas dator cu un raspuns.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR