Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Da merg cu juniorul de 2 ani il plimb sa il obosesc Smile))) o sa încerc intai cu ceva degresant daca nu voi renunța la lamelele din fabricã ☺ o seara frumoasa va doresc!
Skip ads

  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
O seara placuta!
  • alexxastra

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Tai-Pan a scris:
alexxastra a scris:
Cosmin95 a scris:Eu mai am 5 zile si 100 km sa ma hotarasc Smile)
Dar nu voi prelungi nimic. Cu pedalierul e rezolvata problema la noi!
In ce sens rezolvata? Sa am emotii?


S-a prelungit termenul pentru a opta pentru garantie extinsa.
Se zvoneste ca se poate face pana la expirarea garantiei de 2 ani, dar s-au redus drastic nr. de km parcursi anual: 10k sau 20k!
Eu am gasit pe site-urile a 2 dealeri ca se poate opta pt GE in primele 18 luni de la achizitia masinii.
S-a mai discutat pe aici, dar nu sunteti atenti!
Ideea e ca eu a achizitionat de la Radacini si alt dealer nu accepta sa prelungeasca garantia. Ei merg pe varianta vechime 8 luni, pana in 10000. Deci nu s-a schimbat nimik. Numai pretul difera. Ba e 133, ba 180, ba 216... nu e ceva batut in cuie
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Garantia extinsa este acordata de Opel, nu de catre dealer.
Cum sa nu o poti face la alt dealer?! Shocked
Skip ads

  • alexxastra

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Pur si simplu. Am foat la Union Motors, Di bas Fundeni si mi- au zis ca nu se poate!. Ce pot sa fac in momentul in care ma duc sa le dau bani si ma refuza? Mai am la Erebus la Gara de Nord sa ma duc. Dar regulile cu extinderea de garantie nu s- au schimbat. Conditiile sunt evazive.
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
alexxastra a scris:
Tai-Pan a scris:
alexxastra a scris:
Cosmin95 a scris:Eu mai am 5 zile si 100 km sa ma hotarasc Smile)
Dar nu voi prelungi nimic. Cu pedalierul e rezolvata problema la noi!
In ce sens rezolvata? Sa am emotii?


S-a prelungit termenul pentru a opta pentru garantie extinsa.
Se zvoneste ca se poate face pana la expirarea garantiei de 2 ani, dar s-au redus drastic nr. de km parcursi anual: 10k sau 20k!
Eu am gasit pe site-urile a 2 dealeri ca se poate opta pt GE in primele 18 luni de la achizitia masinii.
S-a mai discutat pe aici, dar nu sunteti atenti!
Ideea e ca eu a achizitionat de la Radacini si alt dealer nu accepta sa prelungeasca garantia. Ei merg pe varianta vechime 8 luni, pana in 10000. Deci nu s-a schimbat nimik. Numai pretul difera. Ba e 133, ba 180, ba 216... nu e ceva batut in cuie





Anul trecut cand am fost sa intreb la radacini de garantie extinsa,tot de la ei am luat masina,mi.au spus ca ma costa vreo 360 euro fara tva pe 3 ani,varianta completa cu asist rutiera.nu mai stiu cat era pt un 1 an sau 2 ani,pe mine ma interesa pe 3 ani.am intreb si pe la alti dealeri,tot pe acolo se invarteau preturile.ideea e ca mergea sa extinzi garantia la orice dealer,anul trecut.dar cam toti mi.au zis ca nu toate piesele sunt acoperite ca in cazul garantiei de fabrica.bateria nu,ambreiaj nu,discuri-placute nu,si in general tot ce este considerat consumabil.numai de senzorii si modulele de la motor tin minte ca erau aigurate,plus altele pe care nu le mai tin mine. in final am renuntat la ideea asta.asa ca grija mare cand extindeti garantia si asigurativa ca este trecut in contract ca este asigurata toata masina asemenea unei garantii de fabrica,nu pe vorbe,ca s.ar putea sa aveti neplaceri in caz de doamne fereste de ceva probleme.eu am mers pe princicpiul ca 4-5 nu prea are ce sa cada la o masina noua.de regula dupa 5 ani incep problemele.
  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Catalin, mai putin bateria, tot ce ai enumerat tu nu intra in garantie decat in limitele unei uzuri anormale, stabilite de ei bineinteles. Toti producatori exclud consumabilele din garantie, dar banuiesc ca stiai aceasta fara sa o reamintesc eu. Banuiesc ca daca, doamne fereste crapa vreun etrier in 10k km sau bate vreun disc, fara semne de supraincalzire, le vor schimba. La Kia de ex, intre anul 2 si 7 sunt excluse de la garantie bateria, radioCD-ul sau ce scula audio pun ei acolo si anvelopele. Cred ca ne facem prea multe probleme. Eu am facut GE de la livrare, dar mai mult pentru linistea mea si respectand principiul lui Murphy, potrivit caruia daca ai in posesie ceva util, nu vei avea nevoie de el.Smile)))
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Silviu, mai e si principiul sfant: "dai un ban, da' nu-l mai ai"!😉
Skip ads

  • mihai1983

  • Mesaje scrise: 570
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Salutare. Pe acelasi principui al lui Murphy am facut si eu garantie extinsa. Pe langa asta m-am ghidat un pic si pe tehnic. Avem volant cu masa dubla ( pret 3500 lei ) la uni colegi turbo are un fluierat ascuti ( pret 1500 lei ) . Am platit pe 3 ani inca 1560 lei. Prefer sa nu mai am acesti bani decat sa scot nu stiu ce suma din buzunar. Pana la urma " este un fier". Se strica el omul, nu mai spun de masina.
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Legat de turbina, in weekend o sa postez un video, in care sa sper sa se faca auzit fluieratul, dupa ce montez gumele de vara, pentru a nu exista alti factori perturbatori pentru auz.
Eu unul nu ma impacientez prea tare, nu vreau nici sa panichez lumea pe aici, doar ca trebuie sa recunosc ca acel fluierat ascutit exista, fara dubii.
Dupa 2 turbine "explodate" in nici 16k km, e normal sa stau cu urechile ciulite dupa zgomote, dar sunt aproape convins ca nu sunt probleme in cazul Astrei..
  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Tai-Pan a scris:Silviu, mai e si principiul sfant: "dai un ban, da' nu-l mai ai"!😉

Ai dreptate, însã mai degrabã înclin sã-i dau dreptate lui Mihai. De ce sã nu stau și mai liniștit, când fiabilitatea modelului este dublatã de garanție? Ieri m-am întâlnit cu cineva pentru vânzarea celeilalte mașini, absolvent de AR, angajat la Bosch și era foarte contrariat cã rubrica de garanție avea ceva completãri. Sincer, am fost mai contrariat decât el de aceastã atitudine pentru cã atunci când ai un asemenea background, cu multitudinea de furnizori de piese și subansamble și cu politica de discount-uri nu se poate sa nu știi cã probabilitatea de defecțiune este mai mare la începutul și la sfârșitul ciclului de viațã al produsului și cã odatã la nu știu câte mii de produse se întâlnesc o serie de piese și subansamble care mai dau și probleme. Parca, la studiul probabilitãților i se spune graficul "cada de baie".
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
E de inteles ca cei care au platit GE, vor sustine ca au procedat bine. Este si normal sa fie asa.
Si eu procedam la fel, daca faceam GE.
Ideea cu "prefer sa stau linistit" nu este chiar asa!
Am citit cu atentie conditiile si trebuie sa aveti mare grija sa nu pierdeti garantia.
Dar sa trecem peste asta......
Eu zic asa:
Masina, daca are probleme din fabricatie (piese cu defecte/eventuale fisuri in materiale) va "spune" acest lucru in primii 2 ani de garantie, in care se parcurge ~30k km. Unii pot parcurge 100k km in 2 ani.
Garantia standard acordata de Opel este de 2 ani, fara limita de km.
Daca nu a spus nimic in 2 ani, inseamna ca nu are probleme din fabricatie si daca va fi exploatata in mod corespunzator si se va folosi un ulei foarte bun, nu vor fi probleme cu ea.
Nu e un paradox sa se cheltuiasca cei mai multi bani in primii 5 ani de viata ai masinii (cand exista cea mai mica probabilitate de a avea defectiuni la componentele care intra la garantie si cand exista garantia de 2 ani fara limita de km acordata de producator), pentru a obtine 3 ani de garantie suplimentara, comparativ cu urmatorii 5 ani de viata (6 - 10) sau urmatorii 5 ani (11-15), cand exista probabilitate mai mare sa se schimbe anumite componente care intra la garantie (turbina si volanta)?
Eu zic sa va pastrati toate facturile pe care le veti plati in primii 5 ani la dealer si eventualele facturi ce le veti plati in urmatorii 5 ani si in urmatorii 5 ani, pentru inlocuirea pieselor care intra la garantie.
Asa, veti vedea cand ati cheltuit cei mai multi bani cu masina, doar pentru piesele care intra la garantie.
Skip ads

  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Timpul va spune.
  • coshmaru

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salutare,

Dupa 2 luni de asteptare am reusit sa-mi montez husele pe masina. Pret 300 RON (montaj inclus). Oras: Rm. Valcea.

Oamenii de acolo sunt f. profesionisti. Reconditioneaza tapiterii de scaune (pentru cei care au piele ecologica in masina) plafoane auto, etc.

Singurul dezavantaj este reprezentat de timpul de executie al huselor. Au foarte mult de lucru. Acum luau comenzi cu termen de livrare in luna mai.

Daca sunteti interesati pot sa va dau nr. de telefon pe privat.
  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Cosmin95 a scris:Legat de turbina, in weekend o sa postez un video, in care sa sper sa se faca auzit fluieratul, dupa ce montez gumele de vara, pentru a nu exista alti factori perturbatori pentru auz.
Eu unul nu ma impacientez prea tare, nu vreau nici sa panichez lumea pe aici, doar ca trebuie sa recunosc ca acel fluierat ascutit exista, fara dubii.
Dupa 2 turbine "explodate" in nici 16k km, e normal sa stau cu urechile ciulite dupa zgomote, dar sunt aproape convins ca nu sunt probleme in cazul Astrei..

Și la mine se mai aude un fluierat ușor, când și când în funcție de turație și de sarcina, dar nu cred sa fie o defecțiune. Daca se auzea tot timpul, începeam sã îmi fac probleme.
  • mihai1983

  • Mesaje scrise: 570
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2013

  • Mesaj Privat
salutare.
Silviu - daca il auzeau doi profesori din Poli cred ca dadeau cu el de pamant Smile
Tai-Pan - ai dreptate, insa unele piese se pot defecta dupa garantia de 2 ani. Se fac calcule ( la care noi nu avem acces ) foarte multe referitoare la media timpului de buna functionare ( MTBF ), rata de defectare, etc- toate tin de fiabilitate. Pe langa acestea eu cred ca trebuie tinut cont si de faptul ca matritele se mai decalibreaza, si pana isi dau seama exista probabilitatea ca unele loturi de piese sa aiba defecte. un exemplu care imi vine acum in minte este problema injectoarelor siemens ( parca astea erau ) montate pe passat-urile cu motor de 2.0 - 140Cp - lansat in 2006 care cadeau pe banda - ce tambalau a fost atunci.

pana la urma fiecare procedeaza cum doreste - este liber sa aleaga daca isi face sau nu GE.

cu respect.
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa fiu inteles eronat.
Evident ca fiecare face ce doreste cu banii luiPUNCT
Dar eu nu inteleg de ce sa ne fie asa de frica ca pica ceva important (care intra la garantie) la masina, fix in perioada 3 - 5 ani! Rolling Eyes
Dupa 5 ani, cand avem mai multe sanse sa pice ceva si nu mai avem garantie, ce facem?
Facem atac de panica? Shocked
  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Cred ca e vorba de a câștiga un comfort psihic contra cost ☺ Eu mi-am autoindus fara costuri acest comfort psihic Smile
Alegerile fiecaruia sunt alegeri care au logica in spate in ambele sensuri...nu poti afirma ca una e buna si una nu.
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Celebet,
Tu reprezinti antiteza!
Ai renuntat si la garantia de 2 ani!
  • mihai1983

  • Mesaje scrise: 570
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2013

  • Mesaj Privat
salut
NU VREAU SA CREEZ PANICA
@Tai-Pan - cel mai elocvent exemplu pe care ti-l pot da este urmatorul - se stie ca sunt probleme cu treapta a 6-a la unele modele Opel ( si la Insignia - chitul de reparatie este 2600 lei ). Nu stiu daca la ale noastre exista asa ceva.
din surse sigure ( cel in culpa cu un pic de scandal ) si faptul ca a avut garantie extinsa si toate interventiile service in reprezentanta -Opel a acordat comercial post garantie cutia de viteza.
Cu respect.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR