Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • alex1987

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Neata !
Dupa cum ziceam acum putin timp, un coleg de munca a cumparat un J diesel 2015. Masina a venit echipata cu jante pe 17 originale opel. El isi doreste sa le vanda acum si sa isi ia 16 asa ca m-a rugat sa intreb aici daca sunteti interesati.
Imi ziceti daca va pasioneaza.
Skip ads

  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Difera prinderea. Noi avem 5x105 si la diesel e 5x115.
  • alex1987

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Multumesc de informatie. Nu ma pricep, asa ca scuzele mele....nu am avut intentia de va induce in eroare Sad .
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Nu e nici o problema, Alex!😊
Skip ads

  • pagans

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Parca cele de 1.3 aveau tot 5x105? Nu mai tin minte exact.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Asa e... dar in 2015 nu se mai echipau cu motoare de 1.3 diesel.
  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Cosmin95 a scris:Buna dimineata, Silviu!
Intr-adevar, e foarte stabila! In ultimul timp m-am familiarizat destul de mult cu ea si i-am vazut si limitele. Trebuie sa o bruschezi mult pentru a o face sa derapeze, si chiar si atunci, traiectoria este destul de previzibila. Eu unul pot spune ca i-am aflat limitele atat intr-un scenariu creat, adica pe un drum forestier slab circulat, acoperit de zapada, unde am bruscat comenzile cat am putut, cat si in situatia descrisa acum cateva zile cu cel care mi-a deschis portiera in fata, in aceleasi conditii meteo ca cele din imagine. Cu totii stim ca reactia omului difera in conditii de panica si sunt constient ca nu am executat manevra de ocolire "ca la carte", iar de aceea masina a derapat putin, pana a intervenit ESP-ul. Tinand cont ca am fost cu inca 4 colegi in masina si cu 5 trolere in spate (greutatea totala se apropia de 2000kg), eu zic ca masina s-a comportat exemplar, dar mi-a si dat de inteles ca "prietene, pana aici pot sa te salvez".

Consumul pe aproape 400 km dus-intors Bucuresti-Busteni + alte cateva drumuri pe acolo a fost de 8.1% in conditii de incarcare pana la refuz. Nu-i rau, zic eu..

Sincer, imi place mult masina asta, in 10k km nu m-a dezamagit deloc, ba din contra, continua sa ma surprinda placut pe zi ce trece!

Astra Sedan 1.4 turbo cu siguranta E BUNA DE CEVA!🤗😎

Mulțumesc pentru informații. Cam asta bãnuiam și eu.
  • MOli23

  • Mesaje scrise: 430
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2017

  • Mesaj Privat
catalin1985 a scris:
MOli23 a scris:Multumesc Smile luminile mi se par ok ,nu sunt wow dar in caz ca o sa se arda le pun pe cele de la lidl ,sunt destul de bune pt mine Smile
Stiu ca am luat o "minunatie" de ecran color care nu face nimic si mie cam ciuda dar asta este ,poate dupa garantie imi altul cu android si 2 boxe de bass in spate unde este locul facut (portbagaj) si camera cu spuneai si tu Wink pana atunci merge si asa 🚗 😎
Legat de CID ce vrei sa spui ca nu prea inteleg ? Multumesc ( noapte buna 🌛🌃)


Moli23,te referi la decupajele din spatele tetierelor?acelea ovale?


Salutare ,scuze de intarziere , ma refeream la decupajele din portbagaj , daca te bagi "inauntru " o sa observi o zona care are 2 decupaje in care se poate pune boxe Smile mare problema ar fi cum tragi firele la sistemul audio dar cred ca se poate la cei care se ocupa cu montajul sistemelor audio .

Apropo acea zona nu este acoperita cu
material ,e doar metalul ... la inceput am crezut ca au facut economie la material dar am vazut aici pe forum ca spunea un coleg de asta ,cred ca Cosmin Smile
Skip ads

  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Azi am facut ceva lumina prin masinuta si pe langa:


Pe dumnealui inca n-am apucat sa-l montez, dar urmeaza cat de curand.


Ar mai ramane DRL-urile, dar acolo stau cumintel pentru ca e mai complicat si e posibil sa ma cert si cu nenea cu cascheta. Deci cred ca o voi lasa asa!
In orice caz, schimbarea e de efect! Abia astept sa se intunece si sa le vad in toata splendoarea!
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Si tu zici ca te mai poti uita in oglinzile de la parasolare cu acele lumini aprinse?
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Da, e supraexpusa poza, am facut cu camera frontala, pt ca altfel nu aveam cum sa cuprind tot. Dar in realitate e ok lumina.
App, toate led-urile au 6000 kelvin si 350 lumeni, exceptand lampile de la numarul de inmatriculare, care vin cu cate 18 leduri/lampa si cu anulator de eroare. Lumina este foarte puternica acolo!
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Eu nu inteleg "ideea"!
Stiu foarte clar ca NUMAI lumina becului cu incandescenta si fara a fi puternica, nu deranjeaza ochii.
Ce ai facut tu acolo......
Cati lumeni aveau becurile originale din interior?
Skip ads

  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Mie unul imi place. O sa cobor dupa lasarea intunericului sa vad diferentele si daca este sau nu deranjant pentru ochi. Daca da, nu ma voi feri sa va spun aici.😉
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Nu imi fac griji!
Vei constata ca sun "bestiale"!😉
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Nu se stie niciodata Smile)
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Btw, esti "dator" cu o explicatie: cum ai reusit sa omori 2 turbine in 16k km?
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Simplu! Prima a crapat din cauza acelei site de rodaj infundata, care nu permitea ungerea corecta a axului si a geometriei variabile blocate pe "deschis", care adunate cu un senzor MAP(sau MAF, nu mai stiu exact care) imbacsit, au comandat OVERBOOST aproape dublu decat trebuia in mod normal.
Saraca imi dadea semne ca ceva nu e ok, mai ales cand acceleram mai puternic, imi aparea masinuta cu cheita in bord si imi limita turatiile. Era un fel de protectie (limp mode)

In fine, s-a dus..a crapat. Am fost la o firma (nu dau numele aici) pentru reconditionare,adica schimbarea tuturor internelor din turbina (ax, pale, geometrie variabila..etc). Practic se pastreaza decat melcul.
Toate bune si frumoase, numai ca ghinionul a facut ca acea firma sa se ocupe si de chip tuning. Copil fiind cu mintea.n corcodus, am zis hai sa-i fac si chip, tot sunt acolo. De la 120 cai si 280 nm a dus-o la 155 cai si 350 nm. Plec de acolo si intr-o sapt, fum alb, fluierat si tot tacamul. Ma intorc la ei si bineinteles, turbo explodat. Au schimbat ei ce-au schimbat pe acolo, imi pun turbina reparata si softul original si n.am mai avut probleme.

Dupa asta, am facut un alt soft la EDS 160 cai si 380 nm cu care nu am mai avut nici macar o problema Smile .... desi spre final, inainte o vand incepuse iarasi sa fluiere si cea de-a 3a Smile)

https://youtube.com/watch?v=SrpDXPdDaMg
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Asa se scrie istoria.
Si tot asa se aduna experienta!
Sper ca ai inteles ceea ce era de inteles: sa nu-l ignori pe domnul ECU si sa nu faci modificari la masini.
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Cat va fi la mine masina asta, nu o sa vada alt soft!😉
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Cosmin, nu prea esti consecvent... Nu tu spuneai ca vrei treapta I-a si poate chiar a II-a de crestere a puterii si a cuplului?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR