Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Alexandru074

  • Mesaje scrise: 836
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Insignia 2014 A20DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2017

  • Mesaj Privat
xxl_cm a scris:azi am fost la dealer, am semnat contractul si am depus actele ptr rabla.

mi-am revenit putin (adica am renuntat la senzorii de parcare si la sistem audio multimedia), dar nu de tot ca am luat frana de parcare electromagnetica.
nu mi-a placut maneta ca aproape de fiecare data cand scrimbam a 2-a sau a 4-a si reveneam cu mana loveam in maneta.
la astra K maneta se lasa in jos intr-o adancitura din consola centrala, pe cand la astra J consola nu are nici o adancitura si maneta iese in relief.
in plus pozitia manetei e destul de sus, chiar si lasata tot e destul de sus. la vechea mea masina pozitia manetei lasata e sub nivelul scaunelor si nu incomodeaza deloc.

in cele din urma pretul masinii a fost:
pret de catalog: 19940 euro
discount: -4840 euro
pret redus: 15100 euro
pret final cu rabla: 13700

frana de mana electromagnetica a venit si cu cotiera inclusa. eu o sa tin cotiera sus, ca nu imi place sa conduc cu cotiera, ma incomodeaza.

Asteptare usoara .
Skip ads

  • Alexandru074

  • Mesaje scrise: 836
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Insignia 2014 A20DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Salut Chelebet...astãzi se anunțã -6 grade la Iași,sper ca nu ai trecut la sandale?😃😃
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Fara a supara pe cineva, as vrea sa votam o chestiune:
Merita banii (300 de euro sau 450 euro) senzorii de parcare originali, in conditiile in care se pot monta senzori pe spate cu 200 - 400 de lei, la firme serioase?
Da sau Nu
Fara explicatii gen: fiecare pune ce vrea pe masina.......
450 de euro costa scaunele AGR!
Care este rolul senzorilor de pe fata?🤔
Masinile sunt conduse, totusi, de persoane care au permis de conducere!
In opinia mea, este "nastrusnica" ideea de a cauta o masina care sa fie "best buy" si de a pune pe ea senzori de 7 (sapte) ori mai scumpi decat cei AM!
  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
alex1987 a scris:Si eu am gasit portierele inchise dar portbagajul deschis.....dar il suspectez pe fimiu 😊. Ca am gasit cheile in alt loc fata de unde le lasasem.
Afisajul pentru senzori after market montati in reprezentanta cum este ?

La mine arata așa

Și suplimentar piuie din ce in ce mai des pe mãsurã ce te apropii de obstacol. La distanta afișatã se mai adaugã 30cm de siguranțã, deci la 0 nu atingi obstacolul. Meta Systems montați la Rãdãcini Militari cu 750 Ron cu tot cu manoperã.


Ultima modificare facuta de Silviu Mustata la Dum 18 Mar, 2018 9:43 am
Skip ads

  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Btw: rabdare, rabdare........cei care ati dat comenzile!
  • Alexandru074

  • Mesaje scrise: 836
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Insignia 2014 A20DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Silviu Mustata a scris:
alex1987 a scris:Si eu am gasit portierele inchise dar portbagajul deschis.....dar il suspectez pe fimiu 😊. Ca am gasit cheile in alt loc fata de unde le lasasem.
Afisajul pentru senzori after market montati in reprezentanta cum este ?

La mine arata așa

Și suplimentar piuie din ce in ce mai des pe mãsurã ce te apropii de obstacol. La distanta afișatã se mai adaugã 30cm de siguranțã, deci la 0 nu atingi obstacolul. Meta Systems montați la Rãdãcini Militari cu 750 Ron cu tot cu manoperã.

Silviu cât a costat senzorii de parcare la rãdãcinii? Manoperã cât a fost ?Mi se pare ca ti-a luat foarte mult in conditiile in care senzorii cu acel afișaj costa 90 lei pe situl Meta System?(poate gresesc dar eu asa am vazut)
  • FURNAL

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Tai-Pan a scris:Fara a supara pe cineva, as vrea sa votam o chestiune:
Merita banii (300 de euro sau 450 euro) senzorii de parcare originali, in conditiile in care se pot monta senzori pe spate cu 200 - 400 de lei, la firme serioase?
Da sau Nu
Fara explicatii gen: fiecare pune ce vrea pe masina.......
450 de euro costa scaunele AGR!
Care este rolul senzorilor de pe fata?🤔
Masinile sunt conduse, totusi, de persoane care au permis de conducere!
In opinia mea, este "nastrusnica" ideea de a cauta o masina care sa fie "best buy" si de a pune pe ea senzori de 7 (sapte) ori mai scumpi decat cei AM!


E un pret foarte mare, e adevarat. Cred ca nu merita, insa eu am dorit sa am afisajul integrat in bord. Recunosc ca probabil senzorii de pe fata sunt o fita. Nu am avut niciodata nevoie de asa ceva, si cred ca pot numara pe degetele de la o mana momentele cand mi-au trebuit senzori pe spate. Aici se adauga si entuziasmul, faptul ca nu am mai gandit neaparat practic in alegerea optiunilor si doar mi s-a parut cool sa am senzori si pe fata in acele momente. Avand in vedere ca sunt 300 cei de pe spate, 150 pt a adauga si pe fata nu parea mult. In orice caz, e un moft pe care mi l-am satisfacut, probabil cel mai putin util dintre toate optiunile Smile
  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Alexandru074 a scris:Salut Chelebet...astãzi se anunțã -6 grade la Iași,sper ca nu ai trecut la sandale?😃😃

Eu știu vremea cu doua sãptãmâni înainte daca vreti va spun "secretul"
L.E.
Urmãriți vremea in Ohio sau Illinois
Ea va fi exact la fel si la noi dupa doua sãptãmâni Wink
Asta se aplica mai ales pe zona Iasiului cred ca zonele urmaresc aceeași paralelã...
Skip ads

  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
jupijohn a scris:Deci.... sa ma bucur ca la Zafira nu ma decat 2 butoane.... inchis- deschis


La modelele noi au pus doar 2 butoane ca au vazut problemele cu geamurile care se inchid din telecomanda si raman deschise etc e plin motortalk de asa ceva. Au mers pe principiul simplu si bun.
  • alex1987

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Silviu Mustata a scris:
alex1987 a scris:Si eu am gasit portierele inchise dar portbagajul deschis.....dar il suspectez pe fimiu 😊. Ca am gasit cheile in alt loc fata de unde le lasasem.
Afisajul pentru senzori after market montati in reprezentanta cum este ?

La mine arata așa

Și suplimentar piuie din ce in ce mai des pe mãsurã ce te apropii de obstacol. La distanta afișatã se mai adaugã 30cm de siguranțã, deci la 0 nu atingi obstacolul. Meta Systems montați la Rãdãcini Militari cu 750 Ron cu tot cu manoperã.

Multumesc Silviu ! Trebuie sa ma mobilizez si eu cu senzorii.....momentan stau pe ganduri daca sa ii fac cadou senzorii sau sa mai strang putin pentru un set de jante Sad.
  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
FURNAL a scris:Felicitari xxl_cm. Sunt convins ca masinuta are si minusuri, insa per total mie mi-a placut foarte mult. Nu am bagat de seama chestia cu maneta franei de mana, insa intr-un test drive scurt nu iti poti da seama de foarte multe.
Am parcat special masina cu spatele la test drive pt a vedea cat de usor este. Nu e usor, in sensul ca nu stiam cat sa mai dau cu spatele pana ajung la cealalta masina din spate (in parcare). Vizibilitatea este slaba. Chiar si asa am parcat destul de bine doar aproximand unde se termina spatele. Cand eram incepator si Loganul mi se parea greu de parcat cu spatele si in scurt timp m-am obisnuit cu dimensiunile masinii si nu mai am absolut nicio problema. La fel se va intampla si cu Astra, sunt sigur, insa pt siguranta eu am ales totusi senzorii de parcare. Eventual ai putea pune unii aftermarket fara probleme.

Acum, asteptare usoara si tie, si mie, si celorlalti care asteapta masinuta.


multumesc mult. oricum 3 luni trec repede.
la test drive special am parcat si eu cu spatele sa vad cad de usor e: parcarea am facut-o perfect din prima folosind doar oglinzile, chiar daca in spate aveam scarile de la showroom si locl de parcare era mai scurt decat restul. totusi am permisul din 2001.
in schimb cel mai greu a fost sa nimer in marsarier: prima oara am dat din reflex in dreapta-spate si am nimerit in a 6-a, a doua oara am dat in dreapta fata, dar nu am apasat de-ajuns butonul si am nimerit in a 1-a, iar a treia oara am apasat bine butonul si am reusit sa nimer in marsarier.
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
FURNAL a scris:
Tai-Pan a scris:Fara a supara pe cineva, as vrea sa votam o chestiune:
Merita banii (300 de euro sau 450 euro) senzorii de parcare originali, in conditiile in care se pot monta senzori pe spate cu 200 - 400 de lei, la firme serioase?
Da sau Nu
Fara explicatii gen: fiecare pune ce vrea pe masina.......
450 de euro costa scaunele AGR!
Care este rolul senzorilor de pe fata?🤔
Masinile sunt conduse, totusi, de persoane care au permis de conducere!
In opinia mea, este "nastrusnica" ideea de a cauta o masina care sa fie "best buy" si de a pune pe ea senzori de 7 (sapte) ori mai scumpi decat cei AM!


E un pret foarte mare, e adevarat. Cred ca nu merita, insa eu am dorit sa am afisajul integrat in bord. Recunosc ca probabil senzorii de pe fata sunt o fita. Nu am avut niciodata nevoie de asa ceva, si cred ca pot numara pe degetele de la o mana momentele cand mi-au trebuit senzori pe spate. Aici se adauga si entuziasmul, faptul ca nu am mai gandit neaparat practic in alegerea optiunilor si doar mi s-a parut cool sa am senzori si pe fata in acele momente. Avand in vedere ca sunt 300 cei de pe spate, 150 pt a adauga si pe fata nu parea mult. In orice caz, e un moft pe care mi l-am satisfacut, probabil cel mai putin util dintre toate optiunile Smile

Un om sincer.
Bravo!
Eram/sunt 1000% ca motivul principal pentru care sunt achizitionati la acest pret exorbitant, il reprezinta afisarea pe display-ul din bord!
In aceasta epoca traim: cea a display-urilor!
Utile, inutile, nu conteaza.
Doar sa fie cat mai multe si cat mai mari.
Vezi si optiunea pentru CD 600.
Skip ads

  • Alexandru074

  • Mesaje scrise: 836
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Insignia 2014 A20DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2017

  • Mesaj Privat
https://www.auto-bild.ro/sti...-2017-136313.html
Ma gândeam ca vânzãrile pe anul trecut al mãrci Opel va fi macar in primii trei ....in schimb stau foarte bine Ford si Skoda...🤔🤔🤔
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
chelebet a scris:
Alexandru074 a scris:Salut Chelebet...astãzi se anunțã -6 grade la Iași,sper ca nu ai trecut la sandale?😃😃

Eu știu vremea cu doua sãptãmâni înainte daca vreti va spun "secretul"
L.E.
Urmãriți vremea in Ohio sau Illinois
Ea va fi exact la fel si la noi dupa doua sãptãmâni Wink
Asta se aplica mai ales pe zona Iasiului cred ca zonele urmaresc aceeași paralelã...

De ce nu aplici pt postul de director la INMH?!🤔
Sau nu ai sustinere politica?
  • damnatu

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Tai-Pan a scris:Fara a supara pe cineva, as vrea sa votam o chestiune:
Merita banii (300 de euro sau 450 euro) senzorii de parcare originali, in conditiile in care se pot monta senzori pe spate cu 200 - 400 de lei, la firme serioase?
Da sau Nu
Fara explicatii gen: fiecare pune ce vrea pe masina.......
450 de euro costa scaunele AGR!
Care este rolul senzorilor de pe fata?🤔
Masinile sunt conduse, totusi, de persoane care au permis de conducere!
In opinia mea, este "nastrusnica" ideea de a cauta o masina care sa fie "best buy" si de a pune pe ea senzori de 7 (sapte) ori mai scumpi decat cei AM!


Eu cred ca trebuie calculat altfel, dupa cum vezi reducerea e de aproximativ 24% din valoarea de catalog deci la orice optionala adaugata se adauga si reducerea de 24%.
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Corect.
La optionale, producatorul are un castig de 200 - 1000%.
Castigul realizat din producerea automobilului in versiunea de baza este de maxim 25%.
De exemplu: puntea Watt aduce un cost, fara TVA, suplimentar de doar 20 $ pentru GM, dar la optionale este peste 200 euro fara TVA.
Bine ca am primit-o gratuit.

https://en.m.wikipedia.org/w...GM_Delta_platform
  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Smile)))))) tare asta Tai-Pan
Acum serios.. eu urmaresc chestia asta cu vremea de 7 ani (fratele sotiei locuieste acolo) si de fiecare data s-a aplicat :O
  • cristibr

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2017

  • Mesaj Privat
Am optat pentru senzori spate montati la radacini Braila, pret 800lei. Au cerut 900 dar am reusit sa negociez putin. Sunt marca Directed. Am vazut ca aceiasi senzori se vand online cu 400-500 lei. Restul manopera.
Cam scumpi. Cred ca era mai ok daca ii luam pe cei originali.
  • cristibr

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2017

  • Mesaj Privat
Si pe modelul 2018 e montata puntea watt
  • jupijohn

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Zafira Tourer 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2014

  • Mesaj Privat
PEmil a scris:
Cosmin95 a scris:Salutari de la Muntele Rosu!


Cosmin, stii o cazare buna in Cheia?


https://www.google.de/maps/p....562095,11z/data=!4m5!3m4!1s0x47a0745aa46749d1:0x76767786045b960b!8m2!3d49.7001183!4d12.7021707
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR