Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • hpg
  • *
  • 9 mesaje
  • din 25 Apr 2018
  • Astra 2013 B14NET
  • Germania
  • hpg

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2013 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Ce pot sa va mai sfãtuiesc despre Opel Astra J Sedan e faptul ca distribuția fiind pe lanț se va pune un ulei care duce pana in 30.000 km
Așa cum știm toți schimbul de ulei sa face la un an sau la 15.000 la un ulei bun cum am fost obișnuiți toți dar la motoarele astea cu distribuția pe lanț se pune un ulei pana in 30.000 km pt ca are alta vascozitate mai mare și drumurile scurte casa și munca i scurteazã viscozitatea foarte repede...va apãre in computerul de bord densitatea uleiului in procente %
Din când in când dacã va uitați ve-ți vedea ca scade puțin câte puțin in funcție de folosințã mașini și condițiile de circulație adicã oraș sau autobanda...
Când va apãrea 5% densitatea va anunța ca uleiul trebuie schimbat și îl ve-ți schimba.
Sa nu face-ți greșealã sa completați ulei pt ca vi se pare ca a scãzut și ar trebui sa fie plinã baia pt ca ve-ți da peste cap calculatorul de calculare a vascozitati și riscați sa uzați lanțul de distribuție.
Dacã nu apare niciodatã in computer sa schimbati uleiul faceți-o la 1 an obligatoriu și schimbați-l într-un service care vã poate da un fiscal la mâna și o ștampila asa cum Se procedeazã intr-o reprezentanta...pt ca la noi toți știu mecanica si e foarte ușor sa spunã ( merge încã mult și bine sau cumpara si completeazã puțin de ulei ca nu are nimic)
Nu are nimic ca doar nu e a lui și normal sa nu aibã nimic nu?
Sper ca am fost de folos cu aceasta informație.
Multa bafta!
Skip ads

  • hpg
  • *
  • 9 mesaje
  • din 25 Apr 2018
  • Astra 2013 B14NET
  • Germania
  • hpg

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2013 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Da Chelebet ar fi taxele mai mari dar un motor de 2.0 L aspirat cred ca ne-ar cauza mai putine gânduri și probleme...dar dacã asta e tehnologia trebuie sa încercam sa ținem pasul cu ea...!
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
@hpg
E tare asta cu calculatorul si vascozitatea....s-a discutat de "n" ori , o mai facem o data : e un simplu contor si atat , doar nu o avea vreun laborator in motor care sa determine vascozitatea ....ca exemplu : daca azi ai schimbat uleiul , reset si apare 100% viata uleiului, tii masina in garaj , fara sa faci 1 km timp de 1 an, ai sa constati ca peste 365 de zile viata uleiul e intre 5-10 % .
  • hpg
  • *
  • 9 mesaje
  • din 25 Apr 2018
  • Astra 2013 B14NET
  • Germania
  • hpg

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2013 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2018

  • Mesaj Privat
E foarte normal ce spui mariocb
Dar sa fim realiști și sa nu punem probleme de genul ți mașina in garaj 1 an...
Știm cu toți ca uleiul dupã un anumit numãr de km ajunge foarte slab...nu sunt vreun mecanic inginer in motorizãri ca sa pot sa lãmuresc situația calculatorului și sa știu in ce criterii și parametri ajunge el sa citeascã lucrurile astea...eu spun doar cazuri care se întâmpla și sunt reale nu vb de mașini ținute in garaj...m-am raportat doar la ce spune constructorul și ce spune un mecanic.
Cred ca ar fi de ras sa ajung sa întreb într-un service dacã cumva țin mașina in garaj 1 an mai trebuie uleiul schimbat...ma repet aici spun doar cazuri reale și nu încerc sa discut ceva ce poate 1% ar fi un caz real.
Dar pana la urma fiecare face cum crede de cuviințã și pãrerile pe orice site sunt împãrțite și fiecare le considera ca atare in felul lui.
Am vrut doar sa fiu de folos nu sa stau sa dezbat problemele care ma depãșesc sau care nu ar fi cazul sa ma intereseze prea mult...!
Multã bafta.
Skip ads

  • hpg
  • *
  • 9 mesaje
  • din 25 Apr 2018
  • Astra 2013 B14NET
  • Germania
  • hpg

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2013 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Îți spun cazul meu...in Noiembrie 2017 am fãcut schimbul de ulei...fac 30 km zilnic munca și casa și in rest mașina sta in parcare...mai am 36% vascozitate...dupã 6 luni...dat fiind ca mașina sta pe loc de la ora 13:00 pana dimineața la ora 04:00
Asta ar însemna ca in 2 luni dacã îmi apare in bord sa schimb uleiul sa ma duc sa întreb de ce? Nu cred ca m-ar interesa de ce cât ma interesat in toți acești ani ca motorul ãla sa nu îmi facã probleme și poate faptul ca am schimbat lucrurile așa cum am fost înștiințat de cãtre mecanic sa o fac nu mi-a fãcut nici un fel de probleme acest motor de 4 ani încoace...ma repet...am vrut doar sa dau un sfat celorlalți care nu știu sau care i-ar putea interesa despre unele situatii și nu sa ma întreb de ce apare așa și de ce trebuie schimbat acuma și nu la anul sau de ce așa repede și nu mai peste 7 luni când știam eu...nu ma interesat și nici nu am vrut sa știu in ce parametri se calculeazã aceste lucruri...dacã vroiam sa știu întrebam dar m-am raportat foarte simplu la ceea ce tine de mine la o mașina...condus și vãzut ce trebuie schimbat sau când și avut grija ca tot sa meargã in ordine...restul nu am considerat ca m-ar ajuta in vreun fel.
Fiecare e liber sa înțeleagã ce vrea și cred ca am încercat sa dezbat un subiect care ar fi fost mai bine sa nu îl dezbat.
O zi buna tuturor!
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
@ hpg
A fost un exemplu ipotetic , ca sa se inteleaga ca este vorba de un simplu contor, ce este setat pe timp ( 365 de zile ) sau distanta parcursa ( in cazul RO :15000 km).
  • hpg
  • *
  • 9 mesaje
  • din 25 Apr 2018
  • Astra 2013 B14NET
  • Germania
  • hpg

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2013 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Da într-adevãr...situatii și situatii și depinde de la un caz la altul!
  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
https://www.4tuning.ro/legis...newsletter_449936
Scãpãm de cotețe?
Se întreba autorul articolului cum se poate face identificarea mașinilor. Simplu, ori sistem de stickere ori camere care citesc numãrul ca la rovigneta. Doar ce au dat în funcțiune registrul unic de evidențã a permiselor și înmatriculãrilor care este interconectat deja cu fiscul local.
Skip ads

  • danielus

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2017

  • Mesaj Privat
E clar, masina asta e facuta sa stea doar in garaj sau in showroom! Cum o scoti afara pãteste ceva: se zgârie, ciobeste, etc. Iata cu ce m-am ales dupa ploaia de ieri:




Am remarcat abia astazi, cand m-a luat sotia in drumul spre casa; de pe locul soferului nu se observa din cauza oglinzii si a carcasei senzorilor. Nu stie daca a fost din cauza grindinei sau a picat ceva pe ea adus de vânt, era parcata pe o strada in timpul ploii.
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Sper ca ai CASCO..
Ghinion.. sigur a cazut ceva mai tare decat grindina pe ea. Parerea mea e sa verifici si tabla de pe plafon, capota si portbagaj.
  • danielus

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Am Casco, dar si fransiza. Posibil sa fi cazut ceva tencuiala, in partea de jos era nisip cu bobul mare, ca de tencuiala, nu praf de zi cu zi. Am verificat celelalte elemente, nu au nimic.
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Clar de la tencuiala s-a crapat. Bine ca nu ai alte pagube.
Skip ads

  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Pam Pam.
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Gata cu cazanele.
Era si cazul.
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Ma gândesc ca în 2021 sa dea și în Euro 4.
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Totusi, in bucuria asta, ma gandesc si pe partea cealalta, la cei care nu au bani de masini noi sau aproape noi.
Pentru Euro4 inseamna masini pana in 2009 daca nu ma insel, ceea ce reprezinta un procent inseamnat
Ma pun si in pielea celorlalti, si parca nu e ok..

Ganditi-va numai cate Golf 4 se afla acum in Bucuresti Smile))
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Pai da dar dacã stam strâmb și judecam drept nu cred ca toatã lumea trebuie sa aibã masina. Îți permite buzunarul sa ai ce nu polueazã iti cumperi.
Nu sunt eu obligat sa respir aerul poluat de cazan euro 0-4....
Daca stai sa te gândești cate euro 4 TDI sunt cu EGR anulat, dpf...etc...ma ia capul.
Tot ce e 1.6 TDI dupã 100000 ajuns probleme.

Merg pe bicicleta seara și în oraș te sufoci de poluare. Nu prea e normal.
Sa aleagã varianta Parisului și a Atenei și sa interzicã complet diesel în capitala.
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Stiu! De acord si cu tine!
Am expus problema din perspectiva tuturor.
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Un Euro 4-5-6 de +2500-3000 cm3 polueaza mai mult decat un Euro 3 de 1400 cm3!
In Romania, toate deciziile sunt uate "pe interes"!
Nici o decizie nu este inteligenta si nu este luata in respect fata de cetateni sau urbe, deoarece inteligenta lipseste cu desavarsire la politicienii romani, iar ei sunt acolo doar pentru interes personal si de grup.
Masura trebuia sa se refere DOAR la zona centrala si sa includa si masinile cu euro 4-6 cu cilindree mare.
Daca vrem intr-adevar sa reducem poluarea.
Iar orice politist (MAI sau local), cat si alte autoritati, TREBUIE sa ridice talonul la masinile pe care le vad in trafic ca scot fum si TREBUIE sa anuleze licenta service-urilor care acorda ITP la misto!
Zilele trecute, am fost martor cum o Alfa Romeo tunata A ALBASTRIT o intersectie. Intersectia de la magazinul REAL din Vitan!
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Nu este normal sa schimbi regulile in timpul jocului.
Corect ar fi sa interzica achizitionarea lor incepand de la un moment dat.
Si actualii proprietari ce sa faca cu ele? Dna Firea sa faca parcari uriase, pazite, la marginea Buc, iar cand oamenii au nevoie de masina sa plece in afara localitatii, sa-si faca bagajele si sa ia taxiul pana in parcare, muta bagajele si pleaca in concediu...
Dar ce faci de Craciun, de Paste, toamna, cand tot omul isi cara un purcel sau un miel de la tara, butoiul cu vin...
Iar cele care sunt pe firma vor fi interzise? Autoturisme, camioane, tractoare, macarale, autobuze... Ca si alea polueaza...
Tare imi face impresia ca este un fel de hei-rup romanesc, care nu este deloc bine gandit...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR