Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
mihai63 a scris:
xxl_cm a scris:am gasit urmatoarea avenlopa de iarna la un pret bun - 375 lei: https://www.norauto.ro/anvel...15-60r16-99h.html
ce parere aveti de bfgoodrich?



Debica frigo..facute în Polonia..deci se asorteaza cu maºina..


auuu, sunt cam naspa.
am mai citit niste review-uri pe net si nu prea sunt multumiti de bfgoodrich pe carosabil ud sau cu zapada.
goodyear am gasit la emag cu aproape 500 lei/buc, dar au doar 2 bucati.

o sa ma reorientez catre modelele de top: Michelin, Dunlop, Goodyear, Pirelly.
eventual ma gandeam sa incerc si ceva nokian, toyo sau yokohama.
Skip ads

  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Nokian Wr D4. Foarte bune. Le am pe Astra G.
  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
am gasit niste NOKIAN WRD3 la pret bun, dar sa vad ce DOT au.
daca nu gasesc nimic ok, umblu la pusculita si iau niste goodyear ultragrip performance gen-1
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu am pus pe astra michelin alpin 5 si am fost foarte multumit de aderenta lor.

Danielzgk a scris:http://www.revizieshop.ro/m/opel-astra-j/jante-si-capace-opel-astra-j/senzor-presiune-roata-opel-astra-j-mobiletron-p-9915268,eu
Foloseste cineva acesti senzori?
si eu sunt curios de niste senzori presiune mai buni la pret decat cei originali...
mie imi trebuie 3 deoarece unul "il fur" de la rezerva...
Skip ads

  • i.bogdan

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
xxl_cm a scris:
mihai63 a scris:
xxl_cm a scris:am gasit urmatoarea avenlopa de iarna la un pret bun - 375 lei: https://www.norauto.ro/anvel...15-60r16-99h.html
ce parere aveti de bfgoodrich?



Debica frigo..facute în Polonia..deci se asorteaza cu maºina..


auuu, sunt cam naspa.
am mai citit niste review-uri pe net si nu prea sunt multumiti de bfgoodrich pe carosabil ud sau cu zapada.
goodyear am gasit la emag cu aproape 500 lei/buc, dar au doar 2 bucati.

o sa ma reorientez catre modelele de top: Michelin, Dunlop, Goodyear, Pirelly.
eventual ma gandeam sa incerc si ceva nokian, toyo sau yokohama.


Nokian wrd4 se bate cu marcile pe care le-ai enumerat. Un pret mai bun ca Goodyear. Dupa o iarna ma declar multumit de nokian wrd4
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
am nokian de iarna (nu stiu exact ce model, la nevoie ma uit pe ele) pe vectra.
sunt slabute comparativ cu mastersteel winter plus (ce am avut inainte de nokian)...

iar comparativ cu michelin alipn 5 (ce am de iarna pe vectra) sunt 0 barat...
mai au de invatat pana sa se compare cu michelin.
  • jupijohn

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Zafira Tourer 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2014

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:eu am pus pe astra michelin alpin 5 si am fost foarte multumit de aderenta lor.

Danielzgk a scris:http://www.revizieshop.ro/m/opel-astra-j/jante-si-capace-opel-astra-j/senzor-presiune-roata-opel-astra-j-mobiletron-p-9915268,eu
Foloseste cineva acesti senzori?
si eu sunt curios de niste senzori presiune mai buni la pret decat cei originali...
mie imi trebuie 3 deoarece unul "il fur" de la rezerva...


Salut!

Esti sigur ca ai senzor in rezerva?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Da. Am scos anvelopa de pe rezerva si am si senzor pe janta. Daca vrei iti fac poza la janta goala...
Skip ads

  • jupijohn

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Zafira Tourer 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Nu, merci.... nu ma asteptam sa fie asa darnici... sa puna senzor si pe rezerva.... banuiesc ca trebuie sa fie si memorat deja....
Asta e chiar super...
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Buna seara!
Tocmai ce m-am intors dupa un drum de cateva zeci de km, pe o ploaie abundenta. Am fost surprins de vremea rece si bineinteles ca nu m-am gandit sa fac din nou presiunea in roti. Asadar, cand am pus contactul, am primit mesaj cu presiune scazuta in pneurile fata. 188 pe ambele presiunea. Pe spate 190 + martorul galben in bord. Am plecat la drum, presiunea a ajuns la 224 pe toate 4, dar martorul nu s-a stins. De fiecare data cand pun contactul, imi apare mesajul.
Si OnStarul spune la fel..
Maine o sa mai bag aer, o sa bifez din nou casuta cu Light Weight si sper sa.si revina..
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Fa presiunea la 230 acum la temperarura asta de afara.muta pe light si o sa fie ok.asta intentionez sa fac si eu astazi.le aveam facute la 210 si pe caldurile care au fost imi urca pana la 250-260 la rulare.acum ca s.a cam terminat cu caldura bag 230 in anvelope.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
jupijohn a scris:Nu, merci.... nu ma asteptam sa fie asa darnici... sa puna senzor si pe rezerva.... banuiesc ca trebuie sa fie si memorat deja....
Asta e chiar super...
nu e. am avut rezerva pe masina si imi dadea eroare pe roata respectiva (presiune 0).
catalin1985 a scris:Fa presiunea la 230 acum la temperarura asta de afara.muta pe light si o sa fie ok.asta intentionez sa fac si eu astazi.le aveam facute la 210 si pe caldurile care au fost imi urca pana la 250-260 la rulare.acum ca s.a cam terminat cu caldura bag 230 in anvelope.
eu am pus 250 in toate 4 rotile. e putin mai rigida masina (se simte la denivelari mult mai tare) insa parca se manevreaza mai usor...
Skip ads

  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
E normal sa topaie putin.cand am luat.o de noua avea 290 in anvelope.sa vezi atunci topaieli.😁
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Incepem sa ne pregatim de iarna.a sosit comanda astazi.😁 protectie ceramica nanolex si3d,degresant nanolex. 
Ramase de acum 2 ani cand am cumparat un intreg kit:argila bilt hamber fina,un pic de degresant si in jur de 10 ml de protectie ceramica,ceara de la soft99 fusso coat. 
Total cost protectie ceramica 290 lei 50 ml si 90 lei degresant 750 ml.suficient pt 2 aplicari lejer. 
Asteptam acum vreme mai buna pt o spalare temeinica,decontaminare cu argila si apoi aplicare protectie ceramica. 
Rezultate dupa 2 ani si 2 luni de la achizitie,55 500 km rulati,tinuta in fata blocului,spalata numai la spalatorie,o aplicare a protectiei ceramice imediat dupa cumpare si o a doua dupa 1 an,panza de paianjen aproape inexistenta,ceva superficial pe alocuri,zgarieturi zero.eu unul,spun ca se merita.

  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
jupijohn a scris:Nu, merci.... nu ma asteptam sa fie asa darnici... sa puna senzor si pe rezerva.... banuiesc ca trebuie sa fie si memorat deja....
Asta e chiar super...


nu e vorba de darnici, cat de automatizarea liniei de productie: acelasi tip de roti le folosesc si pe masinile care au jante de tabla.

ar trebui sa aiba o gramada de roti separate pe care sa le puna ca rezerve, roti care sa nu aiba senzori de parcare.
pe cand asa prefera sa ia orice roata cu jante de tabla din gramada si sa o puna in portbagaj.
dpdv logistic si al stocurilor e mult mai ieftin asa. un senzor probabil ii costa 5-10 euro, pe cand o gramada separata de roti de rezerva fara senzori ii costa mult mai mult, plus fluxul de asamblare care trebuie modificat sa aduca acele roti de rezerva la zona de asamblare.
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
La Radacini Braila, sectia CAROSERIE mi s-a spus ca stopul suplimentar pe frana, cel de pe mijlocul lunetei, nu este cu becuri, ci cu LED-uri.
Voi ce stiti?
Daca sunt LED-uri, se sting f repede, nu au inertie luminoasa, asa cum au becurile...
A mea este MY 2017...
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Salut Emil!
Da, sunt leduri acolo.
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
catalin1985 a scris:Fa presiunea la 230 acum la temperarura asta de afara.muta pe light si o sa fie ok.asta intentionez sa fac si eu astazi.le aveam facute la 210 si pe caldurile care au fost imi urca pana la 250-260 la rulare.acum ca s.a cam terminat cu caldura bag 230 in anvelope.

Multumesc!
Am bagat 230 acum si e ok.
  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
are cineva idee ce dimensiune au prezoanele de la roti: 17 mm sau 19 mm? as vrea sa iau niste capacele cromate si nu stiu dimensiunea.
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Prezoanele au filet M12 x 1.5!
Piulitele care se infileteaza pe ele au hexagon de 19.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR