Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Ce rost are sa calculeze consumul de GPL la unghie de broasca?!🤔
Oricum va avea un cost de max 50% din cel pe benzina ....
Skip ads

  • GDom

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2018 1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2018

  • Mesaj Privat
xxl_cm a scris:
GDom a scris:Vernesti Buzau.Pretul initial la telefon a fost de 40 de mil dar la fata locului am primit o reducere de 1 mil


si a scris in factura ca suma de plata a fost mai mica, pe la 2500-300 lei. stiu faza asta, am patit-o si eu.
la mine acum 7 ani instalatia a fost 2750 lei si mi-a facut o reducere de 50 lei dar a scris pe factura 2000 lei.

ai cumva idee modelul de instalatie si tipul de injectoare?

oricum sa ne tii la curent cum ti se pare pe gaz la drum intins si cam care e consumul - asta il poti face doar de la gol la gol, nu de la plin la plic ca la benzina, ca rezervorul de gaz nu se umple niciodata la fel. unele pompe au presiune mai mare, altele mai mica, plus ca e important si momentul zilei cand ai facut plinul, mai ales vara.

eu de obicei la masina veche resetez kilometrajul mic la fiecare plin si asa stiu cam cat ma tine. la inceput ca sa vad consumul am mers pana se termina complet gazul si incepea sa piuie instalatia. in acel moment notam nr de km pe kilometrajul mic si imparteam la litrii de gaz pusi la ultima alimentare cand am avut rezervorul complet gol.

becurile de la instalatie sunt doar orientative: primul bec se duce dupa 10%, urmatorul dupa 20%, urmatorul dupa inca 20-30%, iar ultimul bec tine cam 40-50%.

Pe injectoare scrie brc si o serie.Pretul aa fost de 39 mil si pe factura
  • GDom

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2018 1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2018

  • Mesaj Privat

  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Tai-Pan a scris:Ce rost are sa calculeze consumul de GPL la unghie de broasca?!🤔
Oricum va avea un cost de max 50% din cel pe benzina ....


pur si simplu de curiozitate !
ai dat atatia bani pe o instalatie si nu poti sa stii macar cat consuma?!
plus ca va trebui sa raspunzi intrebarilor curiosilor care te-au auzit ca ai pus gaz.

pe traseul pe care il fac eu din bucuresti pana in provincie am 6 statii GPL de unde pot alimenta pe o distanta de 160 Km, cu o distanta intre ele de maxim 60 km.
asa ca putea sa mi se termine gazul oriunde, ca mai mult de 60 km nu as fi mers pe benzina.
daca atunci cand aveam doar benzina nu puteam sa fac asemenea experiment, pe gaz nu e nici o problema ca mai ai inca un rezervor.

am mers pana mi s-a golit complet rezervorul, l-am umplut complet la prima statie, am resetat kilometrajul mic si am mers iarasi pana s-a golit complet, apoi am impartit cantitatea alimentata la nr de km facuti.
in general mi-a iesit cam cu 0.5 litri in plus fata de consumul pe benzina, calculat si ala de la pompa la pompa.
Skip ads

  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
cum a facut masina 2 ani ma duc cu ea la buzau si imi montez si eu.

si inca ceva: recomand sa nu mergi cu rezervorul de benzina prea gol, ca unele masini au pompa de benzina in rezervor si e racita tocmai prin circulatia benzinei prin ea. pompa merge in permanenta, indiferent ca tu esti pe gaz sau pe benzina. daca ai prea putina benzina in rezervor s-ar putea ca la un moment dat pompa sa mearga in gol si sa se arda.
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Cu gazul este la fel ca si cu benzina, adica exista diferente de calitate in functie de furnizor?
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
xxl_cm a scris:cum a facut masina 2 ani ma duc cu ea la buzau si imi montez si eu.

si inca ceva: recomand sa nu mergi cu rezervorul de benzina prea gol, ca unele masini au pompa de benzina in rezervor si e racita tocmai prin circulatia benzinei prin ea. pompa merge in permanenta, indiferent ca tu esti pe gaz sau pe benzina. daca ai prea putina benzina in rezervor s-ar putea ca la un moment dat pompa sa mearga in gol si sa se arda.


Esti sigur ca pompa de benzina functioneaza chiar daca mergi pe gaz?
Nu mi se pare normal..., in acest caz nu numai ca functioneaza degeaba, dar mai functioneaza si in suprasarcina, pompand benzina intr-un circuit inchis (adica baga presiune intr-un circuit din care benzina nu refuleaza).
  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
PEmil a scris:Cu gazul este la fel ca si cu benzina, adica exista diferente de calitate in functie de furnizor?

bineinteles !
plus ca e diferenta si intre vara si iarna: ca sa arda mai bine la temperaturi scazute schimba proportia de gaze: iarna baga mai mult propan in gaz. oricum GPL e un amestec de butan, propan si alte cateva gaze.

eu am folosit in general gaz de la Lukoil ca mi s-a parut mai bun. benzina nu am curaj sa cumpar de la ei ca e foarte proasta, dar gazul e bun spre foarte bun. de fapt gazul e de la Bullrom, ca cei de la Lukoil au rafinarie la Ploiesti, dar nu si partea de gaze.
iti recomand sa iti faci card de fidelitate, ca ai reducere 10 bani pe litru si primesti cate un punct la fiecare 20 lei cheltuiti. punctele alea le poti folosi ca reducere la achiztii ulterioare de combustibil: 1 punct = 10 bani reducere
cel mai ieftin gaz l-am luat prin 2016 la 1.98 lei/litru, din care scadeam inca 10 bani si ajungeam la 1.88 lei/litru.
sa tot mergi cu masina la pretul ala !

la rompetrol gazul e mai scump si parca ceva mai slab ca putere, plus ca se consuma si mai repede.
la mol gazul e ok, dar sunt putine statii care au gaz.
la RBC sa nu bagi decat in cazuri de urgenta si maxim 10 litri cat sa ajungi la alta statie, ca au un gaz foarte prost. am bagat de cateva ori de la diverse statii RBC si de fiecare data masina a devenit o matza lesinata.
Skip ads

  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
PEmil a scris:
Esti sigur ca pompa de benzina functioneaza chiar daca mergi pe gaz?
Nu mi se pare normal..., in acest caz nu numai ca functioneaza degeaba, dar mai functioneaza si in suprasarcina, pompand benzina intr-un circuit inchis (adica baga presiune intr-un circuit din care benzina nu refuleaza).


nu stiu cum e la opel, dar la ford asa e: pompa merge in continuu si asigura in permanenta presiune in instalatie.
ca sa nu strice pompa, unii proprietari de masini au pus un comutator suplimentar in cabina prin care taie alimentarea pompei de benzina, dar asta mi se pare absolut inutil.

oricum eu le-am cerut celor de la buzau sa imi seteze ca atunci cand turatia trece te 3800 ture si presiunea undeva in galerie sau evacuare este peste o anumita limita (adica sunt in accelerare), sa imi comute pe benzina.
asta protejeaza un pic motorul in sarcina si e utila cand ai nevoie sa depasesti in forta ca benzina are putere calorica mai mare. la mine se simtea un mic zvac cand trecea de 3800 rpm.

initial setarea a fost la 3500 rpm, dar consuma cam multa benzina (5 litri benz la 30 litri gaz) asa ca le-am cerut sa imi ridice setarea la 3800 rpm. dupa asta imi consuma maxim 1-2 litri benz la 30 litri gaz.
  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
eu am instalatia gpl marca BRC din iunie 2012.
pana acum am facut aprox 50.000 km pe gaz si am economisit aprox 2500 euro.
ca si cheltuieli cu instalatia am avut urmatoarele:
- 200 lei la RAR sa imi treaca instalatia in cartea masinii
- 50 lei la politie sa imi schimbe talonul sa imi dea talon model nou
- 350 lei schimbat multivalva ptr ca din cauza mizeriei plus o problema de proiectare mi se bloca valva pe inchis si nu mai puteam baga gaz
- 200 lei schimbat filtrele de gaz la buzau cand am schimbat si valva.

bonurile mele de gaz erau in general de 60-80 lei si faceam in general plinul: la un rezervor de 42 litri imi intrau maxim 32 litri gaz.

in rest alimentam si eu de 2 ori/an cu benzina: la pasti si la craciun Very Happy Very Happy Very Happy
  • Danielzgk

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2018

  • Mesaj Privat
La cati km faci pe an, nu ai facut mare afacere.
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Parerea mea este ca o instalatie pe gaz se preteaza la peste 25.000 km pe an.
Skip ads

  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Dpdv financiar nu a re rost dezbaterea.
Costul instalatiei GPL se recupereaza in 20.000 km.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu nu am de gand sa pun instalatie GPL pe masina.
prefer sa ma pot folosi de toata capacitatea portbagajului decat sa ma lovesc mereu de roata de rezerva (fie ea si slim) in momentul in care pun diverse prin portbagaj.
daca aveam de gand sa cumpar o masina care sa fie ieftina la consum, imi luam diesel.
daca am avea si noi in romania solutia CNG-ului (cu rezervor mai mic de benzina si rezervorul de CNG pus in locul celui de benzina, fara sa pierzi din spatiul din portbagaj, era o alternativa...
dar cum noi nu avem statii CNG, GPL-ul nu reprezinta o alternativa pentru mine.
  • jupijohn

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Zafira Tourer 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Desi nu se mentioneaza aici.... eu am inteles din ceea ce am citit, aflat ca in aproximativ 100.000 km mersi pe gaz pot aparea probleme la supape, garnitura de chiuloasa....
Daca iti asumi toate astea si inca mai e o idee buna mersul pe gaz.... poate parea foarte ieftin pe km parcurs....
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Eu stiu ca la gaz, arderea degaja o caldura mult mai mare decat la benzina iar arderea este una foarte uscata...
Stiu bine?
Daca da, novice fiind, cred ca, in timp, aceste 2 lucruri au oarece influenta negativa...
  • Shade89

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2017

  • Mesaj Privat
V-au aparut urme de uzura pe volan? La mine pe partea stanga in special e destul de uzat, a inceput sa se exfolieze intr-o parte. Am aproape 15.000 KM. Exista solutii de regenerare/curatare volan de piele?
Burduful de la frana de mana are deja 2 ciupituri si s-a descusut aproape 2-3 cm pe mijloc.
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Mie, unul, la 15900 km, nu, cu toate ca nu m-am uitat pentru a cauta in mod special eventuale urme...
M-am gandit si eu la posibilitatea asta, cu atat mai mult cu cat in marea majoritate stau doar cu o mana pe volan, iar virajele le iau rotind volanul tot cu o singura mana, ceea ce inseamna concentrarea uzurii in zone mici...
Iar burduful de la frana de mana deja l-am schimbat dupa prima iarna, deoarece se ciupise pe cca 1,5 - 2 cm, am zis eu din cauza rigidizarii acestuia la ger
  • adi1

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2018

  • Mesaj Privat
am avut logan pe gaz pus la 15000 km
am dat masina la 170000 km
nu am schimbat nici macar bujiile,au fost cele din fabrica
dar a fost logan cea mai "proasta" masina
  • jupijohn

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Zafira Tourer 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Apropo de Logan... exista totusi o mare diferenta de aspect si calitatea materialelor.... chederul de la parbriz a luat-o la goana la Loganul tatalui meu ..... fenomen imposibil chiar si pentru batranul Matiz dus la rabla dupa 9 ani... nu mai vorbim de Opel....
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR