Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Acasa.
Mi-am cumparat pompa pt schimb ulei.
Eu am mai facut un schimb de ulei in ianuarie.....
Skip ads

  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Este mai bine sa dai drumu la busonul de golire a baii de ulei, mai antrena mizeria...
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Salutare,
Raman oarecum uimit de ce citesc.

Uni nu au încredere în uleiul recomandat de producãtorul de mașini. Nu e bun...poate e de floarea soarelui...😁. Adica își asuma rãspunderea ca dacã se fãrâmã în 5 ani cat e garanția maxima cu 40.000 pe an deci 200000 km ca nu se strica și voi vreți sa treceți la uleiuri cu alintaroma gen Mobil. Deci toți sunteți ingineri care au proiectat motoare și considerați ca e mai bine. 😁 😁
La un parcurs normal de 15 k km pe an masina tine minim aia 200 k adicã 13.33 ani.
Eu respect ce zice în carte.
Cat de varianta de a îmi face singur revizia deja mi se pare absurd. Pentru 500-700 lei pt o revizie care sa ateste ca au fost schimbate consumabilele la timp nu cred se merite.
Sa vedem când le veți vinde... Masina cu 100000 km fãrã istoric...atunci sa va aud. Fiecare face cum dorește.
Mie îmi creste valoarea astfel la masina pentru ca vor exista multe fãrã istoric.
Luați asta în calcul...când renunțați la garanție...și faceți revizii în curte acasã.
Ați cumpãra o astfel de masina SH?

Eu clar nu..


PS: acum vor apãrea discuțiile în contradictoriu 😁😁
  • Cristi MM

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Ai perfecta dreptate,, Bau Bau "
Skip ads

  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Salut Bau Bau, eu nu intentionez sa cumpar alta noua in 5 ani, deci exista ecuatie si fara revanzare, plus ca daca ai factura originala si pe numele tau care atesta ca esti primul proprietar nu e din drum...nu trebuie sa ai stampile de schimb ulei ca sa vinzi masina...dar e un avantaj sa ai stampila atunci cand o vinzi dupa 5 ani este adevarat.
O seara buna!
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Mai ales dacã ai 5 stampile dupã 5 ani care sa ateste ca ai fãcut schimbul de consumabile la timp.
Anul asta pe 09.10 va face 2 ani. Am prelungit garanția și la Astra și la Corsa cu încã 3 ani.
Le voi vinde când sunt încã în garanție cu reviziile la timp.
Dacã nu ai istoric verificabil în rețeaua Opel nu o poți da nici la buy back pt ca nu intereseazã pe dealer sa o cumpere.

Concluzionand pana în 200000 km producãtorul își asuma ca nu crapã motorul cu Dexos 1 gen 2.
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
La Multi Ani celor care își serbeazã ziua de Florii!
  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Bau-Bau are dreptate, istoricul de service conteazã mult pentru vânzare, din pãcate la destul de putini cunoscãtori. Asta toamna, in timp ce cautam o mașinã pentru cineva, am auzit cele mai fanteziste bazaconii despre întreținerea periodicã si ce este mai grav, multi le și cred, atât cei care le enunțã, cat si cei care le aud. Nu este cazul nostru, dar cam acesta este unul din motivele pentru care mai mult de 80% din masinile de pe drumurile patriei sunt tigãi, cotețe sau alte ceaune deși sincer ma îndoiesc cã ar putea capata si aceasta destinație. In alta ordine de idei; La foarte mulþi ani frumoși și sãnãtoși alãturi de cei dragi! Florinilor, Florinelor, Vioreilor, Viorelelor șamd.
Skip ads

  • mihai63

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Tulcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Desi nu am renoit,platit,reactivat opțiunea onstar,ei îmi trimit mesaje lunar cu starea maºinii..beculețul e verde..iar eu îi las în pace..cred cã dacã plãteam..nu mai primeam nici-o info..
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Bau Bau a scris:Salutare,
Raman oarecum uimit de ce citesc.

Uni nu au încredere în uleiul recomandat de producãtorul de mașini. Nu e bun...poate e de floarea soarelui...😁. Adica își asuma rãspunderea ca dacã se fãrâmã în 5 ani cat e garanția maxima cu 40.000 pe an deci 200000 km ca nu se strica și voi vreți sa treceți la uleiuri cu alintaroma gen Mobil. Deci toți sunteți ingineri care au proiectat motoare și considerați ca e mai bine. 😁 😁
La un parcurs normal de 15 k km pe an masina tine minim aia 200 k adicã 13.33 ani.
Eu respect ce zice în carte.
Cat de varianta de a îmi face singur revizia deja mi se pare absurd. Pentru 500-700 lei pt o revizie care sa ateste ca au fost schimbate consumabilele la timp nu cred se merite.
Sa vedem când le veți vinde... Masina cu 100000 km fãrã istoric...atunci sa va aud. Fiecare face cum dorește.
Mie îmi creste valoarea astfel la masina pentru ca vor exista multe fãrã istoric.
Luați asta în calcul...când renunțați la garanție...și faceți revizii în curte acasã.
Ați cumpãra o astfel de masina SH?

Eu clar nu..


PS: acum vor apãrea discuțiile în contradictoriu 😁😁

Hai sa purcedem......
Ce te uimeste?
Motoarele cu ardere interna, in functie de arhitectura lor si de regimul de condus (talpa, urcat pe serpentine, temperatura exterioara etc) au nevoie de un ulei cu anumite caracteristici.
Pentru motorul nostru, Opel se jura pana in anul 2016 ca trebuie ulei cu specificatia ACEA C3 si recomanda uleiul cu specificatia Dexos2.(in garantie MUSAI GM Dexos2) pentru ca primeste bani pentru a emite aprobarea...
Din anul 2017, tot Opel se jura ca pentru motorul nostru trebuie un ulei cu specificatia ACEA A5/B5 si recomanda uleiul cu specificatia Dexos1 Gen2.(in garantie MUSAI GM Dexos1 Gen2) pentru ca primeste bani pentru a emite aprobarea...
Ce intelegi din aceasta consecventa a Opel?
Un pont: GM Dexos1 Gen2 are pret dublu.....
Intrebare: de ce Vw, Renault etc nu recomanda un ulei cu specificatia Dexos si recomanda cu specificatiile lor?
Pe piata sunt uleiuri premium, medii, basic si contrafacute.
Uleiul GM Dexos nu este un ulei premium.
As zice ca e basic.....
Cele mai bune, (mai greu de obtinut si mai scumpe) sunt uleiurile 0w40.
Cele mai usor de obtinut si mai ieftine sunt uleiurile 5w30.
Vorbim de uleiuri de la acelasi producator.
Cu garantia extinsa e alta discutie.
O certitudine si aici: producatorii si dealerii nu ies in pierdere ......
Daca vrei sa vinzi masina repede, e bine sa fie in garantie.
Daca o tii mai mult, nu se justifica frica de a se defecta ceva fix in periada 3-5 ani.
Dupa 5 ani, cand expira garantia extinsa si riscul de a se defecta ceva este mult mai mare, ce face cel care are frica? Face atac de panica?
La multi ani Florilor.......🍷
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
mihai63 a scris:Desi nu am renoit,platit,reactivat opțiunea onstar,ei îmi trimit mesaje lunar cu starea maºinii..beculețul e verde..iar eu îi las în pace..cred cã dacã plãteam..nu mai primeam nici-o info..

Ii poti apela din butonul albastru?
Merge sa localizezi masina sau sa-i dai comenzi din OnStar?
  • mihai63

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Tulcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Am incercat localizare masina dar nu merge,in schimb rapoartele lunare despre presiune,viata ulei ºi alte vrãjeli sunt reale..vor bani..o sa le dau bunaziua..si ..atât..
Skip ads

  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Rapoartele acelea nu au importanta.
Daca ceva e in neregula, ai afisare in bord.....
OnStar e bun in caz de necaz, doamne fereste!
  • sharky384

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2019

  • Mesaj Privat
Bunã ziua. Sunt posesorul unui autoturism Astra 1.4 turbo fabricație 2019 de aproximativ o lunã. Mașina este stabilã și placutã la condus. Mulțumesc pentru mesajele postate de toți pânã in prezent fiind de mare ajutor în alegerea acestui Opel. Având in vedere cã atunci când e nouã dai importanțã oricãrui sunet suspect am observat si la mine un sunet mai ciudat. Daca mã puteți ajuta vã rog cu o pãrere. Când apãs frâna pentru a opri la semafor de exemplu se aude un ticãit ca de releu de undeva de la mijlocul bordului. Cu cât apas frâna mai tare parcã ticãitul se repetã mai repede, face mai des, înainte ca mașina sã se opreascã. Sunetul se aude când apãs frana la vitezã micã. Am sesizat când am condus mașina farã muzicã si cu geamurile închise chiar de la iesirea din reprezentanțã. La denivelãri nu face deloc. De ce oare face doar când apãs frâna la vitezã micã și de ce ticãitul incepe mai des chiar când apãs mai tare sã opresc de tot? Vroiam sã vã întreb dacã ați remarcat acest sunet la autoturismele dvs.? În bord nu apare nicio eroare. Mulțumesc. Sã aveți o searã frumoasã.
  • SStoica892

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2019

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor! Doresc sa achizitionez un Astra J in ciuda tuturor gurilor rele ce critica opelurile. Sunt posesor de Corsa D si sincer in cei 11 ani singurele defectiuni notabile au fost o sonda lamda si reconditionarea alternatorului. Am totusi cateva nelamuriri.
1. Merita cele 200kg in plus pt varianta sedan ? (masina va trebui sa acomodeze 2 adulti si un bebe + accesorii gen carut) Stiu ca se castiga aprox 90L insa manevrarea bagajelor devine mai dificila spre deosebire de hatchb.
2. Motorul de 1.6 aspirat din experienta voastra face fata caroseriei? Am vazut cateva review-uri si era recdomandat motorul 1.4turbo din perspectiva consumui, insa nu ma declar fan al motoarelor foarte complexe.
3. Intentionez sa o cumpar SH, de la 2013 in sus deoarece am inteles ca au rezolvat din anul acela si marea majoritate a problemelor de la cutie (treapta 1 si 2). Intrebarea este daca la motorul 1.4T in momentul in care s-a trecut la EuroVI, au trecut si la injectie directa?Este vre-o diferenta notabila la consum intre cele 2 tipuri Euro5 Euro6?
Mutumesc frumos! Cu stima!
  • GDom

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2018 1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2018

  • Mesaj Privat
Salut! Nu are injectie directa.Si eu o folosec cu 2 adulti si 2 copii plus bagajele si carutul.Eu iti recomand sa iei turbo.1.6 e puturos si daca iei in calcul si o instalatie de gaze clar 1.4 turbo.Eu am apr 6000 de km.merge perfect si pe gaze si pe benzina.Eu sunt multumit de masina.
  • SStoica892

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2019

  • Mesaj Privat
@GDom. Ai Hatchback sau sedan? Din ce an este? Ms frumos!
  • GDom

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2018 1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2018

  • Mesaj Privat
Sedan.2018 1.4 T
  • deleted-119013

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2017

  • Mesaj Privat
SStoica892 a scris:
1. Merita cele 200kg in plus pt varianta sedan ? (masina va trebui sa acomodeze 2 adulti si un bebe + accesorii gen carut) Stiu ca se castiga aprox 90L insa manevrarea bagajelor devine mai dificila spre deosebire de hatchb.
2. Motorul de 1.6 aspirat din experienta voastra face fata caroseriei?



Eu am sedan 1.6 115cp.
Portbagajul chiar daca are gura ingusta, este adanc, pentru mine e salvator, am avut pentru bebelina doar carucioare mari.
Motorul are reprize bune in treptele 1 si 2, ma ajuta in oras la o plecare in forta, dar din treapta a3a se schimba radical situatia; acceleratia este (si cam atat). Depasirile in afara orasului se fac doar cu calcul bun al situatiei. Pe autostrada pana la 180 merge fara emotie, nu am incercat mai mult de atat; avand doar 5 viteze motorul este mai turat, insa eu il gasesc acceptabil ca si nivel de zgomot (140 km /h in jurul a 4000 rpm). Consum oras, depinde, eu am 11,5, sotia are 13 ☺. Afara 6-9 l in functie de viteza. Consum mediu la aproape 33000 km: 8.4 l.

Pentru mai multa forta recomand o alta motorizare totusi.
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
SStoica892 a scris:Salutare tuturor! Doresc sa achizitionez un Astra J in ciuda tuturor gurilor rele ce critica opelurile. Sunt posesor de Corsa D si sincer in cei 11 ani singurele defectiuni notabile au fost o sonda lamda si reconditionarea alternatorului. Am totusi cateva nelamuriri.
1. Merita cele 200kg in plus pt varianta sedan ? (masina va trebui sa acomodeze 2 adulti si un bebe + accesorii gen carut) Stiu ca se castiga aprox 90L insa manevrarea bagajelor devine mai dificila spre deosebire de hatchb.
2. Motorul de 1.6 aspirat din experienta voastra face fata caroseriei? Am vazut cateva review-uri si era recdomandat motorul 1.4turbo din perspectiva consumui, insa nu ma declar fan al motoarelor foarte complexe.
3. Intentionez sa o cumpar SH, de la 2013 in sus deoarece am inteles ca au rezolvat din anul acela si marea majoritate a problemelor de la cutie (treapta 1 si 2). Intrebarea este daca la motorul 1.4T in momentul in care s-a trecut la EuroVI, au trecut si la injectie directa?Este vre-o diferenta notabila la consum intre cele 2 tipuri Euro5 Euro6?
Mutumesc frumos! Cu stima!


Este greu sa recomanzi cuiva o anumita motorizare, daca nu cunosti mai multe amanunte despre acea persoana.
Ar trebui sa-ti cunoastem asteptarile pe care le ai sau ce ceri de la o masina... Ar trebui sa stim ce stil de condus adopti.
Ar trebui sa stim unde faci cei mai multi km (urban sau extraurban) si cati km faci intr-un an...
Iar in ceea ce priveste modelul de caroserie, daca tot ai bebe, gandeste-te cum ar fi sa mergeti iarna cu masina, hatch sau tourer, iar la un moment dat sa ai nevoie sa umbli in portbagaj: ai deschis haionul, ai racit toata masina, fara a mai pune la socoteala ca trebuie sa-l imbraci pe bebe... Este adevarat ca in sedan cred ca cu greu bagi un carucior sau mai tarziu, o bicicleta, dar trebuie sa cantaresti bine toate variantele.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR