Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Vallach

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Alex_1 a scris:Si pentru ca in articol era vorba de Lukoil, am alimentat o perioada scurta de la o statie Lukoil si apoi a trebuit sa schimb un injector (nu la Opel). Iar acum cativa ani, cand alimentam la Agip. mi se oprea motorul la un anumit regim de turatie si temperatura


Logan 1.4 MPI 2005 merge cu benzina de la Lukoil ( Euroluk 95 / EctoSport 98 ) din prima zi si nu are absolut nici o problema Wink
Tot de la Lukoil ( EctoSport 98 ) pun si in moto fara sa imi fi facut vreo figura pana acum.

^ Lukoil e cea mai apropiata statie de garaj si imi este destul de comod sa alimentez acolo

Cei drept au fost probleme si la Cluj acum cativa ani datorita faptului ca a ramas apa in rezervoarele benzinariei dupa ce le-au curatat, insa vinovat a fost Dorel ce nu si-a facut treaba corespunzator.

Cu Astra sunt inca in teste, alimentez din diverse locuri si urmaresc daca sunt diferente.
Pana acum nu am observat nimic notabil.

PS. de la Mol nu alimentez din principiu Wink
Skip ads

  • deleted-113157

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Am incercat sa ajung la un consum mai apropiat de producator in Bucuresti.
Rezultatul nu este foarte concludent dar voiam sa enumar urmatoarele:
Media orara pentru Bucuresti este totusi cam mare. In trafic greu nu atingi medie de 20 km/h. ( in poza e 23.6). Consumul variaza foarte mult functie de media orara.
Ca sa ajungi la un cosum de genul (si chiar si mult mai mic) trebuie sa:
- tr 1 o schimbi imediat ce ai plecat de pe loc.
- restul treptelor schimbi la 2000 ture. Dupa ce faci upshifting ramai undeva la 1500 ture. La turatia asta daca incerci sa il accelezeri chiar si un pic mai brusc o sa fie subturat. Daca o lasi usor sa prinda viteza, motorul e suficient de elastic sa nu protesteze. Nu trebuie sa se inteleaga ca te misti ca melcul, poti sa gasesti un compromis dupa ce testezi mai mult cat merge accelerat fara sa se simta subturat.
- daca mergi cu viteza constanta poti sa bagi si tr 5 la 60km/ h , atentie fara sa accelerezi, vrei sa accelerezi, retrogradezi. Am observat ca tr 6 la viteze mici nu aduce un plus de efiecienta, ba din contra. Probabil ca motorul sta in sarcina mai mare si nu mai este eficient.
- obligatoriul S/S , mai ales daca sti ca ai de stat la semafor mai mult de 7 sec. ( e un calcul aici facut de altii, nu o sa intru in detalii)
- este enervant , trebuie sa stai calm si sa schimbi intr-una vitezele, eventual sa stai si cu ochii pe turometru daca nu esti invatat cu momentul in care ai 2000 ture Smile
- daca sti ca o sa franezi inevitabil dupa x metri, fie o lasi sa decelereze in treapa in care este ( consumul va fi 0) , fie o lasi pe liber daca distanta este mare. Calci ambreiajul cand ajunge la 1000/900 ture ca sa nu fie turatia sub ralanti. Ideal este sa franezi cat mai putin si sa lasi motorul sa faca treaba asta. Mi se pare cel mai greu de facut eficient in Bucuresti , unde traficul este de multe ori imprevizibil.
Daca v-am plictisit cu comentariul meu lung, cer scuze anticipat. Smile

P.S. stiu, se vede praful pe bord. Greu sa scapi de praf in Bucuresti oricat te-ai chinui.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
ai resetat computerul de bord si apoi ai mers 10 km? testul asta nu e foarte relevant...
trebuie sa mergi mai mult, cel putin 100 km...
  • GDom

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2018 1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2018

  • Mesaj Privat
Salut prieteni! In urma montari instalatiei de gpl vreau sa cumpar o rezerva slim sa o prind de bancheta.ce dimensiuni are rezerva slim? Eu am 205 60 16.ms
Skip ads

  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
mercere a scris:Am incercat sa ajung la un consum mai apropiat de producator in Bucuresti.
Rezultatul nu este foarte concludent dar voiam sa enumar urmatoarele:
Media orara pentru Bucuresti este totusi cam mare. In trafic greu nu atingi medie de 20 km/h. ( in poza e 23.6). Consumul variaza foarte mult functie de media orara.
Ca sa ajungi la un cosum de genul (si chiar si mult mai mic) trebuie sa:
- tr 1 o schimbi imediat ce ai plecat de pe loc.
- restul treptelor schimbi la 2000 ture. Dupa ce faci upshifting ramai undeva la 1500 ture. La turatia asta daca incerci sa il accelezeri chiar si un pic mai brusc o sa fie subturat. Daca o lasi usor sa prinda viteza, motorul e suficient de elastic sa nu protesteze. Nu trebuie sa se inteleaga ca te misti ca melcul, poti sa gasesti un compromis dupa ce testezi mai mult cat merge accelerat fara sa se simta subturat.
- daca mergi cu viteza constanta poti sa bagi si tr 5 la 60km/ h , atentie fara sa accelerezi, vrei sa accelerezi, retrogradezi. Am observat ca tr 6 la viteze mici nu aduce un plus de efiecienta, ba din contra. Probabil ca motorul sta in sarcina mai mare si nu mai este eficient.
- obligatoriul S/S , mai ales daca sti ca ai de stat la semafor mai mult de 7 sec. ( e un calcul aici facut de altii, nu o sa intru in detalii)
- este enervant , trebuie sa stai calm si sa schimbi intr-una vitezele, eventual sa stai si cu ochii pe turometru daca nu esti invatat cu momentul in care ai 2000 ture Smile
- daca sti ca o sa franezi inevitabil dupa x metri, fie o lasi sa decelereze in treapa in care este ( consumul va fi 0) , fie o lasi pe liber daca distanta este mare. Calci ambreiajul cand ajunge la 1000/900 ture ca sa nu fie turatia sub ralanti. Ideal este sa franezi cat mai putin si sa lasi motorul sa faca treaba asta. Mi se pare cel mai greu de facut eficient in Bucuresti , unde traficul este de multe ori imprevizibil.
Daca v-am plictisit cu comentariul meu lung, cer scuze anticipat. Smile

P.S. stiu, se vede praful pe bord. Greu sa scapi de praf in Bucuresti oricat te-ai chinui.


Wow.. nu credeam ca se poate obtine asa ceva..felicitari pt nervi si pt talpa fina!
Acum scoate.o la alergat si da.i ceea ce.si doreste..!
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
mosudan a scris:
mariocb a scris:@mosudan
Care din ele ? Eu alimentez la cel de langa gradina botanica , numai 95 si masina se comporta excelent .

Salut @mariocb,exact despre acel Petrom este vorba,este si singurul din Galați!

Mai e un Petrom pe centura , in zona magazinului "Braga buna", azi am trecut pe langa el.
  • mosudan

  • Mesaje scrise: 649
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra Sedan 2018 B14NET TURBO
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Posibil,dar pentru mine aceste benzinarii,nu exista !
  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Vallach a scris:
PS. de la Mol nu alimentez din principiu Wink

Fãrã supãrare, crezi ca fratii noștri de la rãsãrit sunt chiar asa performanti si binevoitori? Nu de alta dar din cate îmi aduc aminte nu mai avem nici o companie petroliera exclusiv naționalã.
Skip ads

  • Vallach

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Cine, Lukoil? Nici pe departe.. Totusi parca benzina comercializata de ei in Romania e rafinata tot aici, la Petrotel.

Niste informatii gasite asa rapid:
http://www.daciaclub.ro/De-...rina-t109996.html
  • GDom

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2018 1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2018

  • Mesaj Privat
Datorita ravagiei facute de grindina in ultima vreme azi am facut un mic casco la masina.pret: 263 cu tot cu rca pe 6 luni.
  • mosudan

  • Mesaje scrise: 649
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra Sedan 2018 B14NET TURBO
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2017

  • Mesaj Privat
263,de care ? Euro,lei,dolar, yeni...! 😁
  • GDom

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2018 1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2018

  • Mesaj Privat
263 ron.Fara franciza , suma maxima 45000ron, maxim 3 evenimente pe an.City insurance
Skip ads

  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Ala da CASCO.....
Nici nu putea fi cu franciza!
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Vallach a scris:Cine, Lukoil? Nici pe departe.. Totusi parca benzina comercializata de ei in Romania e rafinata tot aici, la Petrotel.

Niste informatii gasite asa rapid:
http://www.daciaclub.ro/De-...rina-t109996.html


Toata benzina comercializata in Romania, e produsa in Romania.....
De rafinat, se rafineaza petrolul brut.
  • epidaurus

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2018

  • Mesaj Privat
O recomandare de service pentru reparatie parbriz ( am o mica ciobitura ) in Bucuresti.
  • GDom

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2018 1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2018

  • Mesaj Privat
Tai-Pan a scris:Ala da CASCO.....
Nici nu putea fi cu franciza!
Decat nimic , bun si asta😂
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
epidaurus a scris:O recomandare de service pentru reparatie parbriz ( am o mica ciobitura ) in Bucuresti.

Turbocon
  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Vallach a scris:Cine, Lukoil? Nici pe departe.. Totusi parca benzina comercializata de ei in Romania e rafinata tot aici, la Petrotel.

Niste informatii gasite asa rapid:
http://www.daciaclub.ro/De-...rina-t109996.html

La Evo 100, Ildiko, nu baga etanol ci etil-tert-butil-eter, care arde cam ca benzina. Este motorul mai tãcut. Gãsești pe site-ul lor mai multe detalii.
  • Dragos Ene

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2014

  • Mesaj Privat
epidaurus a scris:O recomandare de service pentru reparatie parbriz ( am o mica ciobitura ) in Bucuresti.


Agerservice, Cutitul de argint
  • sicka

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2018

  • Mesaj Privat
epidaurus a scris:O recomandare de service pentru reparatie parbriz ( am o mica ciobitura ) in Bucuresti.


Ca sa nu-ti spun site-ul, vezi urmatoarea adresa: Str. Albac Nr. 21 - e centru de parbrize pilkington, te rezolva imediat cu 100 lei Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR