Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • cristian196913

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Sigur este gresit consumul dat in tabel. Cred ca normal este sa fie 0,06l/1000 Km si ar rezulta 600 ml/10000 Km care ar fi un consum realist. Oricum toate motoarele consuma ulei, am avut motorizare de 1,4 si 1,2 l si ambele consumau ulei, nu exagerat, se incadrau in consumul dat de producator si care creste odata cu uzura motorului.
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Asa scrie în toate cãrțile opel: 0.6 l/1000 km.
Se acoperã de orice.
Ca în realitate este altfel...
  • Dragos Ene

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Salut,
Nu este deloc gresit. In manualul de utilizare al oricarei masini este dat un consum de ulei. Acesta poate varia de la 0,4 l - 1,00l/1000km.
Personal, consider aceasta prevedere o protectie pentru producator.

Scuze, am postat in acelasi timp...
  • GDom

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2018 1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2018

  • Mesaj Privat
Toate masinile au un consum de ulei.Nu poti face schimbul cu 4L si dupa 10000de km sa scoti tot 4 L.La cealalta masina a mea un astra h 1.7 cdti nu completez de la schimb la schimb dar pe joja se vede ca nu mai e la max.Nu completez pentru ca eu consider ca nu e asa de grav sa mearga cu 200_300 de gr in minus.Deci e normal un consum de ulei in 10000de km.Drumuri bune va urez !
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
de fapt consumul ala din carte este un consum la care trebuie sa te gandesti sa repari motorul...
nu exista motor in toate mintile (exceptandu-le pe alea la care amesteci benzina cu ulei pentru ungere) care sa consume mai mult de 100 ml la 1000 de km...
perceptia asta cum ca la motorul x e normal sa consume 0.6 litri e una gresita, la consum de 0.6 litri de ulei la 1000 de km inseamna ca motorul ala e varza si abia-si mai tine compresia...

la ambele masini din semnatura ridic capota si verific regulat lichidele,
insa niciodata intre schimburi (la vectra cel putin) nu mi-a scazut uleiul sub jumatatea dintre maxim si minim, in conditiile in care pe ici pe colo mai si pierde putin ulei (masina are 14 ani si multi km, e normal sa mai piarda pe ici pe colo cate o lingura doua de ulei) si in conditiile in care masina o folosesc 100% urban cu drumuri scurte de 5-7 km dimineata si seara (e masina cu care ma duc la munca) inclusiv iarna.
astra e prea noua ca sa ma pronunt in sensul asta...
  • Danielzgk

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Azi am constatat ca opelul meu nu are cheita pentru capacele ce acopera piulitele. Am intrebat si la reprezentanta si surprinzator....vin fara. RUSINE OPEL!
  • jupijohn

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Zafira Tourer 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Prieteni, daca citeati cele 1055 pagini, aceasta discutie despre consumul de ulei nu mai avea loc.....

Si eu aveam nedumeriri si am mentionat acel consum de 0,6 la 1000km.

Dupa primii 13.000km Zafira ( B14NET) mi-a papat 250 ml ulei (o gradatie pe tija)... Eram ingrijorat si m-am agitat pe aici pe forum.

Tai-Pan, pe care nu-l inghititi voi, mi-a spus sa stau linistit... (nu prea puteam sa stau linistit).

Dupa al doilea schimb de ulei toate indoielile au disparut... NU a mai papat gram de ulei (nimic vizibil). Dupa al treilea schimb de ulei, ridic capota doar pentru a verifica culoarea uleiului dexos 1 gen 2.

Deci.... producatorul da un consum care sa il acopere...(daca tu nu stii sa mergi cu masina)... ca ea nu consuma ulei...

Legat de regimul de mers in afara tarii... eu nu am curaj sa las uleiul in motor 30.000km desi merg cu ele, Corsa si Zafira, mai mult pe afara... Sub 15.000 km schimb uleiul, uneori chiar mai devreme.... chiar si sub 10.000km.


Ultima modificare facuta de jupijohn la Mar 11 Jun, 2019 3:28 pm, modificat de 3 ori in total
  • jupijohn

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Zafira Tourer 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Danielzgk a scris:Azi am constatat ca opelul meu nu are cheita pentru capacele ce acopera piulitele. Am intrebat si la reprezentanta si surprinzator....vin fara. RUSINE OPEL!


Poate .. rusine PSA...
Skip ads

  • Danielzgk

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Sau! Puteau sa puna si ei.
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Danielzgk a scris:Azi am constatat ca opelul meu nu are cheita pentru capacele ce acopera piulitele. Am intrebat si la reprezentanta si surprinzator....vin fara. RUSINE OPEL!

De curiozitate , a primit cineva asa ceva ? Eu am cumparat cu 10 lei https://www.google.ro/url?sa...=1560345120214169
  • Danielzgk

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2018

  • Mesaj Privat
In schimb la service s-au misca foarte bine si mecanicul mi-a dat o cheita pentru capace. Nota 10.
  • AleXXander

  • Mesaje scrise: 467
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Am depasit inca un interval de service, pana acum totul bine:

Skip ads

  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
mariocb a scris:
Danielzgk a scris:Azi am constatat ca opelul meu nu are cheita pentru capacele ce acopera piulitele. Am intrebat si la reprezentanta si surprinzator....vin fara. RUSINE OPEL!

De curiozitate , a primit cineva asa ceva ? Eu am cumparat cu 10 lei https://www.google.ro/url?sa...=1560345120214169


tot de acolo am luat-o si eu. ca e destul de aproape de biroul meu.
https://www.pro-detailing.ro...jante-p-2704.html
si daca puneau cheia asta in trusa, pe ei nu cred ca ii costa mai mult de 0.5 euro, ca una e cand cumperi 1-2 bucati si alta e cand cumperi bulk cateva mii.
  • Danielzgk

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Am luat si eu, se desfac usor fata de cel de la opel. La 10ron e ok.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu am luat clema aia pentru capacele piulitelor de pe ebay cu aproximativ 2.5 lei bucata (am luat 4 la 10 lei si cativa bani)...
dar a trebuit sa astept cam o luna sa vina...
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
AleXXander a scris:Am depasit inca un interval de service, pana acum totul bine:

Felicitãri pentru faptul cã nu are probleme masina😁. Cat intenționezi sa pãstrezi masina? În ritmul asta de vei face 100 k relativ repede.
Eu voi avea undeva la 30-32 o km când va avea masina 2 ani în Octombrie pe 10😁.
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Hai BauBau, baga km Smile)) te ajung din urma cu K-ul, pana la Craciun fac 10k km:))))
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Pai am 2 mașini 😁 Corsa are 12 k km. Aaa și am uitat de la 09-17 stau la birou...bine 18:00 😁😁
  • Cristi MM

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Salutari colegii, referitor la consumul de ulei, eu am fãcut 6300 km și nivelul uleiului este la fel când am ridicat mașina. Deci, d. P. M d v. Nu cred ca consuma ulei.
  • Cristi MM

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Am aceeași pãrere cu Tai Pan.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR