Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Basersex

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2009 W0vpd
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2019

  • Mesaj Privat
De asta am pus si eu. Au montat si suruburile de pe mijloc M10x80? Rãspunsul trebuia sã fie la postul lui cristian196913 cu scutul de la pagina precedentã Smile. Greu cu tehnologia.
Skip ads

  • Basersex

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2009 W0vpd
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Cosmin95 a scris:Salut! Daca se aude pe accelerare, incepand cu treapta a 3-a, stai fara grija.. e turbina Smile

"Asa fac toate"

Si la mine a facut din primele luni asa.. iar cand am dat.o la 31.000 km .. tot la fel fluiera.. e totul in regula.

Sã înteleg cã doar eu aud fluieratul pe accelerare? Si Cosmin95 care oricum a vandut-o si nu îl mai intereseazã. Începe sã mã deranjeze si cum am primit doar confirmarea lui Cosmin mã gândesc sã mã duc peste ei la reprezentanta sã îmi dea mai multe explicatii.
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Nu are nimic masina. Am condus pana acum vreo 13..14 Sedanuri cu acelasi motor. Se aud toate la fel.
Lasa masina asa, ca n-are probleme!
Da-i talpa fara griji!
  • coshmaru

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salutare,

Eu zic sa aveti grija cu zgomotele ciudate ale masinii in zona motorului, cutiei, etc.

Pana acum mi-au schimbat pe garantie senzor frana, senzor vapori benzina si urmeaza compresorul de aer conditionat. Toate aceste componente le-au inlocuit sau urmeaza sa le inlocuiasca doar la sesizarile mele. Chiar am pus si un filmulet pe forum in care aparea zgomotul datorat senzorului de vapori benzina.

La compresorul de aer conditionat se auzea un zgomot ciudat (ca si cum ar freca fier pe fier). Am crezut ca este rola de accesorii sau am presupus ca s-a largit cureaua de accesorii. Dupa ce am dus masina in service mi-au comunicat mecanicii sa sa ma astept ca in orice moment sa-mi crape compresorul. Din fericire pentru mine inca functioneaza aerul conditionat si pot sa folosesc masina pe vremea asta. Deja au dat comanda de compresor si astept sa ma cheme sa mi-l monteze. O sa mai dureze vreo 2 saptamani.

Ca si concluzie va sugerez sa aveti mare grija cu garantia masinii. Costul inlocuirii compresorului cu unul original este 5000 de ron. Pana acum mi-au schimbat componente de aprox. 6200 ron (daca iau in calcul compresorul).
Nu am mai luat in considerare glisarea etrierilor pe spate sau inlocuire acestora (nu mi-au dat un raspuns clar cei de la Radacini care a fost problema - masina a stat la ei in service 3 zile ca sa-mi rezolve aceasta problema).

Sper sa nu urmeze turbina sau cutia de viteze. Sper...

Deja au aparut destul de multe probleme la masina in 33000 km. Cu siguranta urmatoarea masina nu o sa mai fie Opel, desi, pana acum doar Opel am avut.


Cred ca multitudinea de probleme aparute la masina l-au facut pe Cosmin sa vanda masina (sunt 100% sigur). Eu nu inteleg cum de si-a luat tot Opel ... Smile
Skip ads

  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Unul din motivele pentru care mi-am luat tot Opel este faptul ca in afara de cateva probleme de asamblare, nu am avut ce sa-i reprosez. O masina foarte robusta, desi pe toata durata de exploatare, am tras foarte tare de ea, dar, bineinteles cu o intretinere ireprosabila. Pastrez legatura cu proprietarul si este extrem de multumit de ea.

In ceea ce priveste Astra K-ul, pe fiabilitate nu ma pot pronunta. Il am de o saptamana si am facut aproape 600 km cu el. Timpul va spune..

Ultima poza cu ea Sad
Din respect pentru noul proprietar, am mascat nr..
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Cosmin95 a scris:
Vallach a scris:!

Sa inteleg ca asa face toate, nu?


Din pacate, nu..


Si din fericire...
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
🤣🤣
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Cosmin95 a scris:
chelebet a scris:Felicitari Cosmin! Felicitari Alexandru!


Merci, Serban!
Ia spune, pe cand marea intalnire?
Cezar, tu, All4u... si restul.

Vara asta trebuie sa o facem lata!😎


Cu Serban si all4u vreau si eu...
Skip ads

  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
trebuie sa vedem unde ar fi intalnirea ca de la iasi e mult de mers Razz poate galati sau brasov Razz doar ca e greu cu muncile sefii aproba greu concediile, dar daca se vrea se poate...mi-ar conveni o statiune din munti gen vatra dornei Smile))))
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Hai sa stabilim Galati.. sau Braila, ca e la o aruncatura de bat si avem Casa cu Stuf.. loc destul de parcare, atmosfera buna..etc.
E un punct intermediar bun, zic eu..
  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Eu propun Brasov: e in centrul tarii si ai si ce sa vezi prin zona. Plus ca pacalesti mai usor familia daca promiti un week-end la Brasov decat la Braila.
  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
La faza cu pacalitul ma gandeam si eu Smile))

Prima remarca pe care as spune-o daca m-as inalni cu voi ar fi:
"Bai fratilor masina asta este buna, dar si nebuna" Smile))
Skip ads

  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
xxl_cm a scris:Eu propun Brasov: e in centrul tarii si ai si ce sa vezi prin zona. Plus ca pacalesti mai usor familia daca promiti un week-end la Brasov decat la Braila.


Un city break de neuitat la Braila Smile)
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Cosmin95 a scris:Hai sa stabilim Galati.. sau Braila, ca e la o aruncatura de bat si avem Casa cu Stuf.. loc destul de parcare, atmosfera buna..etc.
E un punct intermediar bun, zic eu..


Dupa mine ar fi echitabil si un Focsani, complex turistic Zaga-Zaga, in delta Siretului, cazare in casute pe malul apei, pescuit, plimbat cu barca, mancare pe ponton, parc de aventura.
Ar mai merge zona P. Neamt, zona turistica, avem ce vizita, sigur gasim cazare, vreo 3-4 vile sa le inchiriem.
Nici zona Brasov nu-i deloc rea, in Bv este parc acvatic, parc aventura..., super malluri pt sotii si copii cat timp ne intalnim noi.

Totusi, trebuie sa gasim si solutii alternative..., nu toti colegii isi pot permite un weekend (din cauza serviciului sau din motive financiare) in orice locatie, poate mai ales si impreuna cu familia (un weekend se duce spre 1500 lei, benzina, cazare, mancare, obiective turistice, etc).

Eu cred ca solutia pe care am propus-o la prima intalnire, cu Slobozia, a fost echitabila pentru toti colegii din zona, ca si distanta vorbind.
Cred ca ar trebui sa incepem cu o lista de doritori si orasul din care sunt, ii punem pe toti pe o harta si ne intalnim in centrul cercului...
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
xxl_cm a scris:Eu propun Brasov: e in centrul tarii si ai si ce sa vezi prin zona. Plus ca pacalesti mai usor familia daca promiti un week-end la Brasov decat la Braila.


Cam cati km sunt Iasi-Brasov?
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Cosmin95 a scris:
xxl_cm a scris:Eu propun Brasov: e in centrul tarii si ai si ce sa vezi prin zona. Plus ca pacalesti mai usor familia daca promiti un week-end la Brasov decat la Braila.


Un city break de neuitat la Braila Smile)


Consiliul judetean Braila are 2 ambarcatiuni (o salupa pt vreo 10 persoane si un vaporas pt vreo 60...) pe care le inchiriaza pentru plimbari pe Dunare.
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
PEmil a scris:
xxl_cm a scris:Eu propun Brasov: e in centrul tarii si ai si ce sa vezi prin zona. Plus ca pacalesti mai usor familia daca promiti un week-end la Brasov decat la Braila.


Cam cati km sunt Iasi-Brasov?


Sunt 300km, dar conduci vreo 4,5-5 ore, dupa Google Maps...
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
PEmil a scris:
Cosmin95 a scris:Hai sa stabilim Galati.. sau Braila, ca e la o aruncatura de bat si avem Casa cu Stuf.. loc destul de parcare, atmosfera buna..etc.
E un punct intermediar bun, zic eu..


Dupa mine ar fi echitabil si un Focsani, complex turistic Zaga-Zaga, in delta Siretului, cazare in casute pe malul apei, pescuit, plimbat cu barca, mancare pe ponton, parc de aventura.
Ar mai merge zona P. Neamt, zona turistica, avem ce vizita, sigur gasim cazare, vreo 3-4 vile sa le inchiriem.
Nici zona Brasov nu-i deloc rea, in Bv este parc acvatic, parc aventura..., super malluri pt sotii si copii cat timp ne intalnim noi.

Totusi, trebuie sa gasim si solutii alternative..., nu toti colegii isi pot permite un weekend (din cauza serviciului sau din motive financiare) in orice locatie, poate mai ales si impreuna cu familia (un weekend se duce spre 1500 lei, benzina, cazare, mancare, obiective turistice, etc).

Eu cred ca solutia pe care am propus-o la prima intalnire, cu Slobozia, a fost echitabila pentru toti colegii din zona, ca si distanta vorbind.
Cred ca ar trebui sa incepem cu o lista de doritori si orasul din care sunt, ii punem pe toti pe o harta si ne intalnim in centrul cercului...


De acord!
Cine organizeaza?
  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
cristian196913 a scris:Azi am montat scutul din otel: pret 225lei plus 30 lei montajul, foarte ok fata de reprezentanta unde pretul cerut era de 1450 lei.


scutul nu e montat corect din 2 motive:

1. suruburile se monteaza cu capatul surubului in jos si cu varful in sus, asa cum apare si in schita. dupa cum le-au montat ei risti sa agati cu suruburile diverse obstacole pe care in mod normal nici nu le-ai atinge. asta a fost varianta cea mai simpla de montaj ptr ei, dar nu e cea corecta.

2. nu au montat cele 2 suruburi de la jumatatea scutului, cele marcate in instructiuni cu M10x80. sper ca pozele sunt din timpul montajului si ca nu ti l-au lasat asa: intr-o parte se vede un cap de surub fara piulita, iar in cealalta parte e gaura goala.
daca nu ti le-au montat, iti recomand sa te duci cat mai repede sa ti le monteze, ca suruburile din fata marcate cu A sunt foarte slabe (e o bara metalica sudata de un surub). sudura se poate rupe la un soc mai serios si sa iti cada jos partea din fata a scutului, caz in care te ve transforma intr-ul fel de plug si la prima ridicatura pe care o vei lovi scutul se va face acordeon, bineinteles stranbadu-ti si ceva pe sub masina.
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Cosmin95 a scris:
PEmil a scris:
Cosmin95 a scris:Hai sa stabilim Galati.. sau Braila, ca e la o aruncatura de bat si avem Casa cu Stuf.. loc destul de parcare, atmosfera buna..etc.
E un punct intermediar bun, zic eu..


Dupa mine ar fi echitabil si un Focsani, complex turistic Zaga-Zaga, in delta Siretului, cazare in casute pe malul apei, pescuit, plimbat cu barca, mancare pe ponton, parc de aventura.
Ar mai merge zona P. Neamt, zona turistica, avem ce vizita, sigur gasim cazare, vreo 3-4 vile sa le inchiriem.
Nici zona Brasov nu-i deloc rea, in Bv este parc acvatic, parc aventura..., super malluri pt sotii si copii cat timp ne intalnim noi.

Totusi, trebuie sa gasim si solutii alternative..., nu toti colegii isi pot permite un weekend (din cauza serviciului sau din motive financiare) in orice locatie, poate mai ales si impreuna cu familia (un weekend se duce spre 1500 lei, benzina, cazare, mancare, obiective turistice, etc).

Eu cred ca solutia pe care am propus-o la prima intalnire, cu Slobozia, a fost echitabila pentru toti colegii din zona, ca si distanta vorbind.
Cred ca ar trebui sa incepem cu o lista de doritori si orasul din care sunt, ii punem pe toti pe o harta si ne intalnim in centrul cercului...


De acord!
Cine organizeaza?


La carti, cand intreaba cineva "cine le face?", stii care este raspunsul?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR