Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Si eu stiam ca oglinzile cu aceadta optiune se rabat manual..., dar poate nu stiu bine, eu nu am aceasta optiune.
In ceea ce priveste daca ai sau nu aceasta dotare, tu stii ce ai comandat iar dealerul stie ce ti-a vandut.
Sau cum spune Tai Pan, poate ai lista cu dotari a masinii, ca anexa la contract.
Skip ads

  • coshmaru

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Am eu oglinzi rabatabile electric. Nu se rabateaza din telecomanda.
Dacã ai aceasta opțiune când ești în poziția 0 la butonul de reglaj al oglinzilor apeși pe el în jos și ar trebui sa se rabateze..
  • BRuben

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Tai-Pan a scris:Ai platit pentru aceasta optionala?
O ai enumerata la dotarile masinii - anexa la contract?
Daca aveai oglinzi pliabile electric, trebuiau sa se plieze cand incuiai usile din telecomanda.







Este doar pachetul Enjoy nu cred ca am platit si pt aceasta optiune. Ma gandesc daca exista vreo varianta de activare gen cum ar fi la vw vag comul...multumesc pt raspuns!
  • NISMO

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2019

  • Mesaj Privat
SAlexandru93 a scris:Salut, ce parere aveti de benzina de la Lukoil? De când am luat-o am bãgat numai de la ei si am fost de curând la munte si abia am urcat cu ea, am fost la garantie si mi-a zis atâta timp cât nu apare niciun martor aprins sa nu îmi fac griji si este posibil sa fie de la benzinã.

Salut!
Pãi in primul rand nu stim ce motorizare ai...
In al doilea rand, ai mai fost la munte cu ea si s-a comportat altfel, cu benzina de la concurenti? Atunci cand abordezi un drum cu inclinatie peste 7% , secretul consta in abordarea lui intr-o viteza inferioara(2,3) si o turatie a motorului mai crescuta ( undeva la 3000-3500 rot/min) asta daca vrei sa o simti ca "trage". Mai conteaza si cat de incarcata este masina...
Eu nu as da vina pe masina, dupa un an...☺
Skip ads

  • NISMO

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2019

  • Mesaj Privat
BRuben a scris:Salut baieti! De ieri am intrat si eu in randul posesorilor de J cu pachet Enjoy si vin cu o intrebare catre voi.
Exista vreo posibilitate sa rabatez oglinzile de pe butonul din interior pentru ca efectiv nu stiu cum pot face acest lucru. Am tot incercat sa gasesc ceva raspunsuri, dar nu am gasit. Precizez ca butonul meu are R/L si 0. In manualul masinii se precizeaza acest lucru. Va multumesc mult!

Sa o stapanesti sanatos!
Nu cred ca ai aceasta optiune daca ai pachetul Enjoy.

...inca ceva...😂 Noi pe aici ne-am pozat masinile! Cred ca esti primul care are imagine avatar iubita...nevasta...amanta...😂😂
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Nismo și eu am poza cu mine.😂😂😂
  • NISMO

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2019

  • Mesaj Privat
@Bau Bau
😂😂😂Ce frumos esti...😂😂😂
  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
pai si PEmil are poza cu iubita: 1.4 turbo
Skip ads

  • NISMO

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Pãi sa-l intrebam... Asa este PEmil?😂 Sa nu afle sotia ta...😅
  • Erusu

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Salutare! Începãtor fiind, vã întreb la ce turație este indicat sã schimb vitezele, pentru o utilizare cât mai bunã a motorului? am Astra j, benzinã. Mulțumesc!
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
NISMO a scris:Pãi sa-l intrebam... Asa este PEmil?😂 Sa nu afle sotia ta...😅


Tocmai sotia ne-a facut poza... Asa ca-i "mariage a trois" 😃😃😃
  • NISMO

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2019

  • Mesaj Privat
@Erusu
Salut! Pt o functionare normala a unui motor pe benzina si al unui consum decent, iti recomand sa schimbi vitezele in jurul valorii de 3000 rot/ min, in asa fel incat dupa schimbare, in viteza superioara turatia sa nu scada sub 2300-2500 rot/min. Bineinteles,daca doresti un condus sportiv, poti sa schimbi si mult mai sus dar te va arde la consum. Motorul nostru de 1,4turbo este un motor foarte elastic(Cosmin95 stie😀)si permite o plaja larga de turatii.Asa ca tot ce iti recomand eu este sa nu mergi cu ea subturata. 💪
Inclin sa cred ca, cei care dau vina pe masina ca nu trage,de fapt merg cu ele subturate si in momentul cand au nevoie sa accelereze dau vina pe benzina proasta... Parerea mea😎


Ultima modificare facuta de NISMO la Dum 11 Aug, 2019 5:45 pm
Skip ads

  • NISMO

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2019

  • Mesaj Privat
PEmil a scris:
NISMO a scris:Pãi sa-l intrebam... Asa este PEmil?😂 Sa nu afle sotia ta...😅


Tocmai sotia ne-a facut poza... Asa ca-i "mariage a trois" 😃😃😃

😂Hai ca-i buna asta!Glumetule..
  • SAlexandru93

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2018

  • Mesaj Privat
NISMO a scris:
SAlexandru93 a scris:Salut, ce parere aveti de benzina de la Lukoil? De când am luat-o am bãgat numai de la ei si am fost de curând la munte si abia am urcat cu ea, am fost la garantie si mi-a zis atâta timp cât nu apare niciun martor aprins sa nu îmi fac griji si este posibil sa fie de la benzinã.

Salut!
Pãi in primul rand nu stim ce motorizare ai...
In al doilea rand, ai mai fost la munte cu ea si s-a comportat altfel, cu benzina de la concurenti? Atunci cand abordezi un drum cu inclinatie peste 7% , secretul consta in abordarea lui intr-o viteza inferioara(2,3) si o turatie a motorului mai crescuta ( undeva la 3000-3500 rot/min) asta daca vrei sa o simti ca "trage". Mai conteaza si cat de incarcata este masina...
Eu nu as da vina pe masina, dupa un an...☺


Salut Nismo,
Este pentru prima data când am fost cu ea la munte, abia am urcat cu treapta a doua turata la 3000 rot/min, am mai fost cu un astra h motor 1.7 și am urcat mult mai bine, de curand am alimentat de la Petrom și parca se mișcã mai bine. Motorizarea este 1.4 cu 140 de cai.
  • NISMO

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2019

  • Mesaj Privat
@SAlexandru93
Daca o compari cu dieselul s-ar putea sa ai dreptate. Dieselul iti ofera un cuplu mai bun la turatii mai mici.
Totusi sunt 140 cai pe o masina de 1,5tone, care daca mai este si incarcata, se resimte in zonele montane.Eu am optat pt masina asta , asa cum am mai spus, pt confortul pe care mi-l ofera in afara orasului,pe A2 la fiecare doua saptamani.E ok si pt oras dar consuma un pic mai mult daca o conduci mai sportiv.
Mie imi place foarte mult motorul 1,4 turbo...la ºes😅😅😅
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Tineti-o turata in jurul a 2500 ture si nu va dezamageste... Pentru asta inseamna sa schimbati in trepte superioare la minim 3500, astfel incat dupa schimbare turatia sa cada in 2500.
Comparati-o cu masini din aceeasi clasa, totusi... Nu-i cereti sa intreaca un BMW, un Audi... decat daca acestea costa, de noi, in jurul a 12000€
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
NISMO a scris:@Erusu
Salut! Pt o functionare normala a unui motor pe benzina si al unui consum decent, iti recomand sa schimbi vitezele in jurul valorii de 3000 rot/ min, in asa fel incat dupa schimbare, in viteza superioara turatia sa nu scada sub 2300-2500 rot/min. Bineinteles,daca doresti un condus sportiv, poti sa schimbi si mult mai sus dar te va arde la consum. Motorul nostru de 1,4turbo este un motor foarte elastic(Cosmin95 stie😀)si permite o plaja larga de turatii.Asa ca tot ce iti recomand eu este sa nu mergi cu ea subturata. 💪
Inclin sa cred ca, cei care dau vina pe masina ca nu trage,de fapt merg cu ele subturate si in momentul cand au nevoie sa accelereze dau vina pe benzina proasta... Parerea mea😎


Seara buna, colegutii!
Dupa rodaj, pt un motor fericit, schimbati in plaja 3500-6200. 😎

In 31.000 km pe care i.am facut cu ea, nu am avut nici urma de funingine pe esapament.

Pentru depasiri fara stres, 4200-6200👍

Nu atingeti 6500 ca apare in bord mesajul Engine Overspeed, ramanand in ECU stocat, iar astfel riscati sa pierdeti garantia cand pune testerul pe ea la reprezentanta.

Daca ii invatati putin mofturile, (zona de turatie) motorul asta trage fara probleme caroseria de 1500 kg.
  • Vallach

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2019

  • Mesaj Privat
SAlexandru93 a scris:Salut, ce parere aveți de benzina de la Lukoil? De când am luat-o am bãgat numai de la ei și am fost de curând la munte și abia am urcat cu ea, am fost la garanție și mi-a zis atâta timp cât nu apare niciun martor aprins sa nu îmi fac griji și este posibil sa fie de la benzinã.


Am facut 2 drumuri mai lungi cu Ecto Sport 98 de la Lukoil si nu am observat nimic suspect.
Acelasi drum cu Petrom 95 cu alta ocazie si nici o diferenta in performanta motorului, insa am observat urme de negreala pe esapament cu benzina de la Petrom.

Mai nou statia Lukoil de langa mine nu mai comercializeaza benzina de 98, fiind inlocuita cu Ecto 100, dar nu mai reste rentabil.
Daca inainte in weekend luai benzina 98 la pret de 95, acum cea de 100 (cu tot cu reducerea de 50 bani din weekend) este 6.30 RON / L

Ar mai fi un aspect de mentionat.. motorul scoate un tacanit ciudat uneori la ralanti.
O sa urmaresc sa vad daca face la fel cu diverse sortimente de benzina.

Legat de schimbul treptelor de viteza, eu schimb intre 3000-3500 rpm si masina se comporta foarte bine.
  • NISMO

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Salutare!
Ca tot omu' gospodar care isi face vara sanie.....am achizitionat de pe Olx un set de jante de tabla pt iarna.600 lei.In septembrie urmeaza cauciucurile noi Goodyear ultragrip 9.
Tai-Pan heeelp! 98%cred ca am ales bine...
Sunt ok pt 205/60/16? Daca mai este cineva 100%sigur,il rog sa-mi confirme.
Multumesc!
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Eu am cumparat Goodyear Ultragrip Performance Gen 1.
Un model mai nou decat Ultragrip 9.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR