Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
mariocb a scris:
Cosmin95 a scris:
PEmil a scris:
xxl_cm a scris:pe pagina lor la astra 1.4 turbo apare max. 165 CP / 260 Nm si costa 300 EUR.
intr-adevar si pe mine ma cam deranjeaza cum trage la turatii scazute, dar momentan parca n-as face chip tunning, inca e noua.


Care este plaja de turatii scazute in care nu-ti place cum trage?
Si mie mi-ar placea sa traga ca o electrica, sa aiba cuplu de la 0, dar este benzina si are 1,5 to...
Uite, Cosmin poate face o comparatie intre acelasi motor (ca si capacitate) de 1,4 care are, o data, 125cp si trage 1,3to si o data are 140cp (de fapt 136 sau 138, mai exact) si trage 1,5to. Eu cred ca diferenta este mai mult decat sesizabila.
Si exact cum spune AleXXander: depinde ce asteptari ai la masina.
Daca ti-ai luat Opel, nu te astepra sa traga ca un Audi...


Ok. E simplu.
La sedan, de la 3500 incepea sa prinda viata, din cauza deficitului de cuplu/greutatii mari.
La Astra K, cand aveam softul de fabrica, 125 cp si 230 nM, tragea incomparabil mai bine decat Sedanul pana la 3500 3800 rpm, dupa care, se simtea diferenta de cai, deoarece dupa 4000 rpm pana la 6000, Sedanul parca pleca mai bine.

Acum, in urma softului am 197 HP (nu bhp) si 305 nM cuplu si e de vis, inca nu m.am obisnuit cu ea. Smile)

Softarea e facuta la EDS ? Ma bate si pe mine gandul sa o duc la 185 cp ( tu zici de 197cp, pe site-ul lor sunt 185 cp pentru XFL/XFT) pentru 400 euro, dar atunci ar trebui sa folosesc doar de la CO 98 in sus !


Sunt niste actualizari pentru modelele cu DPF (precum a mea). Cel mai probabil de aici vin schimbarile de putere. Pe LOG-ul facut in mers, de mine (dispun de instrumentele necesare😂) puterea maxima aparea de 197 HP.
Dar, pana la testul dyno, pe care n.am sa-l fac, nu ma pot pronunta. Oricum, exista schimbari majore.

Din pacate nu am un grafic de cuplu/putere.

In ceea ce priveste modelul XFT, daca esti multumit de ea, laa-o asa. Parerea mea..
Skip ads

  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
@cosmin
Sunt multumit, nu zic nu, mai ales ca am mai castigat cativa caluti de la evacuarea dubla si filtrul K&N....pe aplicatia https://play.google.com/stor...ew.free&hl=ro am 7,8 s/0-10 km/h , dar voiam sa o duc sub 7s (am o satisfactie sa dau flash-uri la BMW-uri Razz) ...mai reflectez...o mica corectare, no offence :GPF.
  • NISMO

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2019

  • Mesaj Privat
PEmil a scris:
xxl_cm a scris:
PEmil a scris:
xxl_cm a scris:pe pagina lor la astra 1.4 turbo apare max. 165 CP / 260 Nm si costa 300 EUR.
intr-adevar si pe mine ma cam deranjeaza cum trage la turatii scazute, dar momentan parca n-as face chip tunning, inca e noua.


Care este plaja de turatii scazute in care nu-ti place cum trage?
Si mie mi-ar placea sa traga ca o electrica, sa aiba cuplu de la 0, dar este benzina si are 1,5 to...


undeva pana pe la 200-2300 rpm. de ex daca sunt undeva la 50-60 Km/h in viteaza a 4-a si vreau sa depasesc ceva, de-abia prinde viteza si ca sa depasesc inainte sa ies la pensie trebuie sa retrogradez.


Nu sunt eu pilot de raliu, dar cred ca nici masinile preparate nu-ti fug de sub fund daca te sprijini in acceleratie cand este intr-a IV-a, la 50 km/h. Astazi mergeam cu CC setat la 60 km/h si-mi arata 1700-1800 rot/min. La turatia asta, nu esti in plaja de cuplu maxim si nici macar turbina nu-ti intra..., iar tu vrei sa tasneasca...
De regula, eu merg cu a III-a, la 50-60 km/ prin oras si abia am 2000-2100-2200 rot/min, tocmai pentru a avea cuplu imediat ce apas pe acceleratie.
Dupa cum spune si Cosmin, incearca sa mergi cu ea mai turata. Este adevarat, nu scade sub 10-11 litri in oras, dar ai alta masina. Mie mi se pare ca ori mergi la consum, ori mergi batraneste.
Acum..., nu contest ca i-ar sta mai bine cu ceva cp si nm in plus.., dar nici stock nu-i de lepadat daca te dai la ea...

Salutare!
Întru totul de acord cu tine PEmil. Cine are ceva ani in spate de condus, si pe mai multe tipuri de masini, stie ca nici una nu zvacneste cu tine in viteza a 4-a de la 50-60 km/h.
In ceea ce priveste "inmultirea"calutilor...nu sunt adeptul ideii. O prefer asa cum a facut-o mama ei😁.Ma intreb si eu... pt cei care vreti sute de cai, de ce nu ati optat pt bmw, mertane fie ele si sh cu 300 k de "kilopasi"?
Sedanul este totusi o masina decenta, pt oameni normali si decenti...
Sa ma fereasca Sfântul sa va am in spatele meu pe autostrada, ca o sa imi scoate-ti ochii cu farurile ca sa va eliberez"pista"!😂
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
mariocb a scris:@cosmin
Sunt multumit, nu zic nu, mai ales ca am mai castigat cativa caluti de la evacuarea dubla si filtrul K&N....pe aplicatia https://play.google.com/stor...ew.free&hl=ro am 7,8 s/0-10 km/h , dar voiam sa o duc sub 7s (am o satisfactie sa dau flash-uri la BMW-uri Razz) ...mai reflectez...o mica corectare, no offence :GPF.


Interesanta ideea cu filtrul. E cel patrat, care se pune in carcasa originiala sau cel conic?
Nu stiam ca exista o crestere de putere. Ar fi interesant sa rup bariera de 200 cp😎

Peste 2 saptamani urmeaza sa imi montez si eu kit xenon, cel mai probabil de la Philips, 6000k, atat pe faza scurta cat si pe faza lunga. Am optat catre HID-uri cu incarcare rapida.
Skip ads

  • i.bogdan

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
mercere a scris:Urmareste firul galben. O sa il gasesti si in usi.

L-am vazut, intre fierele din usa, insa am preferat sa vada schema electrica mai intai.
  • valiaviator

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2017

  • Mesaj Privat
i.bogdan a scris:Imbunatatiri

Salutare! Am o curiozitate legata de acest produs: unde ai conectat butonul "ECO" al sistemului Stop/Start?
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Cosmin95 a scris:
mariocb a scris:@cosmin
Sunt multumit, nu zic nu, mai ales ca am mai castigat cativa caluti de la evacuarea dubla si filtrul K&N....pe aplicatia https://play.google.com/stor...ew.free&hl=ro am 7,8 s/0-10 km/h , dar voiam sa o duc sub 7s (am o satisfactie sa dau flash-uri la BMW-uri Razz) ...mai reflectez...o mica corectare, no offence :GPF.


Interesanta ideea cu filtrul. E cel patrat, care se pune in carcasa originiala sau cel conic?
Nu stiam ca exista o crestere de putere. Ar fi interesant sa rup bariera de 200 cp😎

Peste 2 saptamani urmeaza sa imi montez si eu kit xenon, cel mai probabil de la Philips, 6000k, atat pe faza scurta cat si pe faza lunga. Am optat catre HID-uri cu incarcare rapida.

Vei merge pe legal sau pe ilegal?
  • i.bogdan

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
valiaviator a scris:
i.bogdan a scris:Imbunatatiri

Salutare! Am o curiozitate legata de acest produs: unde ai conectat butonul "ECO" al sistemului Stop/Start?


Deocamdata nu e pus. O sa il pun. Nu avea un buton cu led. Cel original are circuit si de led. Fara a fi conectat un buton de s/s, masina nu imi afiseaza o eroare si nici nu sta numai in modul s/s, pur si simplu mergeca si cand nu ar i sistemul s/s.
Skip ads

  • uzyflorin

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Bana seara. Maine ma duc la Radacini Vitan pentru achizitionarea unui sedan 1.4 turbo. La pretul de 12350 euro cu tva (masinile nu beneficiaza de prodramul rabla deoarece au euro 6.2 si mai trebuiesc inmatriculate pana la sfarsitul lui septembrie deoarece din octombrie devin fiare se trece la euro 6.3)
Intrebarea este, sunt fabricatie 2019? Ce cod de motor trebuie sa aiba si unde sa ma uit dupa el (in ce acte)
Multumesc
  • sor1376

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Salutare uzyflorin! Anul de fabricatie al masinii, se verifica dupa seria sasiu, compusa din cifre si litere. La masinile fabricate in 2019, al zecelea caracter al serie trebuie sa fie litera K. Daca este litera J, atunci masina e din 2018.
P. S. Eu am tot Astra j, 2019 cumparat in februarie.
  • uzyflorin

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc. Ce cod la motor ai?
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Cosmin95 a scris:
mariocb a scris:@cosmin
Sunt multumit, nu zic nu, mai ales ca am mai castigat cativa caluti de la evacuarea dubla si filtrul K&N....pe aplicatia https://play.google.com/stor...ew.free&hl=ro am 7,8 s/0-10 km/h , dar voiam sa o duc sub 7s (am o satisfactie sa dau flash-uri la BMW-uri Razz) ...mai reflectez...o mica corectare, no offence :GPF.


Interesanta ideea cu filtrul. E cel patrat, care se pune in carcasa originiala sau cel conic?
Nu stiam ca exista o crestere de putere. Ar fi interesant sa rup bariera de 200 cp😎

Peste 2 saptamani urmeaza sa imi montez si eu kit xenon, cel mai probabil de la Philips, 6000k, atat pe faza scurta cat si pe faza lunga. Am optat catre HID-uri cu incarcare rapida.

Are forma cilindrica, exact ca cel original....
Skip ads

  • sor1376

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Cod motor D14NET.
uzyflorin a scris:Multumesc. Ce cod la motor ai?

  • Rosenau

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2019

  • Mesaj Privat
B14NET
  • cristian196913

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2019

  • Mesaj Privat
sor1376 a scris:Salutare uzyflorin! Anul de fabricatie al masinii, se verifica dupa seria sasiu, compusa din cifre si litere. La masinile fabricate in 2019, al zecelea caracter al serie trebuie sa fie litera K. Daca este litera J, atunci masina e din 2018.
P. S. Eu am tot Astra j, 2019 cumparat in februarie.



Salut, la mine al zecelea caracter este litera L. Astra cumpãrat în 24 martie 2019, este bãnuiesc fabricatie 2019, nu?
  • uzyflorin

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Am fost azi la radacini vitan. Au spus ca masina eate 2019 vechime 2 luni. Au mai spus ca codul motor este D14NET adica euro 6.2 si trebuie sa o inscriu pana la sfarsitul lui septembrie.
  • IGrecu261

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Folie SunTek, geamuri spate + luneta, 350 lei, niște bãieți în Slobozia. Sunt mulțumit!
i.bogdan a scris:
IGrecu261 a scris:I-am pus si folie Smile


ce ai pus si cat a costat?

  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
uzyflorin a scris:Bana seara. Maine ma duc la Radacini Vitan pentru achizitionarea unui sedan 1.4 turbo. La pretul de 12350 euro cu tva (masinile nu beneficiaza de prodramul rabla deoarece au euro 6.2 si mai trebuiesc inmatriculate pana la sfarsitul lui septembrie deoarece din octombrie devin fiare se trece la euro 6.3)
Intrebarea este, sunt fabricatie 2019? Ce cod de motor trebuie sa aiba si unde sa ma uit dupa el (in ce acte)
Multumesc


Salut!
Masina va fi MY 2020.
  • AleXXander

  • Mesaje scrise: 467
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Cam asa se prezinta treaba dupa remapare, pentru cine e interesat
https://vimeo.com/user102242...123865/2cc1923b16
https://gofile.io/?c=pk5WeQ


Ultima modificare facuta de AleXXander la Mar 27 Aug, 2019 10:14 am
  • deleted-113157

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Nice , in jur de 8 suta?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR