Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Neata! Din cate stiu, la 150, acul cadea fix pe 3000, poate 3050 rpm.
Skip ads

  • epidaurus

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2018

  • Mesaj Privat
Acum poate conteaza si cat de incarcata este masina. Inclin sa ii dau dreptate lui PEmil daca imi adauc bine aminte.
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Are vreo relevanta greutatea de pe masina cu numarul de turatii? Daca nu ma insel, numarul de rotatii al motorului este direct proportional cu nr de rotatii al rotilor, indiferent de greutate si efortul depus pentru a deplasa masina.

Daca rotile nu se invart mai repede, e normal ca nici motorul sa nu o faca, asta doar daca nu patineaza ambreajul Smile)
  • AleXXander

  • Mesaje scrise: 467
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Cosmin95 a scris:Neata! Din cate stiu, la 150, acul cadea fix pe 3000, poate 3050 rpm.

Confirm. La mine la fel sta acul la aprox 3000 la 150km/h in a6-a

Skip ads

  • NISMO

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2019

  • Mesaj Privat
PEmil a scris:
NISMO a scris:Salut!
Nu dauneaza, dar nu recomand! Vei obtine consum de diesel dar nu vei avea "zvâc" daca vrei sa accelerezi pt o depasire, de exemplu.S-a mai discutat pe aici despre asta.Pt un mers constant cum doresti, iti recomand o turatie intre 2500- 3000 rot/min. Vei avea la turatia asta o viteza intre125-140km/h intr-a 6-a, ceea ce este mai mult decat suficient pt drumurile noastre...si un consum de 5,5-6.5litri la suta de km.
Daca vei schimba dupa cum iti cere ea😀 o sa fie mai putin insetata!😎


Nu am pretentia ca sunt cunoscator, dar la mine, pe A2, intre Drajna si Bucuresti, setat pe CC la 140 km/h, imi arata peste 3000 rot/min (cred ca spre 3500) si consum instantaneu 6,8 - 7,4 ℅, pentru mine (115 kg), sotie (60kg) si fetita (40 kg)


Salut PEmil!
Dupa 20 si ceva de ani de condus te poti, ma pot considera cunoscator, sau mai bine zis cu "experienta" intr-ale condusului.(daca tin minte ai permis de prin anii90 ca si mine). Ideea era sa ne lamurim un coleg care nu are parte de experienta noastra. Asta nu inseamna ca sunt expert in mecanica-electrica AUTO.😀
Dupa cum vad turatiile/viteza difera de la caz la caz...cum este si firesc sa fie. Gradul de incarcare,calitatea carburantului,viteza vantului,deal,vale etc...👍
  • NISMO

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Cosmin95 a scris:Neata! Din cate stiu, la 150, acul cadea fix pe 3000, poate 3050 rpm.

😉Ce-ti mai place ...iute ca 140hp...pardon 300hp😨...
  • uzyflorin

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Azi am ajuns la 1000 km. La 3000 turatii am 150 km/h. Cateva poze
  • uzyflorin

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Azi am facut si plinul dupa 473 km. Au intrat 36 de litri, consum 7,6 l/100 km fata de 7, 3 cat arata bordul
Skip ads

  • NISMO

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2019

  • Mesaj Privat
uzyflorin a scris:Azi am ajuns la 1000 km. La 3000 turatii am 150 km/h. Cateva poze

Tine-o tot asa✌!
Si eu am sesizat o diferenta de 0,3-0,4litri la % in plus...
Oricum, la performantele masinii mi se pare absolut ok consumul😃
Nu-i asa ca nu iti vine sa te mai dai jos din ea? Confort, silentiozitate, viteza... la banii astia ce ne mai puteam dori?😅
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
NISMO a scris:
Cosmin95 a scris:Neata! Din cate stiu, la 150, acul cadea fix pe 3000, poate 3050 rpm.

😉Ce-ti mai place ...iute ca 140hp...pardon 300hp😨...


E gasita pe net Smile)
Eu nici macar nu am Astra J, deh.. vorbeste gura lumii 😏🤣
  • NISMO

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Salut Cosmin!
Stiu prea bine ca nu mai ai J-ul. La el faceam referire cu "140hp". "300hp"era vorba de K-ul actual.
Si,te rog , nu uita ca esti printre favoritii mei, de la care am invatat multe despre Sedan.( "vechea garda"")☺
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Am gãsit pe net poza cu Astra j cu 202 da cred ca era fake...ca nu ai cum sa mergi cu viteza asta pe A2 hhahahaha
Nu e asa Cosmin?😁😁
Skip ads

  • NISMO

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2019

  • Mesaj Privat
NISMO a scris:Salut Cosmin!
Stiu prea bine ca nu mai ai J-ul. La el faceam referire cu "140hp". "300hp"era vorba de K-ul actual.
Si,te rog , nu uita ca esti printre favoritii mei, de la care am invatat multe despre Sedan.( "vechea garda"")☺

Mii de scuze pt confuzie:HP cu N/M.
Ai la K 197hp cu 305n/m...😜
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
NISMO a scris:Salut Cosmin!
Stiu prea bine ca nu mai ai J-ul. La el faceam referire cu "140hp". "300hp"era vorba de K-ul actual.
Si,te rog , nu uita ca esti printre favoritii mei, de la care am invatat multe despre Sedan.( "vechea garda"")☺


Stiu, si ma bucur tare mult!😎
Deh, a fost o masina care mi-a placut enorm, prima mea masina noua, o masina in care am bagat bani de drag, nu pentru reparatii.

Sper ca saptamanile viitoare sa ma intalnesc cu proprietarul ei (trebuie sa-i transfer contul OnStar) si sa va trimit cateva poze actualizate cu Browny👍
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
NISMO a scris:
NISMO a scris:Salut Cosmin!
Stiu prea bine ca nu mai ai J-ul. La el faceam referire cu "140hp". "300hp"era vorba de K-ul actual.
Si,te rog , nu uita ca esti printre favoritii mei, de la care am invatat multe despre Sedan.( "vechea garda"")☺

Mii de scuze pt confuzie:HP cu N/M.
Ai la K 197hp cu 305n/m...😜


Ehee.. as fi vrut eu 300 cp🤣🤣
  • NISMO

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Abia asteptam s-o revedem pe Browny...😀
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Bau Bau a scris:Am gãsit pe net poza cu Astra j cu 202 da cred ca era fake...ca nu ai cum sa mergi cu viteza asta pe A2 hhahahaha
Nu e asa Cosmin?😁😁


🤣🤣 nu nuu
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
NISMO a scris:
PEmil a scris:
NISMO a scris:Salut!
Nu dauneaza, dar nu recomand! Vei obtine consum de diesel dar nu vei avea "zvâc" daca vrei sa accelerezi pt o depasire, de exemplu.S-a mai discutat pe aici despre asta.Pt un mers constant cum doresti, iti recomand o turatie intre 2500- 3000 rot/min. Vei avea la turatia asta o viteza intre125-140km/h intr-a 6-a, ceea ce este mai mult decat suficient pt drumurile noastre...si un consum de 5,5-6.5litri la suta de km.
Daca vei schimba dupa cum iti cere ea😀 o sa fie mai putin insetata!😎


Nu am pretentia ca sunt cunoscator, dar la mine, pe A2, intre Drajna si Bucuresti, setat pe CC la 140 km/h, imi arata peste 3000 rot/min (cred ca spre 3500) si consum instantaneu 6,8 - 7,4 ℅, pentru mine (115 kg), sotie (60kg) si fetita (40 kg)


Salut PEmil!
Dupa 20 si ceva de ani de condus te poti, ma pot considera cunoscator, sau mai bine zis cu "experienta" intr-ale condusului.(daca tin minte ai permis de prin anii90 ca si mine). Ideea era sa ne lamurim un coleg care nu are parte de experienta noastra. Asta nu inseamna ca sunt expert in mecanica-electrica AUTO.😀
Dupa cum vad turatiile/viteza difera de la caz la caz...cum este si firesc sa fie. Gradul de incarcare,calitatea carburantului,viteza vantului,deal,vale etc...👍

Turatia in aceeasi treapta de viteza este aceeasi la o anumita viteza data!
Cum sa difere in functie de incarcare, panta, vant?! 🤔
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Asa cum am spus si eu mai sus, poate doar daca patineaza ambreajul Smile)

Un exemplu concret, este bicicleta, mai exact bicicleta fara mai multe trepte de viteze, doar cu o foaie si un pinion, deoarece in discutia noastra ne raportam toti la treapta a 6-a.
In cazul in care avem pe ghidon o iubita grasa sau vrem sa urcam o rampa, sau mai rau, vrem sa urcam o rampa cu o iubita grasa pe ghidon, EFORTUL depus de biciclist pentru a urca cu aceeasi viteza in cazurile expuse anterior este DIFERIT, dar numarul de pedalari (turatiile) este acelasi. Consumul/caloriile arse difera, de la caz la caz.

Sper ca m-am facut inteles🤣🤣


Ultima modificare facuta de deleted-104298 la Sam 07 Sep, 2019 4:01 pm
  • NISMO

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2019

  • Mesaj Privat
@Tai Pan
Oooo,salutari maestre!
Ex: rulez cu 130km/h la 2700r/min, pe A2, urc acele poduri peste diverse..si pierd din viteza daca nu accelerez usor. La fel si cu viteza setata pe CC masina accelereaza usor pt a mentine viteza setata.
Deci...lumineaza-ne☺
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR