Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Alex_1

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Recomand achizitia si schimbarea filtrului de aer si a filtrului de habitaclu de catre proprietar. Este foarte simplu si scutiti ceva bani. O revizie la reprezentanta cu schimbarea doar a uleiului si a filtrului de ulei (uleiul tip Dexos 1 Gen 2 cumparat de mine) a costat 170 de lei. Adaugati costul filtrelor originale si a uleiului GM si ajungeti undeva la 500 RON.


Ultima modificare facuta de Alex_1 la Vin 13 Dec, 2019 4:35 pm
Skip ads

  • danielus

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Evident ca cele doua filtre le schimb eu; sunt pregatite. Avand in vedere locatia ta, nu mai are sens sa intreb reprezentanta care are acel pret de exceptie Smile . La Bucuresti sunt alte "scoruri"... Crying or Very sad
PS: au acceptat sa vii cu uleiul cumparat de tine?


  • Alex_1

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Parca 130 sau 140 a costat manopera (sper sa nu gresesc - nu mai gasesc factura), adica aspectare si verificare articulatii, lumini, presiune roti si calitate antigel, schimbat ulei si filtru ulei. Cam astea au fost toate "lucrarile" si nu cred sa coste mult mai mult in Bucuresti.
Da, l-au acceptat. Era marcat cu Dexos 1 approved Gen 2.
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Salut,
Interesanta abordarea fata de București. And cu fac figuri dacã vrei sa aduci tu piesele gen ulei sau filtre.
Eu am fãcut revizia la Rãdãcini Vitan (am motivele mele 😁și Tai-Pan știe 👍👍) cu 820 lei cu toate filtrele si ulei dexos 1 gen 2.
Skip ads

  • Dragos Petru

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Ati patit careva sa se auda un scartait in masina, care sa provina de la ventilatia de aer? Am obsevat ca numai dupa viteza de 80-90 km/h apare, si difera in functie de intensitatea la care folosesc ventilatia. In momentul in care opresc ventilatia, dispare sunetul.
  • danielus

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Bau Bau a scris:Salut,
Interesanta abordarea fata de București. And cu fac figuri dacã vrei sa aduci tu piesele gen ulei sau filtre.
Eu am fãcut revizia la Rãdãcini Vitan (am motivele mele 😁și Tai-Pan știe 👍👍) cu 820 lei cu toate filtrele si ulei dexos 1 gen 2.


Salut,

ne poti impartasi si noua motivele Smile ? Eu am fost foarte multumit de lucrarile efectuate de cei de la Radacini bd. Timisoara, doar ca sunt foarte departe fata de mine, mi-ar fi mult mai usor sa ajung la Vitan.
Preturile in reteaua Radacini (cel putin in Bucuresti) or fi aceleasi? Sau fiecare locatie are propriile preturi si sistem de reduceri?
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Un coleg care și-a șters contul de aici lucreazã acolo.
Asa e mai bine la service cand "te știe lumea"😁😁😁
  • danielus

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Corect, e cel mai bine sa mergi unde esti multumit si cunosti personalul.
Am primit oferte de pret de la cele doua locatii si sunt semnificativ diferite: 550 lei Vitan / 450 lei Bd. Timisoara (fara filtru de aer si de polen).
Cel mai ieftin este la Union, 420 lei, dar este si cel mai departe fata de mine; practic diferenta o "ard" pe drum.
Skip ads

  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
preturile difera in functie de reprezentanta, indiferent daca fac parte din acelasi grup de firme sau nu.
eu am primit cea mai mica oferta ptr ulei + filtru ulei de la Radacini Vitan, plus ca era si cel mai aproape de mine.
cineva care a schimbat in acelasi timp ulei+filtru ulei+filtru aer+filtru polen la o astra de 1 an vechime a platit 850 lei in aceeasi locatie.
  • danielus

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Da, retin ca ai platit 380 lei in luna mai. Nu mi se pare normal sa varieze atat de mult preturile, pentru aceeasi locatie si aceeai zi (clientului care a schimbat si filtrele de aer + polen i-au cerut practic 470 lei pe doua filtre)! Cum le stabilesc, in functie de culoarea masinii, de cat de simpatic este clientul, etc.?
  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
nu stiu cum stabilesc preturile, dar la radacini bd timisoara sau radacini iuliu maniu preturile parca au fost de 430 si resp 450 lei ptr ulei+filtru ulei. la gtt, erebus si union motors am primit preturi chiar mai mari.
ii inteleg ca incearca sa scoata parleala pe seama clientului, dar mi se par exagerate preturile astea ptr simple schimburi de ulei+filtre.
  • danielus

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Ar trebui sa tina cont si de istoricul clientului, eu toate reparatiile (chiar daca au fost platite de asiguratorul Casco) le-am facut la ei, si au totalizat vreo 15 000 de lei. Cred ca si-au tras suficient la suma asta...
Skip ads

  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Nu ar fi mai bine sa nu le mai faceti voi calculele?
Ca nu vor tine cont de ceea ce scrieti pe aici.
Zic si eu.....
  • NISMO

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Va salut!
Ca tot veni vorba de preturi ale reviziilor...
Eu am in contractul de achizitie, trecut inclusa "garantie extinsa la 3 ani/60K km+mentenanta 3 ani".Este cineva in aceasta situatie? Oare ce presupune asta?
In momentul prezentarii ofertei de achizitie, "tanti"dealer imi spunea ca treaba asta s-ar traduce prin costuri 0 la revizii in acesti 3 ani /60K km.Am zâmbit ironic atunci, lasand-o sa inteleaga ca nu cred asta.
Deci...este cineva beneficiarul unei astfel de clauze?
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Hai ca pe asta nu am vãzut-o. Din ce am vãzut asa la prima vedere e cam moca 4 ani. Deci dacã te duci de unde ai luat mașina e gratis 3 revizii adicã 3 ani.
  • NISMO

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Imi este greu sa cred asta!
Posibil sa platesc consumabilele, fara manopera.Habar n-am...
Oricum, voi vedea in ce conditii... deocamdata ma apropii de 6K km. Pana la 10K km mai am 4-5 luni, estimez eu...A devenit masina de weekend...sau de extraurban...sau de autostrada😁
Trag tare pe cealalta in cursul saptamanii,si imi rup gatul uitandu-ma in trafic dupa orice Astra Sedan😅
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
@nismo
Tu ai garantie extinsa + intretinere periodica.
Ar trebui sa ai si asistenta rutiera.
IP inseamna: consumabile + manopera + verificarea protectiei impotriva coroziunii.

  • NISMO

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2019

  • Mesaj Privat
@Tai-Pan
Nu am dat importanta acestor detalii pana la discutia asta. Nu-mi amintesc nimic despre asistenta rutiera. Voi cerceta...
Multumesc!
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Asistenta rutiera este oferita in primul an si in perioada garantiei extinse.
Pentru anul 2 trebuie platita.... costa putin.
Vorbeste cu dealerul.
  • coshmaru

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salutare,

Eu am efectuat revizia în luna aprilie la Radacini și am schimbat urmatoarele: ulei, filtru ulei, filtru polen, filtru aer. Cost 623 RON. Am cerut oferta înainte sã-mi fac programare în reprezentanta.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR