Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • GDom

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2018 1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2018

  • Mesaj Privat
xxl_cm a scris:
horaa a scris:Atunci GPL landi renzo scrie pe masina. M-am plimbat putin cu masina(inca nu are numere rosii deci doar asa superficial cu grija) si sub 3000 de rpm este lesinata, tipic turbo adica dar nu ma deranjeaza, daca la diesel schimbam la 3000-3500 la j s-ar parea ca voi schimba la 3500-4000. Imi place ca motorul ajunge la 90 de grade in cateva minute, chiar mai rapid decat automatika. Momentan trebuie sa vina acceptul sotiei in ceea ce priveste masina.


ca proprietar de GPL de aproapese 10 ani (mda, la anul trebuie sa schimb rezervorul de gaz), iti recomand sa mai pui ceva bani si sa iti instalezi BRC, lasa-o naibii de instalatie Landi Renzo ca nu merita.
activez si pe alt forum si destui care si-au pus Tomasetto sau Landi Renzo au avut probleme cu functionarea instalatiei. au fost nevoiti fie sa ajunga de multe ori pe la service-uri sa le regleze, fie sa isi cumpere ei interfete de programare a instalatiei si sa invete sa configureze instalatia.
chiar era un banc pe alt forum: vrei sa devii expert in instalatii de gaz, iti pui Tomasetto sau Landi Renzo. vrei sa nu ai probleme cu instalatia, iti pui BRC.

ma rog, dupa vreo 6 ani am avut si eu o problema cu instalatia: mi se bloca valva si nu mai puteam sa bag gaz. am fost la un service de gaz si cu vreo 350-400 lei (inclusiv manopera) am schimbat valva si de atunci nu am mai avut probleme, doar apa, paie si bataie.

BRC am eu. 24k fara nici o problema de reglaj. Reglaj il fac ei cand fac revizia
Skip ads

  • jupijohn

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Zafira Tourer 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2014

  • Mesaj Privat
jupijohn a scris:Am pãțit sã nu-mi recunoascã senzorul de pe stânga fațã la Zafira... Dupã ce am (a) mers cu mașina si-a revenit... (telefon de la soție... cã are bec aprins în bord... etc..)
Apropo, Zafira, benzinã 1.4, 140cp are 5x105 la jantele mele pe 17. Am înțeles cã existã similaritãți între Astra J și Zafira. Ambele cu motorizãri diesel au 5x115, iar cele pe benzinã au 5x105, mai puțin o Zafira cu CNG care are 5x115. Fãcusem și o pozã, dar nu reușesc sã o atașez de pe telefon.


https://www.wheel-size.com/s...4i-turbo-eudm-138

m-am inselat...
  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
horaa a scris:Instalatie ieftina? Chiar azi am fost pe la mgazin sa intreb de preturi, 3300 de lei toata distractia cu butelie toroidala versiunea scumpa, sau 3200 versiunea ieftina fara diagnoza OBD si fara sa se regleze de una singura. Din 2018 si cu covrigul prezent au crescut pretul cu 400 de lei la aceeasi instalatie! ieftina nu este asta e clar. brc nici nu stiu daca se monteaza in oradea


eu am dat 2800 lei pe BRC acum 10 ani, acum e vreo 4000 lei cu tot cu manopera.
la momentul respectiv tomasetto si landi renzo erau vreo 2000 lei.
si cand am fost sa schimb valva de la instalatie la vreo 4-5 ani era cineva care venise de la Arad la Vernesti ptr a instala GPL.

acum 2 ani as fi vrut si eu sa pun GPL pe opel, dar la consumul asta de diesel nu mai are rost, ca imi recuperez greu investitia. la cealalta masina am pus GPL ca benzina sarise bine de 5 lei si stateam si mai prost cu banii in perioada aia. in plus motoarele de ford sunt si mai gurmande, consuma mai mult.
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
jupijohn a scris:
jupijohn a scris:Am pãțit sã nu-mi recunoascã senzorul de pe stânga fațã la Zafira... Dupã ce am (a) mers cu mașina si-a revenit... (telefon de la soție... cã are bec aprins în bord... etc..)
Apropo, Zafira, benzinã 1.4, 140cp are 5x105 la jantele mele pe 17. Am înțeles cã existã similaritãți între Astra J și Zafira. Ambele cu motorizãri diesel au 5x115, iar cele pe benzinã au 5x105, mai puțin o Zafira cu CNG care are 5x115. Fãcusem și o pozã, dar nu reușesc sã o atașez de pe telefon.


https://www.wheel-size.com/s...4i-turbo-eudm-138

m-am inselat...

Parcã ai zis bine.....
Skip ads

  • jupijohn

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Zafira Tourer 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Conform linkului Zafira are doar 5x115. Desi in pozã pare cã ar fi 5x105... trebuie datã roata jos pentru a masura mai exact...
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Gaura centrala se masoara mai usor.
Din poza cu ruleta se vede ca este 5*105.
Nu are cum sa ajunga la 115 mm masurand exact diametrul cercului imaginar....
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
la astra j e asa:
toate benzinarele mai putin 1.6 turbo dar si 1.3 diesel au 5x105.
toate diesel-urile mai putin 1.3 dar si 1.6T benzina au 5x115.
zafira e un fel de astra dar alta caroserie, m-as astepta ca si la zafira sa fie la fel ca la astra j.
  • cristian196913

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Consum Opel Astra J sedan 1.4 turbo pe traseul Tg-Jiu-Petrosani-Hateg-Caransebes-Lugoj-Buzias-Timisoara si retur:



Skip ads

  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Foarte tare!
  • AleXXander

  • Mesaje scrise: 467
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Super tare consum. Mie nu-mi iese deloc asa

  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Nici mie...

  • epidaurus

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2018

  • Mesaj Privat
Am reusit si eu sa scot un 6.2 , Voluntari ,Ilfov - Pitesti - Craiova - Dubova - Cascada Bigar - Morile de apa Eftimie Murgu - Dobova - si retur 1.080 KM parca.
Skip ads

  • Danielzgk

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Si la mine iese daca merg regulamentar un 5.5 extraurban. Dar niciodata nu am sarit de 6.5-7.

Depinde foarte mult de stilul de condus.
  • Basersex

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2009 W0vpd
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Va salut. Se poate face ciptuning la motorul ãsta? Daca s-a mai discutat în cele 1157 de pagini anterioare îmi cer scuze Smile.
  • Danielzgk

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa par carcotas, am avut si sub 5. Depinde si de trafic foarte mult.
  • Danielzgk

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Se poate. Unii colegi au facut modificari de putere. 160cp daca nu ma insel.
  • GDom

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2018 1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2018

  • Mesaj Privat
Danielzgk a scris:Nu vreau sa par carcotas, am avut si sub 5. Depinde si de trafic foarte mult.
Dar cred ca ai mers cu 100km\h
  • cristian196913

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Danielzgk a scris:Si la mine iese daca merg regulamentar un 5.5 extraurban. Dar niciodata nu am sarit de 6.5-7.

Depinde foarte mult de stilul de condus.


Salut,
chiar nu am menajat masina, viteze in functie de configuratia traseului intre 30-140 km/h cu unele portiuni destul de lungi unde am circulat constant cu aproximativ 100 Km/h. Masina s-a comportat foarte bine, motorul a raspuns foarte bine solicitarilor. Daca functioneaza asa si urmatorii 10 ani sau 150k Km ma declar multumit.
  • Danielzgk

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2018

  • Mesaj Privat
GDom a scris:
Danielzgk a scris:Nu vreau sa par carcotas, am avut si sub 5. Depinde si de trafic foarte mult.
Dar cred ca ai mers cu 100km\h

50-60 in localitate, 90-100 in afara.


Craiova-Grecia(neoi poroi) si retur 5.9% mediu. Am mers cu viteza maxima legala. 130km/h pe autostrada. 4 pers plus bagaje.
Si eu ma declar foarte multumit de masina.
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
La vale sau/și cu vânt din spate se poate scoate consum și mai mic....decât Prius!
Incercati de la Obârșia Lotrului la Sebeș.....
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR